Śliwa Opal - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Śliwa Opal - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,4/5 (377 ocen)

Śliwa ‘Opal’ jest szwedzką odmianą, powstałą przez skrzyżowanie ‘Renklody Uleny’ z ‘Early Favourite’. W Polsce uprawia się ją z powodzeniem już prawie ćwierć wieku – niezawodne drzewko cieszy się stałą popularnością dzięki wysokiej odporności na mróz i choroby.


Drzewo


Śliwy tej odmiany cechują się średnią siłą wzrostu. Ich korony, początkowo wzniosłe, w miarę upływu lat stają się rozłożyste i wykazują tendencję do zagęszczania się. Samopłodny ‘Opal’ bardzo wcześnie wchodzi w owocowanie. Termin rozpoczęcia plonowania w dużej mierze zależy jednak od podkładki, na której drzewko zostało zaszczepione. Przed zakupem warto zapytać o jej rodzaj – śliwa szczepiona na ałyczy wykazuje większą tolerancję dla suchych i mało urodzajnych gleb, ale rośnie silnie i owocuje dopiero w 5-6. roku po posadzeniu. Korzystniejszy może okazać się więc wybór drzewka zaszczepionego na skarlającej ‘Węgierce Wangheima’, które przyniesie pierwszy plon już w 2.-3. roku po posadzeniu. Pamiętajmy, że podkładka ta jest wrażliwa na wirusa szarki, dlatego sadzonki nabywamy tylko w wykwalifikowanych szkółkach.


Owoce


‘Opal’ rodzi śliwki średniej wielkości, o owalnym kształcie i cienkiej, żółtozielonej skórce, która podczas dojrzewania zabarwia się na ciemny, różowo-fioletowy kolor. Żółty miąższ owoców jest dość zwarty, soczysty, lekko kwaskowaty i przyjemny w smaku. Uprawa tej odmiany wiąże się z koniecznością przeprowadzania dwukrotnego zbioru, ponieważ śliwki dojrzewają nierównomiernie.

Pierwszy zbiór przypada zazwyczaj na ostatni tydzień lipca bądź początek sierpnia. Z zebraniem owoców nie warto zwlekać, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości szybko opadają. Śliwki nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na przetwory, a ich dodatkową zaletą są dość małe pestki, które łatwo oddzielić od miąższu.


Wymagania


Oczekiwania uprawowe śliwy ‘Opal’ zależą od rodzaju jej podkładki. Drzewka szczepione na ‘Węgierce Wangheima’ mają wysokie wymagania wodne. Najlepiej przyjmują się na lekko kwaśnych podłożach gliniastych, piaszczysto-gliniastych, glebach brunatnych i lessach. Szczepy ałyczy owocują również na lekkich glebach gorszej jakości. W celu uzyskania dobrze wyrośniętych, słodkich owoców śliwom należy zapewnić w pełni nasłonecznione stanowisko.


Pielęgnacja


Pamiętajmy o przycięciu drzewka po posadzeniu – jest to pierwszy krok do uformowania korony. Pędy młodej śliwy warto odginać, ponieważ gałązki wyrastające pod kątem ostrym nie wydadzą wysokich plonów. W uprawie śliwy ‘Opal’ najlepiej sprawdza się forma korony wrzecionowej, która składa się z przewodnika i dwóch pięter konarów, wyrastających z pnia pod kątem prostym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz