Jak i kiedy prawidłowo ciąć śliwy? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy prawidłowo ciąć śliwy? Odpowiadamy!

3,2/5 (906 ocen)

W uprawie drzew owocowych jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg ogranicza rozwój chorób, zapobiega nadmiernemu zagęszczaniu się koron, ułatwia zbiór owoców, zwiększa plonowanie oraz pozwala na łatwiejsze przeprowadzanie zabiegów ochrony.


Terminy cięcia


Wśród drzew owocowych uprawianych w naszym kraju, jedno z czołowych miejsc zajmują śliwy. Rośliny należą do grupy drzew pestkowych, dlatego ich cięcie przeprowadza się zwykle po owocowaniu (VII-VIII). Powodem, dla którego drzewa pestkowe tnie się głównie latem, jest ich skłonność do zapadania na choroby drewna, czemu sprzyjają warunki panujące na przedwiośniu.
 

Cięcie wiosenne (III-IV) w przypadku śliw poleca się głównie dla odmian późnych (np. „Empress”) lub silnie rosnących (np. „President”). Należy jednak pamiętać, że ryzyko wystąpienia chorób kory jest w tym czasie dość wysokie, dlatego na wykonanie zabiegu należy wybrać ciepły, bezdeszczowy dzień i to w okresie, w którym przez kilka dni zapowiadania jest dobra pogoda. Należy też zawsze pamiętać o starannym zabezpieczaniu ran powstałych przy cięciu, co pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowań. Po zabiegu wiosennym w razie potrzeby można wykonać dodatkowo cięcie letnie, polegające głównie na usunięciu zbyt dużej ilości jednorocznych, silnych pędów czyli tzw. „wilków”.

Kwitnące śliwy w sadzie

Kwitnące śliwy w sadzie


Cięcie formujące


Śliwy wymagają dwóch rodzajów cięcia. W pierwszym okresie po posadzeniu, zwykle przez ok. 3-4 lata, drzewka będą oczekiwały radykalniejszych zabiegów, prowadzących do ukształtowania korony (o ile nie zostały zakupione z gotową koroną uformowaną w szkółce). Przeprowadza się je zwykle wiosną (III-IV), stopniowo wyprowadzając pożądaną koronę. Dla śliw najlepszymi polecanymi obecnie koronami są korony wrzecionowe, które nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji i pozwalają równomiernie doświetlić drzewa. Wybór kształtu powinien być jednak dostosowany do rozstawu drzew w sadzie (w przypadku koron wrzecionowych rozstaw powinien wynosić ok. 3,5 m. x 1,5 m.), aby nie doszło do zbytniego zagęszczenia koron, a tym samym pogorszenia plonowania i szybszego rozprzestrzeniania się chorób. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz