Cięcie jabłoni - po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające

Jesteś tutaj:

Cięcie jabłoni - po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające

3,4/5 (140 ocen)

Kiedy w ogrodzie posiadamy nie tylko piękne byliny, ale również drzewka owocowe, powinniśmy pamiętać, że jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest ich właściwe i systematyczne przycinanie. Odpowiednie cięcie ma duży wpływ na wysokość oraz jakość plonów i znacznie ułatwia zbiory owoców oraz ochronę roślin. Sposób, technika i terminy cięcia są różne dla różnych gatunków drzew owocowych i zależą zarówno od wieku rośliny, jak i od sposobu prowadzenia jej w sadzie.


Cięcie jabłoni


Jednymi z najczęściej uprawianych w naszym kraju drzew owocowych są jabłonie. Ich odpowiednie przycinanie, pozwala przez wiele lat utrzymać drzewa w dobrej kondycji oraz zapewnia wysokie i regularne plony, dobrej jakości owoców.

Pamiętajmy jednak, aby do ogrodu wybierać drzewka szczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych, gdyż odmiany silnie rosnące trudniej będzie formować i pielęgnować.

W przypadku jabłoni należy wyróżnić następujące rodzaje cięcia: po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające. W międzyczasie warto również wykonywać dodatkowe zabiegi takie jak przycinanie wilków czy usuwanie pędów chorych lub przemarzniętych.

Cięcie po posadzeniu


Pierwsze cięcie młodych drzewek wykonujemy zaraz po posadzeniu. Rośliny przywiezione ze szkółki mają na ogół zbyt słaby, uszkodzony lub niedostatecznie rozwinięty system korzeniowy, który nie jest jeszcze przystosowany do odżywienia dużej korony.

Przycięcie pędów pozwoli więc zachować równowagę pomiędzy częścią nadziemną, a korzeniami i znacznie ułatwi przyjęcie się drzewka w nowym miejscu. Zabieg ten pomoże również uformować koronę w następnych latach uprawy. Sposób cięcia młodych drzewek zależy przede wszystkim od ich wieku oraz ilości wytworzonych pędów.

Drzewka jednoroczne, bez pędów bocznych, należy przyciąć na wysokości ok. 90 cm. nad ziemią. Nieco więcej pracy czeka nas przy drzewkach bardziej rozgałęzionych. W ich przypadku należy wybrać jeden pęd główny, który w przyszłości stanie się przewodnikiem i usunąć z niego wszystkie pędy wyrastające poniżej 60 cm. od ziemi. Z pozostałych pędów należy pozostawić jedynie ok. 3-5 symetrycznie rozmieszczonych wokół pędu głównego i skrócić je do długości ok. 30-40 cm., nadając przyszłej koronie stożkowaty kształt.

Znacznie mniej radykalnie przycina się natomiast drzewka dwuletnie, które były już wstępnie uformowane w szkółce. W ich przypadku wystarczy tylko skrócić o 1/3 lub 1/2 pędy boczne oraz przewodnik. Wycinając pędy należy w pierwszej kolejności usunąć gałązki wyrastające z przewodnika pod kątem ostrym (pod ciężarem owoców mogłyby się wyłamać) oraz uszkodzone, chore i słabe. Wszystkie pozostałe pędy latem następnego roku warto delikatnie nagiąć w taki sposób (np. za pomocą klamerek lub sznurka przywiązanego do szpili wbitej w ziemię w pobliżu pnia), aby utworzyły z przewodnikiem kąt jak najbardziej zbliżony do prostego. Konary rosnące niemal poziomo, znacznie lepiej od pionowych poradzą sobie z utrzymaniem dużej ilości owoców.

Przycinanie jabłoni

Przycinanie jabłoni

Cięcie formujące


Cięcie formujące jest następnym zabiegiem, jaki musimy przeprowadzić na młodych drzewach owocowych. Rozpoczynamy je w drugim roku po posadzeniu i prowadzimy przez kolejne 4-5 lat, aż do czasu, kiedy korona uzyska pożądany kształt. W przypadku jabłoni najbardziej wskazaną i najchętniej wybieraną formą korony jest korona wrzecionowa. W celu jej utworzenia, należy przyciąć pędy wyrastające z przewodnika tak, aby utworzyły z nim kształt stożka. Najmocniej przycinamy pędy położone najwyżej, nieco słabiej niższe gałązki, a najmniej skracamy pędy wyrastające u podstawy tworzonej korony.

Symetryczne przycinanie pędów do kształtu stożka możemy sobie ułatwić, przywiązując przewodnik do palika lub tyczki, które wyznaczą nam właściwe proporcje i usztywnią przewodnik. W następnych latach formowania korony, należy wycinać silne pędy wyrastające z konarów pod kątem prostym (tzw. dziczki), usuwać pędy tworzące się poniżej pierwszego piętra korony lub krzyżujące się z innymi oraz skracać silnie rosnące pędy, górujące nad wierzchołkiem przewodnika.
Cięcie prześwietlające


Kiedy zakończymy już formowanie korony (zwykle po 4-5 latach), przystępujemy do corocznego cięcia prześwietlającego. Jeśli nie będziemy go wykonywać systematycznie, pędy i gałęzie zagęszczą się tak bardzo, że dostęp światła do wnętrza korony stanie się mocno utrudniony i w konsekwencji spowoduje spadek plonów oraz pogorszenie jakości owoców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz