Właściwe sadzenie drzew jabłoni

Jesteś tutaj:

Właściwe sadzenie drzew jabłoni

3,5/5 (309 ocen)

Kiedy najlepiej sadzić jabłonie?


Najbardziej korzystnym czasem na sadzenie młodych drzewek jabłoni jest jesień. Posadzone w tym okresie rośliny przyjmują się znacznie lepiej niż te zasadzone wczesną wiosną – jest to zarazem drugi z możliwych terminów. Podczas sadzenia jesiennego jabłonki wytwarzają dużo drobnych korzeni jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów, co pozwoli im wznowić wzrost wiosną, kiedy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Poza tym sadzonki dostępne w tym okresie w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych są w bardzo dobrej kondycji (świeżo wykopane) oraz w znacznie szerszym wyborze – wiosną zwykle w asortymencie pozostaje tylko to, co nie sprzedało się jesienią.

Sadzonki najlepiej kupować po połowie października. Będziemy mieli wtedy pewność, że zakończyły one wzrost w szkółkach i są gotowe do sprzedaży. Po dokonaniu wyboru wymarzonej odmiany należy zabezpieczyć ją przed urazami mogącymi powstać w trakcie przewozu i jak najszybciej zasadzić. Należy zwrócić szczególną uwagę na bryłę korzeniową, która nie może wyschnąć. Na czas transportu użyteczna może być nawet zwykła foliowa torba, która ograniczy parowanie wody i wysychanie wrażliwych korzeni – dotyczy to drzewek kopanych z gruntu z tzw. odkrytym korzeniem. Drzewek sprzedawanych w doniczkach problem ten nie dotyczy.

Jabłonie dostępne w sprzedaży różnią się wyborem. Najlepsze będą oczywiście kwalifikowane sadzonki pierwszego wyboru, które będą gwarantować niemal 100% przyjęcie i późniejsze obfite owocowanie. Charakteryzują się one prostym pniem oraz równomiernie rozwiniętym systemem korzeniowym z co najmniej czterema korzeniami szkieletowymi.

Sadzenie drzewka jabłoni

Sadzenie drzewka jabłoni

Odpowiednie stanowisko


Prawidłowe przygotowanie stanowiska należy rozpocząć już pod koniec lata Zamierzając posadzić więcej drzewek lub cały sad, trzeba pamiętać o ich prawidłowym rozmieszczeniu. Właściwa rozstawa sadzonek będzie zależna od siły wzrostu wybranych odmian. Te szczepione na karłowych podkładkach lub przeznaczone do formowania koron w postaci wrzecionowej będą mogły rosnąć gęściej niż odmiany silnie rosnące. Optymalną odległością pomiędzy rzędami będzie około 3,5 m. W zależności od siły wzrostu odmian, odległość pomiędzy jabłoniami w jednym rzędzie będzie się wahała od 1,5 do 3 metrów.


Zachowanie właściwej rozstawy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami ułatwi nam do nich dostęp podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i późniejsze zbiory. Miejsce, w którym sadzimy jabłonie powinno być dobrze oświetlone, co zapewni prawidłowe dojrzewanie owoców.

Podlewanie młodego drzewka jabłoni

Podlewanie młodego drzewka jabłoni

Przygotowanie podłoża i sadzenie


Drzewko jabłoni, które zamierzamy posadzić będzie rosło na wybranym stanowisku przez wiele lat, dlatego należy odpowiednio przygotować dla niego podłoże. Ziemia powinna być całkowicie odchwaszczona i odpowiednio nawieziona kompostem lub gnojownikiem. Nawóz organiczny będzie się rozkładał powoli i stopniowo uwalniał składniki pokarmowe, karmiąc drzewka przez 3-4 najbliższe lata. W przypadku ich niedostępności zastosujmy nawóz mineralny. Nawożenie fosforem i potasem należy wykonać jeszcze przed przekopaniem gleby, aby po wykonaniu tej czynności znalazły się w pobliżu systemu korzeniowego. Nawozy mineralne i organiczne można zastosować łącznie. Odpowiednie pH gleby do uprawy jabłoni mieści się w granicach 5,5 – 6,7. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz