Sadzenie drzew

Jesteś tutaj:

Sadzenie drzew

3,2/5 (32 ocen)

Od tego w jaki sposób posadzimy drzewa zależy czy będziemy się nimi cieszyć przez lata czy przez jeden sezon. Niewłaściwe posadzenie roślin skutkuje uszkodzeniem korzeni, połamaniem , wyschnięciem oraz brakiem plonów w przypadku drzew owocowych.


Prosty sposób na posadzenie drzewa


Najważniejsze w tym procesie jest właściwe ułożenie korzeni. Powinny one być głęboko zakopane w ziemię.
Na początku wykopujemy duży i szeroki dołek proporcjonalny do drzewa, które chcemy w nim posadzić. Korzenie powinny w nim spokojnie leżeć i mieć trochę wolnego miejsca.

Na dno dołka sypiemy ziemię, ale nie tą która pozostała po wykopaniu dołka, tylko bogatszą w składniki pokarmowe, na przykład wymieszaną z kompostem czy uniwersalną kupioną w sklepie ogrodniczym. Potem wkładamy do dołka drzewo, patrzymy czy dołek nie jest za duży, bądź za mały dla rośliny.

Gdy kupiliśmy drzewo w donicy to wkładamy do dołka samą donicę, musi on być większy niż jej objętość. Jeżeli dołek jest odpowiedni dla drzewa to delikatnie wyjmujemy je z donicy uważając żeby nie uszkodzić korzeni i nie obsypać ziemi, z którą kupiliśmy drzewko, a która otacza korzenie. Nie wyjmujemy drzewa z doniczki chwytając za gałąź i ciągnąc je do góry.

Wkładamy drzewko do dołka i zasypujemy ziemią,  albo tą  zmieszaną z kompostem albo  uniwersalną, którą możemy kupić w sklepie ogrodniczym, lub kwiaciarni. Drzewo lekko unosimy do góry chwytając delikatnie za główną gałąź, dodajemy zwykłej ziemi i  zasypiemy cały dołek do momentu, aż  drzewo będzie w nim stało samodzielnie bez naszego podtrzymywania. Jeżeli tak się dzieje roślina jest posadzone prawidłowo. Na koniec podlewamy ją dużą  ilością wody o temperaturze pokojowej.

Taką samą delikatnością wykazujemy się, gdy wyjmujemy drzewo z foliowego worka, w którym go kupiliśmy. Są w nim zapakowane przede wszystkim korzenie. Wyjmując je należy uważać aby ich nie uszkodzić i obsypać z nich jak najmniej ziemi, z którą  kupiliśmy roślinę.


Odpowiednie podłoże


Gleba w której będą rosły drzewa powinna być odpowiednio przygotowana, aby rośliny mogły się w niej prawidłowo rozwijać. Warto ją przekopać, odchwaścić i nawieźć nawozami organicznymi, kompostem oraz obornikiem.

Sadzenie drzewa

Sadzenie drzewa

Przygotowanie drzewa do sadzenia


Zanim posadzimy drzewo musimy je do tego odpowiednio przygotować, między innymi przyciąć sekatorem, w ostateczności nożem uszkodzone części korzenia. Warto, również przyciąć pędy boczne, ułatwi to roślinie przeżycie.


Gdzie kupujemy drzewa?


Najlepiej nabywać drzewka w szkółce ogrodniczej.  Kupujemy je od specjalistów, którzy wiedzą jak je przygotować, aby cieszyły nasze oczy dłużej niż jeden sezon i  przyjęły się po posadzeniu do ziemi a potem obdarzyły nas pięknymi owocami. W szkółce ogrodniczej przy każdym drzewie znajduje się informacja, kiedy należy je posadzić i na jakim stanowisku, poza tym jest najważniejsza wiadomość jakie to drzewo i jakiej jest odmiany. Początkujący ogrodnik nie pomyli tutaj czereśni z wiśnią. Otrzyma szereg informacji, które pomogą mu cieszyć się swoją pracą i są dla niego niezbędne. Takich rzeczy nie powie mu ani sprzedawca w hipermarkecie ani handlarz na bazarku, który sprzedaje drzewa po okazyjnej cenie, dlatego w tych dwóch miejscach nie kupujemy drzewek.


Nie kupujemy drzew, które …..


Nie zaopatrujemy się w drzewa, które są mocno uszkodzone. Mają połamane gałęzie w tym główny pęd i  mają zniszczone korzenie. Nie kupujemy, także roślin rosnących w bardzo suchym podłożu. Nie należy też decydować się na drzewo, które po prostu nam się nie podoba, czyli  ma  suche gałęzie, słabe korzenie, wypada z donicy.


Kupujemy drzewa, które…….


Będą dobrze rosły w naszym klimacie oraz będą miały wystarczającą ilość miejsca, aby móc się prawidłowo rozwijać w naszym ogrodzie.

Najkorzystniej kupować młode drzewka, które najszybciej się przyjmują i które najłatwiej się sadzi. Powinny mieć one przede wszystkim zdrowe korzenie. System korzeniowy musi  być prawidłowo rozwinięty.

Jeżeli kupujemy drzewa w donicach to korzenie tych drzew nie mogą wystawać poza donicę, ani zajmować całej jej powierzchni. Między powierzchnią doniczki a korzeniem drzewa powinna być ziemia, której nie może otaczać „siatka” z korzeni wytworzonych przez drzewo.

Na roślinie nie może być żadnych śladów chorób ani uszkodzeń mechanicznych powstałych na skutek nie właściwego traktowania rośliny podczas transportu czy przechowywania w miejscu sprzedaży. Kora drzewa nie powinna posiadać przebarwień ani się łuszczyć.

Sadzenie drzewa

Sadzenie drzewa

Gdzie sadzimy drzewa?


Tam, gdzie mamy miejsce

Drzewa sadzimy na kilka,  kilkadziesiąt lat i zdecydowanie nie przesadzamy ich z miejsca na miejsce.  Dlatego stanowisko wybrane pod uprawę rośliny powinno być takie, żeby drzewo mogło się prawidłowo rozwijać i  nam w żaden sposób nie przeszkadzało. Ważne jest, aby, gdy drzewo dorośnie nie trzeba go było karczować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz