Osłonki na drzewa - skuteczne zabezpieczenie przed zwierzętami

Jesteś tutaj:

Osłonki na drzewa - skuteczne zabezpieczenie przed zwierzętami

3,3/5 (3 ocen)
Okres zimy dla drzewek owocowych może okazać się trudny nie tylko ze względu na niskie temperatury. Dużym zagrożeniem są dzikie zwierzęta – zające i sarny oraz drobne gryzonie. Jest to jeden z poważniejszych problemów nie tylko w sadach towarowych, ale także w prywatnych ogrodach. Długa zima, z zalegającym śniegiem zmusza zwierzęta do poszukiwania pożywienia poza naturalnym siedliskiem. Zgłodniałe wdzierają się na działki i obgryzają korę i niekiedy korzenie wszystkich drzewek owocowych. Szczególnym upodobaniem cieszą się młode jabłonie i wiśnie. Uszkodzone drzewko ma nikłe szanse przeżycia. Spróbujemy podsunąć rozwiązanie takiego problemu. 
 

Osłonki na drzewka – co to takiego?

 
Osłonki na drzewka mogą mieć różną postać. Łączy je głownie materiał, z którego są produkowane. Jest to odporne na promieniowanie UV tworzywo sztuczne. Są zaprojektowane w ten sposób by nie przeszkadzać drzewkom w ich naturalnym wzroście. Nie ograniczają dostępu do światła, wody a dodatkowo mogą ochronić przed przegrzaniem czy przymrozkami a nawet silnym wiatrem. Na rynku jest wiele dostępnych form osłonek. Może to być taśma do owijania pnia, siatkowe rękawy, spirale lub samozaciskowe rurki. Do wyboru jest wiele kolorów, z perforacją lub bez. Siatki do ochrony drzewek spotkać można w co najmniej kilku gęstościach oczek. Montaż osłonki różni się nieco pomiędzy poszczególnymi modelami, ale nigdy nie jest to zabieg skomplikowany. 
 

Zalety osłonek

 
Oprócz oczywistych pozytywów w postaci skutecznego zabezpieczenia przed zwierzyną leśną, słonki mogą pełnić dodatkowe zadania. 
 
Dobry efekt w ochronie młodych sadzonek przed zbyt palącym słońcem i niską temperaturą. 
Młode, dobrze nieodrewniałe pnie są zabezpieczone przed wiatrem i gradobiciem. 
Osłonka może pełnić barierę przed wnikaniem preparatów stosowanych do odchwaszczania oraz innych środków chemicznych
Wykonane z trwałych materiałów są skuteczne przez kilka lat
Większość nie posiada zapięcia – rozwija się razem z wzrostem drzewka nie uciskając go i nie powodując uszkodzeń mechanicznych kory
Proste i szybkie w założeniu, montaż nie wymaga narzędzi
Są tanie i nie potrzebują nakładów finansowych w utrzymaniu swojej funkcji 
Pełnią rolę wspomagającą – drzewka są prostsze 
Lekkie i trwałe, nie korodują, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. 
Nie przeszkadzają w zabiegach pielęgnacyjnych
Chronią przed urazami mechanicznymi np. kosiarką 
Dostępne w rozmaitych wymiarach, zarówno jako pocięte na wymiar elementy lub do samodzielnego dopasowania 
 
Osłonki na drzewka to wygodny i szybki sposób by uchronić nasze uprawy. Niskie koszty zakupu i trwałość to cechy główne osłonek. Nie zapominajmy jednak o odpowiednim ogrodzeniu. Powinno być dostatecznie wysokie i mieć solidny fundament lub być zakopane w ziemi. Jeśli problem jest bardzo poważny, można również sięgnąć po chemiczne środki odstraszające. 

Koniecznie zobacz