Tulipanowiec amerykański - niezwykłe drzewo. Uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tulipanowiec amerykański - niezwykłe drzewo. Uprawa, wymagania i pielęgnacja

3/5 (374 ocen)

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) należy do najpiękniejszych drzew obcego pochodzenia. Ceniony ze względu na dekoracyjne liście, wyjątkowe kwiaty, a także silny wzrost. Gatunek nadaje się przede wszystkim do nasadzeń parkowych, a także do dużych ogrodów.


Kilka uwag o rodzaju Liriodendron


Tulipanowiec tak jak magnolia, zaliczany jest do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae) i tak jak one, posadzony w ogrodzie, będzie skupiał na sobie uwagę. Rodzaj obejmuje zaledwie dwa gatunki. Najbardziej popularnym reprezentantem jest oczywiście tulipanowiec amerykański. Pochodzący z Ameryki Północnej od XVII wieku zdobywał serca angielskich ogrodników. Wyjątkowe drzewo z chęcią sadzone  w angielskich parkach, a także rozległych ogrodach. Drzewo bardzo szybko  stało się popularne również w innych krajach europejskich, także w Polsce. Jednym z najstarszych reprezentantów gatunku, rosnących na terenie Polski jest tulipanowiec, znajdujący się we wsi Pożarowo w województwie wielkopolskim. Posadzony w pobliżu pięknego pałacu, zachwyca już od ponad dwustu lat.

Drugim gatunkiem rodzaju jest tulipanowiec chiński (Liriodendron chinense), naturalnie występujący w Chinach.

Reprezentanci rodzaju charakteryzują się sezonowym ulistnieniem, oryginalnymi kwiatami, przypominającymi kwiaty tulipana. Poza tym w swoim naturalnym środowisku to bardzo wysokie drzewa.

Czy wiesz że…

Tulipanowiec amerykański, tak jak m.in. magnolie, należy do najstarszych drzew liściastych świata. Jego nazwa wzięła się od kształtu kwiatów, które przypominają kwiat tulipana.

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec amerykański


Jak wygląda tulipanowiec amerykański?


Liriodendron tulipifera jest na tyle charakterystycznym gatunkiem, że każdy miłośnik roślin, nie powinien mieć problemów z jego rozpoznaniem. Elementem charakterystycznym są bez wątpienia liście. Blaszka liściowa duża, osiągająca około 15 cm długości, przy zbliżonej szerokości. Osadzona jest na długim ogonku. Liście kształtem przypominają lirę. Na liściach widoczne są zaostrzone klapy, wierzchołek blaszki ścięty, a podstawa bardziej zaokrąglona. Posiadają, duże, owalne, jasnozielone przylistki. Liście tulipanowca amerykańskiego rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. W okresie jesiennym liście przebarwiają się, zachwycając odcieniami barwy żółtej, pomarańczowej i brązowej.

Tulipanowiec kwitnie w czerwcu, a kwiaty są kolejnym, niezwykle charakterystycznym elementem gatunku, choć niestety słabo widocznym w silnie ulistnionej i zwartej koronie. Kwiaty składają się z działek kielicha, sześciu żółtozielonych płatków (na wewnętrznej stronie posiadają pomarańczowe plamy), słupków i pręcików. Osiągają do około 5 cm średnicy, skierowane są w górę i osadzone na końcach pędów. Na drzewie utrzymują się do trzech tygodni, prezentując się niezwykle egzotycznie i oryginalnie. Tulipanowiec amerykański zaliczany jest do roślin miododajnych.

Należy podkreślić, że tulipanowiec późno rozpoczyna kwitnienie, dlatego też w przypadku samodzielnego wyhodowania rośliny z nasion, na jej kwitnienie, przy zapewnieniu odpowiedniego stanowiska, należy poczekać około 15- 20 lat, a czasem i dłużej.  Pocieszające jest to, że formy szczepione, kwitną o wiele szybciej i zdarza się, że w sprzedaży można spotkać się z już kwitnącymi okazami.

Po przekwitnięciu kwiatów na drzewie zaobserwujemy wrzecionowate owocostany, osiągające do około 8 cm długości, złożone z licznych skrzydlaków, dojrzewających późną jesienią. Niestety zdolność kiełkowania nasion jest niewielka.

Tulipanowiec amerykański w swoich ojczystych stronach jest bardzo potężnym i malowniczym drzewem liściastym. Jego wysokość może dochodzić nawet do około 60 m, choć  w naszym klimacie osiąga do około 30 m. U młodych drzew korona regularna, mniej lub bardziej stożkowata, u starszych okazów bardziej szeroka, osadzona na prostym i grubym pniu. Kora szara i głęboko spękana.

System korzeniowy tulipanowca amerykańskiego jest sercowaty, dobrze rozbudowany.

Tulipanowce to drzewa długowieczne, mogące dożyć do około 700 lat.

Kwiat tulipanowca amerykańskiego

Kwiat tulipanowca amerykańskiego


Wybrane odmiany tulipanowca amerykańskiego

 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Fastigiatum’

Odmiana charakteryzująca się wąską, kolumnową koroną. Jej wysokość przekracza 20 m.

‘Edward Gursztyn’

Nowa odmiana, obecna w sprzedaży od kilku lat, uzyskana w Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn. Charakteryzuje się powolnym wzrostem, kulistą koroną. Najpiękniej prezentuje się szczepiona na pniu. Wielką zaletą odmiany jest jej wyższa mrozoodporność od gatunku.  

‘Integrifolium’

Odmiana charakteryzująca się liśćmi pozbawionymi klap.

‘Aureomarginatum’

Jedna z najpiękniejszych odmian tulipanowca amerykańskiego. Zachwyca barwą liści, które są zielone z białokremową obwódką. Najładniej wybarwione młode liście, w późniejszym okresie stają się bardziej zielonkawe. To wysokie drzewo, nadaje się do parku czy też do dużego ogrodu.

‘Vareigata’

Odmiana o pstrych liściach.

‘Jackson’

Złotożółte liście.

‘Glen Gold’

Odmiana charakteryzuje się złotożółtymi liśćmi.

‘Purgotory’

Osiąga do kilkunastu metrów wysokości, charakteryzując się także pstrym ulistnieniem.

‘Ardis’

Jedna z niższych odmian, charakteryzująca się mniejszymi liśćmi, szerokokolumnowym pokrojem. Osiąga do kilku metrów wysokości

‘Crispum’

Charakteryzuje się lekko pofalowanymi liśćmi i jaśniej zabarwionym unerwieniem.

 

Uprawa i pielęgnacja


Aby sprostać wymaganiom tulipanowca amerykańskiego, warto zapoznać się z warunkami panującymi w jego ojczystych stronach. Gatunek występuje we wschodniej Ameryce Północnej, gdzie wchodzi m.in. w skład drzewostanu lasów mieszanych. Zazwyczaj występuje w dolinach rzek, zboczach górskich, na podłożu przepuszczalnym, wilgotnym, obojętnym do lekko kwaśnego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz