Nawożenie magnolii - wszystko o dawkach, terminach i nawozach

Jesteś tutaj:

Nawożenie magnolii - wszystko o dawkach, terminach i nawozach

3,5/5 (94 ocen)
Magnolie to majestatyczne drzewa i krzewy. Rozwijają się wczesną wiosną, dodając optymizmu. Rozwijające się na jeszcze bezlistnych gałęziach kwiaty, przypominają porcelanowe arcydzieła. Magnolie należą do chętnie sadzonych roślin w ogrodach. Nie są to przesadnie wymagające rośliny, ale by w pełni cieszyły swoim urokiem musimy zapewnić im trochę uwagi. Do postaw należy dbałość o prawidłowe odżywienie roślin. Dostępność nawozów dedykowanych tym roślinom jest ogromna. Postaramy się przedstawić krótki poradnik dotyczący nawozów do magnolii. 
 

Czego potrzebuje magnolia?

 
Zanim przystąpimy do wybierania nawozu warto zapoznać się z wymaganiami siedliskowymi magnolii. Jest to ważne, że względu na dostępność składników pokarmowych. W nieodpowiednim podłożu nasza magnolia będzie narażona na niedobory odpowiednich pierwiastków i nawet najlepszy nawóz nie będzie w stanie jej pomóc. Magnolie należą do roślin wymagających gleby lekko kwaśnej lub kwaśnej. Właściwy dla nich zakres pH waha się w przedziale 5-6. Dopiero w takich warunkach jest w stanie efektywnie korzystać z podawanego jej nawozu.  Ogólnie gatunek potrzebuje ziemi przepuszczalnej, żyznej i wilgotnej. Ponadto magnolie sadzimy w zacisznych zakątkach ogrodu. Wrażliwe na przemarzanie, chronimy zapewniając im osłonięte i słoneczne stanowiska. Do dobrej praktyki należy również ściółkowanie. Pod koroną magnolii nie należy sadzić innych roślin. Może to uszkodzić mięsiste i pytko osadzone korzenie oraz znacznie utrudnić zabiegi nawożenia. 
 

Zalety stosowania nawozu w uprawie magnolii

 
Zdawało by się, że plusy stosowania nawozów wymienić może nawet osoba nie mająca zbyt wiele wspólnego z ogrodnictwem. Obecny rynek i nowoczesne technologie pozwalają na dodawanie nowych, daleko idących korzyści wynikających ze stosowania odpowiednich nawozów. W uprawie magnolii nie jest inaczej. Producenci wciąż udoskonalają skład, pozyskują nowe substancje o pozytywnym wpływie na tempo oraz jakość wzrostu drzew i krzewów magnolii.
 

Do podstawowego wpływu nawozu należy:

 

  • poprawa szybkości wzrostu, poprzez kompleksowe pokrycie wymagań pokarmowych
  • stymulacja do zawiązywania liczniejszych pąków kwiatowych oraz polepszenie ich zdrowotności
  • intensywniejsze wybarwienie kwiatów i liści
  • wydłużenie okresu kwitnienia
  • podniesienie odporności na choroby i szkodniki
 
Ponadto nawozy dedykowane magnoliom regulują odczyn gleby – działają zakwaszająco. Jest to niezbędne dla prawidłowego wchłaniania składników pokarmowych z podłoża a tym samym właściwego odżywienia roślin. Wysoki poziom nasycenia życiodajnymi pierwiastkami pomaga też przetrwać okres zimy. Systematycznie nawożone magnolie są mniej podatne na uszkodzenia mrozowe i lepiej się regenerują. 
 

Oferta nawozów do magnolii

 
Rynek ogrodniczy pozwala na przebieranie w środkach nawozowych przeznaczonych dla magnolii. Możemy korzystać zarówno z nawozów naturalnych i sztucznych. Pozytywne efekty daje nawożenie jedną i drugą formą, które wzajemnie się uzupełniają. Już przed sadzeniem stanowisko magnolii warto wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. Można go zrobić samemu lub kupić gotowy do użycia w centrum ogrodniczym. Następnie zalecane jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Kompleksowy skład obfitujący w makro i mikroskładniki jest dostosowany do wymagań pokarmowych gatunku. Możemy zakupić nawozy o standardowym lub spowolnionym działaniu. Większość oferowanych nawozów ma postać stałą. Są to preparaty w postaci sproszkowanej lub granulowanej. Ich stosowanie jest bardzo proste. Odmierzoną dawkę rozsypuje się pod koroną rośliny i miesza delikatnie z podłożem. Jeśli boimy się uszkodzenia płytko osadzonych korzeni bez trudu znajdziemy nawóz nie wymagający mieszania z podłożem. Często występującym produktem jest nawóz dedykowany nie tylko magnoliom, ale też innym roślinom kwasolubnym. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie nawozu do wielu roślin jakie mamy w ogrodzie, które stawiają podobne wymagania uprawowe. Niekiedy dostępne są również nawozy płynne, w formie koncentratów do sporządzania roztworów wodnych. 
 

Kiedy i jak zastosować nawóz do magnolii?

 
W zależności na jaki nawóz się zdecydujemy nawożenie może być prowadzone na kilka sposobów. Od jednorazowej dawki w przypadku nawozów długodziałających do kilku dawek w sezonie podawanych w odstępach zalecanych przez producenta. Ogólnie ujmując jest 2-3 krotny zabieg podczas całego sezonu wegetacyjnego. Dawki i ilość zabiegów zazwyczaj uzależniona jest od wieku lub wielkości rośliny. Nawożenie rozpoczynamy w marcu bądź na przełomie kwietnia i maja. Ostatnie nawożenie powinno wypaść w sierpniu niekiedy możemy spotkać się z informacją by nie było później niż w połowie lipca. Dzięki temu rośliny zdążą przygotować się do zimy i nie narażą się na uszkodzenia spowodowane mrozem. Przy nawożeniu musimy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach: koniecznie przestrzegamy zalecanych dawek i terminów stosowania, obficie podlewamy po rozrzuceniu nawozu. Zapewni to lepsze rezultaty i będzie bezpieczniejsze dla roślin. 
 

Piękno magnolii

 
Drzewo lub krzew magnolii jest rośliną pożądaną przez wielu ogrodników i działkowców. Decydując się na jej zasadzenie, musimy być świadomi jakie ma dokładnie wymagania. Nawozy dedykowane tym roślinom ułatwią nam pielęgnację. Skład takiego nawozu jest dostosowany do wymagań konkretnego gatunku. W optymalny sposób pokrywa zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki co daje zauważalne rezultaty w postaci zdrowych i bujnie kwitnących okazów. Zrównoważone i systematyczne nawożenie właściwie dobranym nawozem to odpowiedzialna praktyka ogrodnicza owocująca bajecznie przestrojonym ogrodem w cudowne kwiaty magnolii. 

Koniecznie zobacz