Jakie sadzonki judaszowca wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki judaszowca wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,5/5 (205 ocen)

Judaszowiec tworzy 2-3-metrowe krzewy lub małe drzewka, które na wiosnę pokrywają się mnóstwem drobnych, purpuroworóżowych kwiatów zebranych w pęczki. To wyjątkowo efektowne kwitnienie pojawia się wprost na jego gałęziach i pniach, co w przyrodzie występuje dość rzadko i nazywa się kaulifliorą. Ten oryginalny krzew jest dość łatwy w uprawie, warto więc niedużym nakładem pracy mieć go w swoim ogrodzie. Poniżej wyjaśniamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sadzonek judaszowca.


Jakie sadzonki kupić?


Judaszowiec dość trudno adaptuje się na nowym stanowisku, dlatego zaleca się kupować wyłącznie dobrze rozrośnięte i silnie ukorzenione rośliny w pojemnikach. Ponadto muszą one być jednoroczne lub dwuletnie, ponieważ starsze krzewy mogą się nie przyjąć. Wszystkie sadzonki judaszowca powinny być zdrowe, wolne od chorób i szkodników. Ważne, by były kupowane wyłącznie od pewnych sprzedawców lub w wyspecjalizowanych szkółkach i posiadały etykietę informującą o gatunku, odmianie i pochodzeniu, ponieważ daje to zbiór ważnych informacji o dalszej uprawie i pielęgnacji danego egzemplarza.


Gdzie sadzić sadzonki?


Judaszowiec z powodzeniem rośnie na wszystkich rodzajach gleb, jednak dobrze, jeśli jest ona żyzna, dobrze zdrenowana i sucha. Najlepiej przyjmuje się na glebach o odczynie zasadowym do obojętnego. Jest gatunkiem bardzo wrażliwym na mrozy, w zależności od odmiany znosi temperatury od -10o do -15o C, dlatego może rosnąć wyłącznie w miejscach osłoniętych, ciepłych i zacisznych. Należy unikać zimnych rejonów, gdzie późną wiosną występują przymrozki.

Judaszowiec lubi stanowiska słoneczne i dobrze znosi suszę. Posiada głębokie korzenie, w związku z czym nie toleruje przesadzania. Wybierając stanowisko dla niego, należy zapewnić mu dużo przestrzeni. Może rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w grupie, w połączeniu z innymi małymi drzewami, które powinny osłaniać go od północy i wschodu. Idealnie nadaje się do ozdoby nawet niewielkich ogrodów, na dziedzińce i do parków.


Kiedy sadzić sadzonki?


Krzewy judaszowca można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Najlepiej wykonać to w okresie wiosennym, tak by zdążyły się przyjąć i rozrosnąć do zimy, dzięki czemu drzewka będą silniejsze i lepiej zniosą minusowe temperatury i panujące w Polsce warunki. Sadzenie w terminie jesiennym wymaga dobrego zabezpieczenia sadzonek przed zimnem i nadchodzącymi przymrozkami.


Jak sadzić sadzonki?


W naszym klimacie możliwa jest gruntowa uprawa judaszowca w ogrodzie oraz uprawa w donicy wkopywanej w ziemię lub wystawianej na tarasie. Uprawa w donicy wymaga posiadania pojemnika o minimum 80 cm średnicy i 60 cm głębokości. Przed posadzeniem judaszowca dno donicy pokrywa się 4-centymetrową warstwą drenażu. Natomiast sadzi się w podłoże otrzymane z torfu i gruboziarnistego piasku zmieszane w stosunku 3:1.

Przed posadzeniem krzewu do gruntu należy wykopać dół o długości, szerokości i głębokości wynoszących od 0,8 do 1 m, tak by był on większy od objętości bryły korzeniowej sadzonki. Następnie na jego dnie umieszcza się nawóz organiczny i wbija impregnowaną podporę. W tak przygotowanym podłożu ustawia się drzewko i zasypuje się jego korzenie ziemią, dokładnie ją udeptując. Po posadzeniu należy przywiązać drzewko do palika i obficie podlać roślinę. Na zimę konieczne jest zabezpieczenie jej przed mrozem, ściółkując ziemię korą, słomą lub warstwą suchych liści, a nawet styropianem.


Rozmnażanie sadzonek


Sadzonki judaszowca można rozmnażać generatywnie, poprzez styczniowy lub wiosenny wysiew nasion, oraz wegetatywnie, przez niezdrewniałe sadzonki. Odmiany szlachetne rozmnaża się poprzez szczepienie. Należy jednak pamiętać, że roślina otrzymana z nasion wyrasta dopiero po 1-2 latach, a zakwita dopiero po następnych kilku. W związku z tym sadzonkowanie pędów przeprowadzane późną wiosną lub wczesnym latem jest polecaną metodą w amatorskiej uprawie judaszowca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz