Jakie sadzonki morwy wybrać? Jaki i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki morwy wybrać? Jaki i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,4/5 (442 ocen)

Morwa to nieduże, oryginalne drzewo owocowe lub krzew w dość egzotycznym stylu o wydłużonych, purpurowoczerwonych lub białych owocach. Co roku można przycinać jej wierzchołek, by otrzymać gęsty, zielony parasol na upalne dni. To roślina o działaniu leczniczym, chociaż dzisiaj sadzona jest głównie w celach dekoracyjnych. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach morwy, przygotowując się do jej uprawy.


Jakie sadzonki morwy kupić?


Drzewka lub krzewy morwy do nasadzeń zaleca się kupować wyłącznie w specjalistycznych szkółkach sadowniczych lub sklepach ogrodniczych, ponieważ tylko dzięki temu można mieć pewność, że sadzonka pochodzi z rozmnażania wegetatywnego. Sadzonką może być już roślina o kilku pędach długości 15-20 cm. Wszystkie sadzonki muszą być zdrowe, wolne od chorób i szkodników. Zarówno korzenie, jak i całe drzewko nie mogą być przesuszone ani połamane. W sprzedaży dostępne są zarówno sadzonki gruntowe z odkrytym systemem korzeniowym, jak i sadzonki z w doniczkach.  


Gdzie sadzić sadzonki?


Morwa nie ma dużych wymagań glebowych. Może rosnąć na każdej glebie, nawet na lekkiej i piaszczystej, najlepiej rośnie jednak na przepuszczalnych, próchnicznych glebach ilastych. Nie toleruje jedynie gleby suchej ani zbyt podmokłej. Preferuje ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowiska, na zacienionych słabiej rośnie i gorzej owocuje. Morwa jest dość mrozoodporna, wytrzymuje spadki temperatury do -20o C, jednak należy chronić ją przed zbytnimi chłodami, ponieważ w ostre zimy może przemarzać.

Przy wyborze miejsca należy pamiętać, że morwa tworzy dużą koronę i posiada mocne korzenie, dlatego musi mieć sporo miejsca dla swobodnego wzrostu. Można ją sadzić w pobliżu tarasu czy ścian budynków. Odznacza się dużą tolerancją na zanieczyszczone powietrze. Jedynie spadające owoce morwy mogą brudzić chodnik. Ponadto nadaje się na formowane żywopłoty, ponieważ dobrze znosi cięcie. Warto zasadzić nią nieużytki, by odciągnąć ptaki od innych drzew owocowych.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki morwy o odkrytych korzeniach sadzi się wiosną lub jesienią, najlepiej bezpośrednio po wykopaniu ich z ziemi. Natomiast sadzonki morwy w pojemniku można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny, w terminie od wiosny do jesieni, a więc od marca do listopada.


Jak sadzić sadzonki?


Sposób sadzenia morwy jest podobny jak w przypadku innych drzewek owocowych. Po wykopaniu odpowiedniej wielkości dołka sadzi się roślinę, uprzednio przycinając korzenie. Po posadzeniu miejsce szczepienia powinno znajdować się ok. 10 cm nad powierzchnią ziemi. Następnie formuje się misę do podlewania i nawadnia stanowisko.

Gęstość sadzenia drzewek zależy od ich zastosowania. Wysokopienne morwy sadzi się w odstępach 4-6 m, jeśli jednak morwa ma służyć jako nieformowany żywopłot, rośliny należy posadzić gęściej, co 2-3 m. Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów ochronnych czy pielęgnacyjnych, wystarczy zabezpieczyć ją przed zimą. Dobrze reaguje na zimowe lub wczesnowiosenne cięcie i szybko regeneruje się po przycięciu przemarzniętych pędów.

Morwa wytwarza rozdzielnopłciowe kwiaty, co oznacza, że na jednym drzewie mogą wystąpić zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Zdarzają się również drzewa o wyłącznie kwiatach męskich lub żeńskich. Zapylenie odbywa się podobnie jak u orzecha włoskiego czy leszczyny za pomocą wiatru. W małym ogródku wystarczy jedno drzewko, najlepiej morwy czarnej ze względu na lepszej jakości owoce.


Rozmnażanie sadzonek


Sadzonki morwy można otrzymać poprzez rozmnażanie wegetatywnie lub wysiew nasion wczesną wiosną. Krzewy otrzymane z nasion nie są jednolite genetycznie i owocują kilka lat później niż te otrzymane w przypadku rozmnażania wegetatywnego, dlatego też najlepiej rozmnażać morwę poprzez sadzonki zdrewniałe lub zielne. Mniej popularnym sposobem rozmnażania morwy, wykorzystywanym głównie na odmianach ozdobnych jest szczepienie, a zwłaszcza: szczepienie w klin oraz szczepienie przez stosowanie z nacięciem.

Rozmnażając pierwszym sposobem, zdrewniałe sadzonki łodygowe pozyskuje się jesienią lub wiosną, w październiku lub listopadzie, z pędów ostatniego przyrostu rocznego. Tak otrzymane pędy tnie się na ok. 30-centymetrowe odcinki, a następnie sadzi w odstępach co 15 cm na głębokość ok. 10 cm, tak by nad powierzchnię ziemi wystawał tylko jeden pączek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz