Dereń jadalny - jakie sadzonki kupić? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Dereń jadalny - jakie sadzonki kupić? Odpowiadamy!

3,3/5 (207 ocen)

Dereń jadalny to pospolity w Polsce i Europie silnie rosnący krzew lub małe drzewko o wysokości od 3 do 5 m, choć dzisiaj nieco zapomniany i niewykorzystany. Roślina nie ma dużych wymagań glebowych, jest łatwa w uprawie i niezwykle długowieczna. Dodatkowo jadalne owoce derenia są niezwykle smaczne, a jednocześnie ozdobne, co sprawia, że jest on sadzony w reprezentacyjnych miejscach w ogrodach. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach derenia jadalnego, przygotowując się do jego uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Zaleca się kupowanie sadzonek derenia jadalnego w dużych punktach sprzedaży drzewek ozdobnych, dobrych sklepach ogrodniczych i szkółkach zajmujących się ich profesjonalną uprawą, ponieważ mamy wtedy pewność, że są one odpowiednio ukorzenione, a co za tym idzie, szybko przyjmą się w gruncie oraz zapewnią nam regularne i obfite owocowanie.


Kiedy sadzić?


Dereń jadalny sadzi się zazwyczaj jesienią, na przełomie października i listopada, lub późną wiosną, ponieważ wtedy gleba posiada najlepszą wilgotność i rośliny będą mogły szybko się zakorzenić. Krzewy sadzone jesienią często charakteryzują się nagimi korzeniami. Co ważne, dereń jest rośliną długowieczną, która nie lubi przesadzania, i na odpowiednio dobranym stanowisku potrafi przetrwać nawet niemal sto lat. Sadząc ten piękny krzew, należy więc bardzo poważnie zastanowić się nad wyborem stanowiska.


Gdzie sadzić?


Dereń może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Dereń nie ma dużych wymagań glebowych i dobrze rośnie na wszystkich rodzajach gleb, nawet ubogich i suchych, jednak najlepiej udaje się na glebach od lekkich aż po ciężkie gliny. Toleruje podłoże wapienne i wilgotne. Roślina jest mrozoodporna, dobrze znosi niskie temperatury nawet do -15o C, a niektóre odmiany jeszcze większe. Jeśli dereń uprawiany jest w celach owocowych, powinien rosnąć na zacisznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. W naturalnych warunkach rośnie na zalesionych stokach oraz w zaroślach.   


Jak sadzić?


Sadzonki derenia umieszcza się w wykopanym uprzednio dole o wysokości, szerokości i długości wynoszącym 80 cm. Jest to odpowiednia wielkość, by krzew miał najlepsze warunku do przyjęcia się. Następnie spulchnia się dno i ścianki dołka, tak by odpowiednio napowietrzyć glebę, i wsypuje się dobrze rozłożony nawóz organiczny. Całość przysypuje się cienką warstwą ziemi. W tak przygotowanym podłożu umieszcza się krzew i zasypuje ziemią jego korzenie, lekko udeptując ziemię wokół. Jeśli sadzimy sadzonki o nagich korzeniach, przed posadzeniem należy przyciąć końce korzeni. Ponadto trzeba przyciąć pędy sadzonek o dwie trzecie, zarówno w przypadku krzewów z nagimi korzeniami, jak i krzewów z bryłą korzeniową.

Aby zapobiec przemarznięciu rośliny, wokół sadzonek usypuje się kopczyk z ziemi i obficie je podlewa. Wiosną kopczyki rozgarnia się, spulchniając przy tym glebę wokół roślin. Istotne jest, by pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Jesienią krzewy pokrywają się wydłużonymi, intensywnie czerwonymi owocami.

Co ważne, derenia można go sadzić wraz z różanecznikami i azaliami, ponieważ mają takie same wymagania glebowe, a jednocześnie posadzone razem tworzą piękne kompozycje w ogrodzie.  


Rozmnażanie sadzonek


Rozmnażanie derenia jadalnego nie należy do najłatwiejszych. Jest ono bardzo rudne, lecz możliwe.  poprzez sadzonki zielone lub zdrewniałe. Możliwe jest pozyskanie sadzonek poprzez kopczykowanie derenia. W tym przypadku należy wcześnią wiosną, na początku okresu wegetacyjnego rośliny, naciąć lekko piłką podstawę pnia z jednej strony, tak by pobudzić roślinę do wydania odrostów. Jesienią, gdy pojawią się odrosty, należy obsypać je ziemią i uformować kopczyk wokół krzewu. Dopiero po okresie ok. dwóch lat zaleca się odjąć od reszty ukorzenioną sadzonkę.

Szybszym sposobem uzyskania sadzonki derenia jadalnego jest zrobienie odkładu z rocznego pędu lub młodej gałęzi, jeśli mamy taką możliwość, bo znajduje się ona w odpowiednim miejscu. Zabieg ten powinien być przeprowadzany w lipcu i sierpniu. Zerwane wierzchołki pędów zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie umieszcza w inspekcie, w którym utrzymuje się stałą temperaturę na poziomie 15-18o C. Rozmnażanie krzewów poprzez pobieranie jesienią odbijających przy pniu pędów jest jednym z częstszych sposobów wybieranych w uprawie amatorskiej.


Dołowanie sadzonek


Jeśli zajdzie potrzeba przechowywania sadzonek derenia przez zimę, najlepiej przechowywać je zadołowane w piasku na powietrzu lub umieszczone w zacienionej, chłodnej piwnicy. W przypadku dużych mrozów zaleca się dodatkowe przykrycie sadzonek trocinami lub torfem, tak by nie wyschły ani nie zamarzły do wiosny.


Ceny sadzonek


Przykładowa cena sadzonek derenia jadalnego:

Dereń jadalny – 17-19 zł za 1 sztukę czytaj dalej...

Koniecznie zobacz