Dereń kousa - sadzenie, uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Dereń kousa - sadzenie, uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,6/5 (793 ocen)

Dereń kousa (Cornus kousa) to wysoki krzew ozdobny, idealny do zacisznego ogrodu. Jego niezwykle wdzięczne białe kwiaty kwitną w czerwcu, a wczesną jesienią zostają zastąpione przez równie dekoracyjne owoce.


Opis


Dereń kousa (Cornus kousa) pochodzi z Japonii, a część jego odmian wywodzi się z Chin. To wysoki (dorastający nawet do 5 m) krzew o pokroju wzniesionym. Starsze rośliny mają gałęzie rozpostarte poziomo. Z wiekiem ich kora się łuszczy. Dereń kousa wykształca ciemnozielone, owalne liście o pofalowanych brzegach, które jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy. Właściwe kwiaty są drobne i zielonkawe, a największy walor dekoracyjny mają otaczające je podsadki o ciekawym, spiczastym kształcie i kremowobiałym kolorze. Różowoczerwone owoce przypominające truskawki rosną na długich szypułkach. Są jadalne, ale ze względu na dość mdły smak nie spożywa się ich na surowo. Doskonale nadają się natomiast do przygotowania nalewki, tzw. dereniówki. W tym celu zbieramy je we wrześniu i w październiku.


Odmiany


Często spotykamy odmianę chińską derenia kousa. Jej przedstawiciele osiągają większe rozmiary (5-7 m). Mają zwisające gałęzie o dużych liściach i wytwarzają kwiaty na czterech białych lub różowych podsadkach (średnica do 10 cm).

  • China Girl” – charakteryzuje się wzniesionym, luźnym pokrojem. Wytwarza zaostrzone, szerokoeliptyczne liście i kwiaty o kremowobiałych podsadkach oraz ciemnoróżowe owoce;
  • Satomi” – odmiana ta wykształca kwiaty o ciemnoróżowych podsadkach, a jej liście jesienią zmieniają kolor na purpurowy.

Dereń kousa

Dereń kousa


Wymagania


Dereń kousa wymaga gleby bogatej w próchnicę, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Ziemia powinna być świeża i przepuszczalna. Krzew ten nie toleruje podłoży wapiennych i podmokłych. Jeśli w naszym ogrodzie rosną dzikie rośliny takie jak turzyca, rumianek czy babka, to gleba jest kwaśna i odpowiednia dla derenia kousa. Jak większość dereni, gatunek ten najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Jest dość odporny na mróz, ale lepiej sadzić go w miejscach osłoniętych. Rzadko atakują go choroby i szkodniki.


Sadzenie


Przed sadzeniem derenia kousa warto wykonać test gleby. Jeśli jej odczyn wynosi powyżej 7 pH, podłoże wymaga zakwaszenia. Dobrze nadaje się do tego torf wysoki – kwaśny. Do zakwaszenia gleby gliniastej potrzebujemy go w większych ilościach, niż na glebę piaszczystą. Ponadto strukturę gleby gliniastej możemy poprawić, mieszając ją z piaskiem i próchnicą, które sprawią, że ziemia będzie bardziej napowietrzona i luźniejsza.

Derenia kousa możemy sadzić od wiosny do jesieni. Po wykopaniu dołu pod krzew warto rozrzucić na jego dnie drenaż w postaci żwiru i wymieszać go z glebą. Podczas sadzenia wypełniamy dół ziemią ogrodową z próchnicą. Następnie udeptujemy ziemię wokół rośliny i obficie ją podlewamy.

Dereń kousa - kwiaty

Dereń kousa - kwiaty


Pielęgnacja


Dereń kousa może wymagać ochrony przed wiosennymi przymrozkami, zwłaszcza jeśli rośnie w miejscu odsłoniętym. Jesienią rozkładamy pod krzewem grubą warstwę suchej ściółki – słomy, liści paproci, bądź torfu i piasku. Wiosną, po ustaniu przymrozków, należy usunąć osłony. Cieńszą warstwę ściółki organicznej możemy stosować przez cały rok. Ułatwi nam to  walkę z chwastami.


Cięcie


Pojedyncze boczne pędy krzewu, które zaburzają jego pokrój, możemy usuwać wiosną i latem. Takie cięcie jest jednak potrzebne rzadko, gdyż dereń kousa zyskuje najbardziej dekoracyjny kształt rosnąc naturalnie.

Owoce derenia kousa

Owoce derenia kousa


Rozmnażanie


Derenie kousa rozmnażamy przez sadzonki zielne (latem) lub zdrewniałe (jesienią). Można również spróbować siewu z nasion. Po zebraniu owoców wyjmujemy nasiona, oczyszczamy je i poddajemy rocznej stratyfikacji (schłodzeniu). Można ten proces przeprowadzić w domu, rozmieszczając nasiona w małych naczyniach, wypełnionych ziemią do wysiewu nasion. Owinięte folią pojemniki wstawiamy do lodówki. Po upływie roku wysiewamy nasiona do inspektu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz