Turzyce - zróżnicowanie odmianowe i uprawa

Jesteś tutaj:

Turzyce - zróżnicowanie odmianowe i uprawa

3,5/5 (113 ocen)

Wśród roślin trawiastych uprawianych w ogrodzie nie powinno zabraknąć turzyc. Bogactwo gatunkowe tych roślin sprawia, że wybór jest olbrzymi, a z każdym rokiem przybywa nam gatunków i odmian, które oferują szkółkarze. Moda na trawy sprawiła, że w ogrodach możemy uprawiać bardzo oryginalne rośliny, które zmienią oblicze nie tylko rabaty, ale także całego ogrodu.

Turzyce (Carex) to rośliny trawiaste, obejmujące blisko dwa tysiące gatunków z których wiele charakteryzuje się dużą dekoracyjnością. Zaliczane są do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Coraz więcej turzyc oraz ich odmian staje się cenionymi roślinami ozdobnymi, poszukiwanymi przy aranżacji ogrodów, nie tylko naturalistycznych. Trawy można wykorzystać także w innej stylistyce, również nowoczesnej. Wiele gatunków tych roślin w stanie naturalnym występuje także w naszym rodzimym krajobrazie m.in. turzyca leśna (Carex sylvatica), turzyca czarna (Carex nigra), turzyca bagienna (Carex limosa), turzyca biała (Carex alba), turzyca mocna (Carex firma).

 

 

Wybrane gatunki rodzaju
 

Łacińska nazwa gatunku

Polska nazwa

Uwagi

Carex nigra

Turzyca czarna (pospolita)

Gatunek zimozielony, wysokość około 30- 50 cm, mrozoodporna. Kwitnie od kwietnia, kwiatostany ciemne, dość dekoracyjne.

Carex morrowii

Turzyca japońska (Turzyca Morrowa)

Gatunek zimozielony, wysokość około 30 cm, mrozoodporna, ale warto okryć, na wietrznym stanowisku.

Carex sylvatica

Turzyca leśna

Zimozielona, gatunek rodzimy, sięgający nawet 70 cm wysokości. Pokrój kępiasty, kwitnie wiosną, wymaga stanowisk wilgotnych oraz półcienistych. Sprawdzi się w ogrodach inspirowanych naturą.

Carex pendula

Turzyca zwisła

Gatunek zimozielony, wysokość dochodzi nawet do 1,5 m., mrozoodporna. Kwitnie od maja, kwiaty zebrane w cylindryczne, zielonkawe kwiatostany.

Carex oshimensis

Turzyca oszimeńska

Gatunek zimozielony, wysokość około 20 cm, mrozoodporna.

Carex ornithopoda

Turzyca ptasie łapki

Gatunek rodzimy, rzadko występujący, zimozielony, wysokość około 20 cm, mrozoodporny.

Carex flava

Turzyca żółta

Gatunek rodzimy, występujący na bardziej podmokłym terenie. W pełni mrozoodporna.

Carex buchananii

Turzyca Buchanana

Gatunek zimozielony o dekoracyjnych brązowawych liściach z odcieniem miedzi i czerwieni. Osiąga do około 60 cm wysokości. Górna partia liści lekko skręcona i zwieszająca się. Roślina bardzo malownicza w okresie wegetacji, preferująca wilgotne podłoże, natomiast zimą bardziej suche. Na okres zimy wymaga okrycia. Pochodzi z Nowej Zelandii. Bardzo popularny gatunek doskonały jako akcent kolorystyczny na rabacie. Świetnie prezentuje się w licznej grupie na rabacie z trawami.

Carex comans

Turzyca włosista

Gatunek zimozielony o kaskadowym pokroju, wysokość 30 - 60 cm, mrozoodporna, ale warto okryć.

Carex conica

-

Gatunek o opadających liściach, a więc pokroju kaskadowym, może osiągać do około 20- 40 cm wysokości. Roślina mrozoodporna.

Carex umbrosa

Turzyca cienista

Gatunek o zimozielonych liściach, średniej wielkości w stanie naturalnym występuje także w Polsce. Preferuje stanowiska półcieniste, dlatego też warto sadzić ją w bardziej zacienionych zakątkach ogrodu. Roślina w pełni mrozoodporna.

Carex grayi

Turzyca Graya

Zimozielona turzyca, osiągająca do około 60- 90 cm wysokości, preferująca bardziej wilgotne podłoże. Po kwitnieniu ukazują się bardzo oryginalne nasienniki o gwiazdkowatym kształcie.

Carex flagellifera

Turzyca

Gatunek o zimozielonych liściach, kaskadowym, przewieszającym się pokroju. Może sięgać nawet do około 60 - 70 cm wysokości podczas kwitnienia. Bardzo dekoracyjna. Na okres zimy warto ją okryć.

Carex elata

Turzyca trwała (sztywna)

Turzyca także o zimozielonych liściach. Wysokość gatunku przekracza jeden metr, poza tym jest to gatunek rodzimy, trwały w pełni mrozoodporny, preferujący mokre podłoże.

Carex muskingumensis

Turzyca palmowa

W pełni mrozoodporny gatunek turzycy o kępiastym pokroju. Kwiaty ukazują się w okresie letnim, zebrane są w brązowawe kłosowate kwiatostany. Jej wysokość sięga do około 60 cm, wymaga stanowisk bardziej wilgotnych, dlatego sprawdza się jako roślina w pobliżu oczek wodnych.

Carex siderosticha

Turzyca

Gatunek niski o szerokich liściach. Kwiaty zebrane w kłosowate brązowawe kwiatostany, ukazujące się wczesnym latem.

 

Zmienność gatunkowa i odmianowa


W sprzedaży można nabyć bardzo zmienne turzyce. Różnią się one nie tylko wymaganiami, ale także wyglądem. Mamy możliwość nabycia roślin o sezonowych liściach a także o zimozielonych. Dostępne gatunki różnią się także wysokością, która zazwyczaj wynosi od 20 - 30 do około 50 - 70 cm. Do tego dochodzi także zmienność pokroju danej rośliny, grubość liści, barwa. Z pewnością najbardziej pożądane są trawy o barwnych liściach, a także paskowanych. Zależnie od potrzeb każdy znajdzie coś dla siebie. Należy pamiętać, że najpierw określamy warunki panujące w ogrodzie na konkretnym stanowisku, a dopiero potem dobieramy odpowiedni gatunek trawy.

Turzyca


Najpiękniejsze turzyce, polecane do uprawy w ogrodzie


Carex nigra ‘On - line’ - odmiana turzycy pospolitej, mniej pospolita od gatunku w pełni mrozoodporna, a tym samym atrakcyjna, zwłaszcza, że znosi stojącą wodę i może być wykorzystana jako nasadzenie brzegu oczka wodnego. Ponieważ lubi ona dużo wilgoci, takie stanowisko jest dla niej wymarzonym. Jest niższa od gatunku (do około 30 cm wysokości), ale za to jej zimozielone liście posiadają niewielkie żółte obrzeże. Poza tym warto wspomnieć o tym, że w okresie wiosennym ukazują się ciemne, kłosowate kwiaty, które dość ciekawie prezentują się na tle liści. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz