Turzyce - zróżnicowanie odmianowe i uprawa

Jesteś tutaj:

Turzyce - zróżnicowanie odmianowe i uprawa

3,5/5 (113 ocen)

Carex morrowii ‘Variegata’ - bardzo popularna, a przy tym dekoracyjna zimozielona turzyca, doskonała na półcieniste, wilgotne i żyzne zakątki w ogrodzie. Osiąga do około 30 cm wysokości, świetnie prezentuje się na rabatach i jest mrozoodporna. Na otwartych przestrzeniach może przemarzać. Odmiana jest przykładem turzycy o paskowanych liściach. Na jej ulistnieniu możemy zaobserwować wyraźne biało - kremowe obrzeże. W okresie wiosennym ukazują się kwiatostany. Równie dekoracyjną odmianą gatunku jest odmiana ‘Ice Dance’.

Carex pendula ‘Moonraker’ - odmiana trwałej turzycy zwisłej, charakteryzującej się opadającymi liśćmi. Odmiana od gatunku różni się kremowo - białymi przebarwieniami, intensywnymi zwłaszcza wiosną. Kolorystyka jest największą zaletą odmiany, poza tym liście są zimozielone, a jej wysokość może przekraczać nawet metr. Preferuje stanowiska półcieniste, żyzne i wilgotne.

Carex oshimensis ‘Evergold’ - odmiana niska, której wysokość sięga do około 20 cm. Charakteryzuje się zimozielonym ulistnieniem z kremowym paskiem, biegnącym wzdłuż liścia. Odmiana może przemarzać, dobrze rośnie na stanowisku słonecznym do półcienistego w dość wilgotnym podłożu.

Carex elata ‘Aurea’- odmiana rodzimego gatunku, charakteryzująca się żółtawym zabarwieniem. Dość dekoracyjna, doskonała na bardziej mokre stanowiska np. w okolicy zbiornika wodnego.

Carex ornithopoda ‘Variegata’ - bardzo popularna, zimozielona, a zarazem niewielka turzyca (około 20 cm wysokości) o biało - zielonych liściach (środek liści przebarwiony na biało). Odmiana mało wymagająca, tolerancyjna, mrozoodporna, sprawdzi się na rabatach, a także na skalniaku.

Carex comans ‘Bronze Form’ - bardzo oryginalna odmiana turzycy włosistej o brązowawych liściach. Jej kaskadowy pokrój, pokładające się liście, przepięknie prezentują się na rabatach, zwłaszcza z trawami, stanowiąc kolorystyczny akcent. Preferuje wilgotniejsze podłoże, przepuszczalne, a w okresie zimy bardziej suche. Na okres zimy warto ją okryć, gdyż może przemarzać. Inne odmiany gatunku warte uwagi to także ‘Bronco’ oraz ‘Frosted Curls’.

Carex comans ‘Variegata’ - odmiana turzycy o niewielkiej wysokości, charakterystyczna ze względu na liście z białym obrzeżem. Wymaga stanowisk półcienistych, podłoża wilgotnego. Sprawdzi się jako uzupełnienie rabat, nasadzeń na skalniaku, a także jako roślina do uprawy w pojemnikach.

Carex flagellifera ‘Bronzita’ – bardzo dekoracyjna odmiana o brązowawych liściach, dość niska o kaskadowym pokroju. Świetnie prezentuje się w grupie, jako barwny akcent, obok którego nie można przejść obojętnie. Ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna warto zapewnić jej osłonięte i zaciszne stanowisko oraz okrywać na zimę.

Carex muskingumensis ‘Ice Fountains’ - odmiana turzycy palmowej, która poza kępiastym pokrojem, zachwyca biało- zielonymi liśćmi. Ciekawy akcent w ogrodzie, zwłaszcza w okolicach oczka wodnego.

Carex siderosticha ‘Variegata’ – niska odmiana turzycy o szerokich liściach z białym obrzeżem. Bardzo dekoracyjna, preferująca wilgotniejsze stanowisko, ale radząca sobie na wystawie słonecznej oraz półcienistej.


Kilka uwag o uprawie i pielęgnacji


Zmienność turzyc powoduje, że przed zakupem danego gatunku turzycy warto zapoznać się z jej wymaganiami. Ogólnie wymagają one stanowisk słonecznych do półcienistych, a nawet zacienionych (gatunki zimozielone np. turzyca japońska). Podłoże od piaszczystych, mało zasobnych do próchnicznych oraz bogatych w składniki pokarmowe. Turzyce wymagają podłoża przepuszczalnego i dość wilgotnego. Przy przedłużającej się suszy, niedoborach wody, należy je systematycznie podlewać. Nawożenie w razie potrzeby, przy zbytnim nawożeniu dochodzi do pokładania się traw. Bezpiecznym nawozem z pewnością będzie dobrze przerobiony kompost. Przy jego braku w okresie wiosennym można zastosować nawóz wieloskładnikowy. Trawy ozdobne możemy sadzić przez większość roku, ale warto sadzać je w okresie wiosennym. Z pewnością dobrze ukorzeniona roślina lepiej zniesie okres zimy. W okresie wiosennym duże okazy oraz takie, które kwalifikują się do podziału dzielimy i wysadzamy na wcześniej przygotowane, a więc odchwaszczone i spulchnione stanowisko. Aby ograniczyć parowanie wody oraz wybijanie chwastów turzyce można ściółkować. W razie potrzeby bardziej wrażliwe gatunki i odmiany można okryć. Ponieważ turzyce nie osiągają sporych rozmiarów okrywanie nie powinno być kłopotliwe. Rośliny okrywamy, kiedy chłody zawitają na dłużej. Zbyt wczesne okrycie roślin bardziej roślinie zaszkodzi niż pomoże, tak więc warto o tym pamiętać.

Wiosną należy przeprowadzić cięcie roślin. Trawy tniemy na wysokości około 5 - 15 cm. W przypadku traw zimozielonych, cięcie jest bardzo ograniczone i tyczy się tylko delikatnego cięcia zaschniętych liści turzycy. Przeprowadzamy także tzw. wyczesywanie kępiastych roślin. Jeżeli zimozielone gatunki bardzo ucierpiały zimą, może zaistnieć konieczność potraktowania ich jak roślin o sezonowym ulistnieniu.

Carex podobnie jak pozostałe rośliny trawiaste nie są podatne na choroby ani szkodniki i uznawane są za jedne z najbardziej odpornych roślin. Oczywiście przy błędach uprawowych i osłabieniu roślin, stają się bardziej podatne na choroby m.in. mączniaka oraz rdze. Poza tym na trawach może pojawić się mszyca.

Turzyca


Zastosowanie


Ze względu na zmienność, turzyce sprawdzą się na rabatach, przede wszystkim w grupach oraz w uprawie pojemnikowej.


Uwagi końcowe


Carex to bardzo zmienne rośliny trawiaste, które w ostatnim czasie bardzo zyskały w oczach pasjonatów roślin . W sprzedaży nie brakuje pięknych odmian tych roślin, a wśród nich tzw. traw nowozelandzkich. Warto po nie sięgać, choć uprawa wybranych gatunków może być kłopotliwa. Pamiętajmy także o gatunkach rodzimych, które doskonale sobie radzą i w przeciwieństwie do wielu gatunków traw nowozelandzkich są w pełni mrozoodporne i przy niewielkiej pielęgnacji będą cieszyć nas swoim widokiem.

Tutaj kupisz nasiona kaktusów - mieszankę odmian

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz