Szałwia muszkatołowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Szałwia muszkatołowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,2/5 (94 ocen)

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) jest silnie pachnącą, wysoką rośliną ozdobną. Idealnie nadaje się do sadzenia na drugim planie kwietników oraz na obwódkach. Pięknie prezentuje się także pojedynczo, na rabatach, w donicach lub na środku trawnika.


Opis


Szałwia muszkatołowa jest rośliną dwuletnią z rodziny Lamiaceae. Występuje dziko na terenach Europy, środkowej Azji i północnej Afryki. Ten gatunek szałwii ma pokrój wzniesiony. Jego pędy są silnie rozkrzewione i dorastają do 100 cm wysokości, a średnica rośliny to ok. 30 cm. Szałwia muszkatołowa ma silnie pachnące, pokryte włoskami liście o lancetowatym kształcie i długości do 23 cm. W pierwszy roku po posadzeniu roślina wytwarza rozetę z liści. Kwiatostany pojawiają się dopiero w drugim roku. Przybierają formę długich kłosów i zawierają liczne, pojedyncze kwiaty o średnicy ok. 3 cm. Mają one barwę białą, jasnoróżową lub jasnofioletową. Szałwia muszkatołowa kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest użyteczna nie tylko jako roślina ozdobna – wonne liście stosuje się również jako przyprawę do potraw oraz wykorzystuje w kosmetologii.


Odmiany


Popularną odmianą szałwii muszkatołowej jest Mittsommer. Wytwarza kwiaty koloru lawendowego, które kwitną w gęstych wiechach, osiągających wysokość do 75 cm.


Wymagania


Szałwia muszkatołowa ma wysokie wymagania glebowe. Podłoże powinno być umiarkowanie suche, luźne i bogate w związki organiczne. Roślinie należy zapewnić stanowisko ciepłe, słoneczne i zaciszne. Na zimę warto ją przykryć.

Szałwia muszkatołowa


Siew


Szałwię muszkatołową siejemy na gruntach przepuszczalnych. Strukturę gleby gliniastej możemy poprawić, mieszając ją z piaskiem. Roślinom łatwiej się wtedy zakorzenić i pobierać wodę. Obszar przeznaczony na kwietnik przekopujemy na głębokości ok. 25 cm, odchwaszczamy i nawozimy obornikiem lub kompostem. Podczas planowania kwietnika pamiętajmy, że szałwia muszkatołowa rozrasta się na powierzchni ok. 30 cm.

Szałwię muszkatołową siejemy do gruntu lub do doniczki w maju. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Warto zrobić wokół rośliny zagłębienie, w którym podczas podlewania będzie się zatrzymywała woda. Wczesną wiosną należy spulchnić ziemię wokół szałwii, by ułatwić korzeniom dostęp do tlenu i pozbyć się wczesnych chwastów. Możemy także zaściółkować roślinę próchnicą lub obornikiem – w ten sposób utrudnimy wschodzenie nowym chwastom i ograniczymy parowanie wody. Do ściółkowania nadają się również rozdrobnione gałęzie lub skoszona trawa.

Odpowiednia pora na wysiew nasion do inspektu to wczesna wiosna, a nawet początek lutego. Po wykształceniu 3 liści młode szałwie pikujemy do doniczek z mieszanką piasku i torfu i podlewamy.  Należy chronić rośliny przez przymrozkami. Na miejsce stale wysadzamy je w połowie maja.

Pamiętajmy, że szałwia nie lubi przesadzania. Do wysadzania do gruntu młodych roślin z doniczek i inspektów wybierzmy pochmurny dzień. Należy nawodnić ziemię przed sadzeniem i obficie podlać tuż po.

Zdrowia i zadbana szałwia muszkatołowa łatwo wysiewa się sama.


Pielęgnacja


Aby utrzymać szałwię muszkatołową w zwartej kępie, można wbić wokół niej bambusowe paliki i przewiązać je sznurkiem. Przed nastaniem zimy warto obsypać roślinę herbicydem, np. mekopropem. Należy regularne odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół szałwii. Jesienią powinniśmy wykonać ściółkowanie, aby ochronić roślinę przed przemarznięciem. W tym celu układamy wokół niej grubą na 5-7 cm warstwę dobrze rozłożonego obornika, włókien kokosowych lub pociętej słomy. Łodygę i liście można dodatkowo okryć osłoną z cetyny bądź filcu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz