Szałwia muszkatołowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Szałwia muszkatołowa - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,5/5 (404 ocen)

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) jest silnie pachnącą, wysoką rośliną ozdobną. Idealnie nadaje się do sadzenia na drugim planie kwietników oraz na obwódkach. Pięknie prezentuje się także pojedynczo, na rabatach, w donicach lub na środku trawnika.


Opis


Szałwia muszkatołowa jest rośliną dwuletnią z rodziny Lamiaceae. Występuje dziko na terenach Europy, środkowej Azji i północnej Afryki. Ten gatunek szałwii ma pokrój wzniesiony. Jego pędy są silnie rozkrzewione i dorastają do 100 cm wysokości, a średnica rośliny to ok. 30 cm. Szałwia muszkatołowa ma silnie pachnące, pokryte włoskami liście o lancetowatym kształcie i długości do 23 cm. W pierwszy roku po posadzeniu roślina wytwarza rozetę z liści. Kwiatostany pojawiają się dopiero w drugim roku. Przybierają formę długich kłosów i zawierają liczne, pojedyncze kwiaty o średnicy ok. 3 cm. Mają one barwę białą, jasnoróżową lub jasnofioletową. Szałwia muszkatołowa kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest użyteczna nie tylko jako roślina ozdobna – wonne liście stosuje się również jako przyprawę do potraw oraz wykorzystuje w kosmetologii.


Odmiany


Popularną odmianą szałwii muszkatołowej jest Mittsommer. Wytwarza kwiaty koloru lawendowego, które kwitną w gęstych wiechach, osiągających wysokość do 75 cm.


Wymagania


Szałwia muszkatołowa ma wysokie wymagania glebowe. Podłoże powinno być umiarkowanie suche, luźne i bogate w związki organiczne. Roślinie należy zapewnić stanowisko ciepłe, słoneczne i zaciszne. Na zimę warto ją przykryć.

Szałwia muszkatołowa


Siew


Szałwię muszkatołową siejemy na gruntach przepuszczalnych. Strukturę gleby gliniastej możemy poprawić, mieszając ją z piaskiem. Roślinom łatwiej się wtedy zakorzenić i pobierać wodę. Obszar przeznaczony na kwietnik przekopujemy na głębokości ok. 25 cm, odchwaszczamy i nawozimy obornikiem lub kompostem. Podczas planowania kwietnika pamiętajmy, że szałwia muszkatołowa rozrasta się na powierzchni ok. 30 cm.

Szałwię muszkatołową siejemy do gruntu lub do doniczki w maju. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Warto zrobić wokół rośliny zagłębienie, w którym podczas podlewania będzie się zatrzymywała woda. Wczesną wiosną należy spulchnić ziemię wokół szałwii, by ułatwić korzeniom dostęp do tlenu i pozbyć się wczesnych chwastów. Możemy także zaściółkować roślinę próchnicą lub obornikiem – w ten sposób utrudnimy wschodzenie nowym chwastom i ograniczymy parowanie wody. Do ściółkowania nadają się również rozdrobnione gałęzie lub skoszona trawa.

Odpowiednia pora na wysiew nasion do inspektu to wczesna wiosna, a nawet początek lutego. Po wykształceniu 3 liści młode szałwie pikujemy do doniczek z mieszanką piasku i torfu i podlewamy.  Należy chronić rośliny przez przymrozkami. Na miejsce stale wysadzamy je w połowie maja.

Pamiętajmy, że szałwia nie lubi przesadzania. Do wysadzania do gruntu młodych roślin z doniczek i inspektów wybierzmy pochmurny dzień. Należy nawodnić ziemię przed sadzeniem i obficie podlać tuż po.

Zdrowia i zadbana szałwia muszkatołowa łatwo wysiewa się sama.


Pielęgnacja


Aby utrzymać szałwię muszkatołową w zwartej kępie, można wbić wokół niej bambusowe paliki i przewiązać je sznurkiem. Przed nastaniem zimy warto obsypać roślinę herbicydem, np. mekopropem. Należy regularne odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół szałwii. Jesienią powinniśmy wykonać ściółkowanie, aby ochronić roślinę przed przemarznięciem. W tym celu układamy wokół niej grubą na 5-7 cm warstwę dobrze rozłożonego obornika, włókien kokosowych lub pociętej słomy. Łodygę i liście można dodatkowo okryć osłoną z cetyny bądź filcu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz