Jeżówka - kwiat piękny i użyteczny leczniczo

Jesteś tutaj:

Jeżówka - kwiat piękny i użyteczny leczniczo

3,6/5 (125 ocen)

Jeżówka (Echinacea), zwana też rotacznicą, jest wieloletnią kłączową rośliną zielną, pochodzącą z Ameryki Północnej. Wiedzę o jej leczniczych właściwościach osadnicy z Europy przejęli od Indian, którzy stosowali ją do leczenia zakażonych i źle gojących się ran, w chorobach przebiegających z gorączką, jako antidotum przy zatruciach i ukąszeniach jadowitych węży oraz na wszelkie infekcje. Jeżówka została przywieziona do Europy na przełomie XIX i XX wieku. Jej nazwa wywodzi się z greckiego słowa echinos, czyli po polsku – jeż, i nawiązuje do wyglądu kwiatostanu.


Uprawa


Jeżówka preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne gleby, zasobne w wilgoć i odkwaszone. Najlepiej bogate w składniki mineralne i z dużą zawartością wapnia. Zbyt wilgotne podłoże może spowodować zgniliznę korzeni. Bylina jest światłolubna, dlatego najlepiej posadzić ją na słonecznym stanowisku. Po przekwitnięciu należy ściąć roślinę przy samej ziemi. Zebrane nasiona wysiewamy wczesną wiosną do doniczek, a następnie umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 18°C. Jeżeli w ciągu 28 dni roślina nie wykiełkuje, należy wystawić okryte doniczki na zewnątrz na 21 dni, a następnie odkryć je i postawić na słońcu. Siewki sadzimy do gruntu zachowując pomiędzy nimi odstęp 30 cm. Jeżówkę rozmnażamy również poprzez podział roślin i z kawałków korzeni, które należy wykopać późną jesienią lub zimą. Kwiaty i liście byliny można zbierać przez cały okres kwitnienia, jednak zanim całkowicie uformują się owocostany.

Jeżówki purpurowe

Jeżówki

Gatunki


Wśród gatunków jeżówki najbardziej znane to: wąskolistna (Echinacea angustifolia), blada (Echinacea pallida) i purpurowa (Echinacea purpurea). Zapotrzebowanie na roślinę jest bardzo duże, niestety, w naturze występuje ona coraz rzadziej i jest pod ochroną. Obecnie można sprzedawać tylko gatunki rozmnażane przez producentów.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa jest podstawowym i najpowszechniej używanym w lecznictwie gatunkiem jeżówki. Bylina zbudowana jest ze sztywnej i lekko prążkowanej łodygi, z której wyrastają owalne i mocno żyłkowane liście. Purpurowe kwiaty składają się z 12 do 20 dużych, promienistych płatków oraz z ostro zakończonych kwiatów rurkowych w kolorze złotobrązowym. Jeżówka purpurowa ma aromatyczny zapach o miodowym posmaku. Kwitnie od czerwca do października.

Kwitnące Jeżówki

Kwitnące jeżówki

Jeżówka wąskolistna

Jeżówka wąskolistna jest gatunkiem najniższym. Osiąga wysokość 60 cm, a jej szerokość wynosi 30 cm. Bylina tworzy pojedyncze kwiaty i zielone, wąskie liście. Kwiaty składają się z długich i cienkich purpurowych, czasem białych kwiatowych języczków i ostro zakończonych rurkowatych kwiatów. Kwitnie od lata do wczesnej jesieni. Jeżówka wąskolistna w warunkach naturalnych jest rośliną chronioną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz