Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (248 ocen)

Lilie ogrodowe to jedne z najpiękniejszych roślin uprawianych w ogrodzie. Okazałe kwiaty o bardzo zróżnicowanych kształtach i zmiennej kolorystyce sprawiają, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. W ostatnim czasie lilie coraz częściej trafiają także na balkon i taras gdzie swoją obecnością umilają wypoczynek.

Lilia ogrodowa jest byliną cebulową, zaliczaną do rodziny liliowatych (Liliaceae). Wyróżnia się około 100 gatunków tych zmiennych roślin ozdobnych oraz wiele grup do których zalicza się liczne mieszańce. Kryterium klasyfikacyjne to między innymi obszar geograficzny w którym występują dane rośliny.

W ogrodach dominują przede wszystkim mieszańce, ale warto wspomnieć także o najciekawszych gatunkach rodzaju.


Wybrane gatunki rodzaju


Lilia królewska (Lilium regale) - wysoki gatunek bardzo dekoracyjnej lilii o trąbkowych kwiatach. Barwa kwiatów biała z żółtą gardzielą, a z zewnętrznej strony z odcieniem fioletu. Na jednym pędzie, może znajdować się do kilkunastu, silnie pachnących kwiatów. Jej naturalne siedliska to obszar Chin.

Lilia tygrysia (Lilium tigrinum) - osiągająca ponad metr wysokości, zachwyca pomarańczowym kwiatostanem z ciemnymi plamkami. Na jednym pędzie znajduje się do kilkunastu barwnych i dużych kwiatów, ukazujących się w okresie letnim. Naturalne siedliska lilii tygrysiej występują na kontynencie azjatyckim.

Lilia wspaniała (Lilium speciosum) - może sięgać nawet do 200 cm wysokości, a charakteryzuje się pachnącymi kwiatami do kilkunastu na pędzie, tworzą luźne grona. Barwa kwiatów to odcienie różu, bieli i czerwieni. Kwiaty kropkowane. Gatunek nie w pełni mrozoodporny, wymaga okrycia na zimę.

Lilia pozłacana (Lilium auratum) – ciekawa, wrażliwsza na mrozy, ale pięknie prezentująca się w ogrodzie. Tworzy groniaste kwiatostany, składające z się z kilku białych kwiatów z plamkami i smugami. Osiąga do około 150 cm wysokości.

Lilia biała (Lilium candidum) - piękny gatunek lilii osiągający ponad metr wysokości. Zachwyca lejkowatymi, silnie pachnącymi, białymi kwiatami z żółtymi pylnikami. Wspaniale prezentuje się w towarzystwie naturalistycznych maków.

Lilia złotogłów (Lilium martagon) - gatunek rodzimy, osiągający nawet do 150 cm wysokości. Kwiaty brudno - różowe po kilkanaście sztuk na szczycie pędu. Nieprzyjemnie pachną.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie uprawiane w ogrodach, możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • Mieszańce Azjatyckie
  • Mieszańce Martagon
  • Mieszańce Condidum
  • Mieszańce Amerykańskie
  • Mieszańce Longiflorum
  • Mieszańce Trąbkowe
  • Mieszańce Orientalne

Inne mieszańce (odmiany nie dające się zaliczyć do żadnej z wymienionych powyżej grup.

Z tych wielu grup na uwagę zasługują przede wszystkim mieszańce azjatyckie, trąbkowe i orientalne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz