Jak i kiedy sadzić lilie? Praktyczny poradnik o sadzeniu lilii

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy sadzić lilie? Praktyczny poradnik o sadzeniu lilii

3,6/5 (862 ocen)

Lilie o ogromnych, egzotycznie wyglądających kwiatach już dawno zadomowiły się w naszych ogrodach. Umiejętnie posadzone i pielęgnowane, mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Aby każdej wiosny cieszyć się bogactwem ich kolorów, należy wiedzieć, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić sadzenie lilii.


Wybór stanowiska


Wybierając stanowisko pod nasze lilie pamiętajmy, że nie należy sadzić kwiatów cebulowych w miejscach, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne cebulowe. Zasada ta jest podstawą ochrony roślin przed przetrwalnikami chorób, które bytują w glebie. Postarajmy się wybrać takie miejsce, w którym kwitnąca lilia będzie miała „głowę” w słońcu, a „nogi” w cieniu – kwiaty rozwijają się najpiękniej w pełnym świetle, ale gorące południowe słońce wysusza ziemię, co nie sprzyja cebulom. Nieodpowiednie są również stanowiska, w których tworzą się zastoiska wodne. Aby uniknąć gnicia roślin warto sadzić lilie na podwyższonych rabatach.


Przygotowanie podłoża


Podłoże pod uprawę lilii powinno być wilgotne, ale jednocześnie niezbyt zwięzłe. Rośliny te przyjmują się dobrze w głębokich, chłodnych glebach o wysokiej zawartości próchnicy. Zarówno jakość podłoża ciężkiego, jak i zbyt lekkiego poprawimy przez zmieszanie ich z dobrze rozłożonym kompostem.

Niektóre lilie wytwarzają korzenie na łodygach, nad cebulami – okazy te wymagają dobrze napowietrzonej, żyznej wierzchniej warstwy gleby i powinny być sadzone głębiej niż pozostałe odmiany. Preferowany odczyn podłoża również zależy od odmiany.


Termin sadzenia


Zalecane terminy sadzenia lilii to wiosna oraz jesień. Warto pamiętać, że cebule składają się z mięsistych łusek, pozbawionych zewnętrznej powłoki, wymagają więc zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Decydując się na sadzenie lilii w kwietniu, nie musimy się martwić o szkodliwe działanie mrozu. Termin jesienny ma jednak swoje zalety. Lilie, które zakorzeniły się przed okresem zimowym, szybciej rosną i kwitną. Ponadto największy wybór materiału sadzeniowego w sklepach ogrodniczych spotyka się zazwyczaj jesienią.

Kwitnące lilie


Technika sadzenia


Przed sadzeniem warto zaprawić cebule przeciwko chorobom i szkodnikom. Jeśli zamierzamy uprawiać lilie na ciężkim podłożu, na dnie dołka należy wysypać żwir. Następnie rozkładamy kompost i dopiero później ziemię ogrodową. Zalecana rozstawa lilii wynosi 30 x 30 cm, a odległość od wierzchołka cebuli do powierzchni podłoża – 10-20 cm, w zależności od rodzaju materiału sadzeniowego. Za odpowiednią uznaje się głębokość równą trzem wysokościom cebuli. Po umieszczeniu lilii w dołkach dokładnie obciskamy je ziemią i obficie nawadniamy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz