Lilia królewska - sadzenie, uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Lilia królewska - sadzenie, uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,5/5 (193 ocen)

Lilia królewska o kwiatach imponujących rozmiarów została przywieziona do Europy z Chin. Już od przeszło wieku roślina ta stanowi niezwykle cenną ozdobę naszych rabat oraz trawników, a przy tym jest jednym z łatwiejszych w uprawie przedstawicieli rodzaju Lilium.


Opis


Lilia królewska (Lilium regale) wywodzi się z grupy lilii trąbkowatych. Jej pędy osiągają długość 80-150 cm, a na każdym z nich może zawiązać się aż 25 kwiatów. Kwitnienie trwa od początku lipca do końca sierpnia. Kwiaty mogą mieć nawet 15 cm długości i średnicę 12 cm. Od zewnętrznej strony ich płatki są liliowe, wewnątrz zaś białe i mają intensywnie żółte nasady. Dzięki stonowanym kolorom doskonale komponują się z innymi gatunkami kwitnących roślin, choć są wystarczająco dekoracyjne, by stanowić jedyną ozdobę rabaty. Ich dodatkowym walorem jest intensywny zapach.


Wymagania


Lilia królewska wymaga zacisznego, słonecznego lub półcienistego stanowiska. Najlepiej, jeśli pędy i kwiaty znajdą się w pełnym słońcu, a podłoże pozostanie chłodne i zacienione. Gleba powinna być wilgotna i dobrze zdrenowana. Zalecane pH podłoża oscyluje w granicach 5-5,5, choć gatunek ten rośnie i kwitnie również na ziemiach lekko wapiennych.


Sadzenie


Cebule sadzimy wczesną wiosną lub jesienią, do podłoża wzbogaconego kompostem albo torfem z dodatkiem nawozu mineralnego. Ponieważ lilia królewska wytwarza korzenie na pędach, cebulki należy umieścić na głębokości 15-20 cm. Podobnie jak inne gatunki lilii, roślina ta bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie rozdrobnioną korą sosnową, próchnicą liściową lub kompostem – warstwa materiału powinna mieć grubość przynajmniej 3 cm. Ściółka pomaga zachować stałą wilgotność podłoża, niezbędną do utrzymania lilii w dobrej kondycji.

Lilia królewska

Lilia królewska


Nawożenie i podlewanie


Tuż po sadzeniu obficie podlewamy nasze cebule. Dodatkowe dawki wody będą potrzebne wiosną, w okresie intensywnego wzrostu roślin, i podczas kwitnienia.

Lilię królewską zasilamy wieloskładnikowym nawozem długo działającym. Wybieramy preparat o wysokiej zawartości azotu – w okresie wzrostu rośliny wytwarzają dużo masy zielonej, dlatego ten składnik jest im niezbędny. W okresie kwitnienia z kolei zwiększa się zapotrzebowanie na potas i fosfor.


Pielęgnacja


Wiosną należy wymienić ściółkę na rabacie. Warto też pomyśleć o zainstalowaniu podpór, ponieważ pędy obciążone pękami dużych kwiatów mogą się łamać. Kiedy lilie rozpoczną kwitnienie, regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty, zostawiając pędy i liście. Wczesną jesienią skracamy wszystkie łodygi do kilku liści nad ziemią – zabieg ten sprzyja dojrzewaniu cebul. Ważne jest również okrywanie lilii na zimę. Wykorzystujemy w tym celu gałązki świerkowe i suche liście. Ponadto co na 3-4 lata przesadzamy rośliny na nowe miejsce, w przeciwnym razie będą coraz słabiej kwitły.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz