Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Hortensje ogrodowe - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,5/5 (350 ocen)

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to krzewy o niezwykłej urodzie zachwycające głównie ciężkimi, pięknie wybarwionymi kwiatostanami. Zwykle zdobią ogrody posadzone bezpośrednio w gruncie, ale równie wspaniale prezentują się w donicach ustawionych na tarasach i balkonach. Jako kwiat cięty nadają się na okazałe bukiety.

Krzewy te dorastają do wysokości 1,5 m, mają pokrój kulisty i wytwarzając duże, intensywnie zielone liście o owalnym kształcie i piłkowanych brzegach, nakrzyżlegle osadzone na pędach. Kwiaty najpiękniejszych odmian są sterylne. Mogą być białe lub barwne, przy czym ich kolor zależy od odczynu podłoża. Barwą kwiatów można sterować, nadając glebie kwaśny bądź zasadowy charakter. Aby uzyskać niebieskofioletowy odcień, podlewamy rośliny roztworem siarczanu glinu lub ałunu (siarczanu glinowo-potasowego) przed kwitnieniem, 4-5 razy co tydzień rozpuszczając 3 gramy substancji w litrze wody. Obecność jonów glinu oraz ograniczenie nawożenia fosforem sprzyja wybarwianiu się kwiatów na niebiesko. Można także zastosować gotowy preparat, np. Niebieska Hortensja. Dla utrzymania różowej barwy kwiatów podłoże należy wapnować (z umiarem, aby nie doprowadzić do chlorozy liści). Krzewy kwitną w czerwcu i lipcu, rozwój kwiatów trwa 2-3 tygodnie a później pięknie się wybarwiają. Należy pamiętać, że odmiany o białych kwiatach nie zmienią barwy ani na niebieską, ani na różową i do końca pozostaną śnieżnobiałe.

Kwiaty dzikich gatunków są dwojakiego rodzaju. Czteropłatkowe płonne, większe kwiaty są rozmieszczone na zewnątrz kwiatostanu w kilku okręgach i mają za zadanie przywabiać owady zapylające. W środku kwiatostanów natomiast wyrastają drobniejsze, niepozorne kwiaty płodne, które wytwarzają po zapłodnieniu nasiona. U odmian uprawnych spotykamy rośliny wytwarzające właśnie takie płaskie, koronkowe kwiatostany, jednak większość najpiękniejszych odmian wydaje jedynie kwiaty płonne, które po przekwitnięciu zasychają i zdobią jeszcze rośliny przez całą jesień a nawet w zimie. Tracą co prawda swoje piękne barwy, jednak nadają hortensjom niepowtarzalnego uroku, a ścięte mogą być wykorzystane do tworzenia suchych kompozycji.

Hortensje ogrodowe

Hortensje ogrodowe


Podłoże i nawożenie


Prawidłowe podłoże dla hortensji powinno mieć pH w zakresie 5,5-6,0; czyli lekko kwaśne. Gleba powinna być żyzna, zasobna w składniki pokarmowe i dobrze przepuszczalna. Hortensje nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zbitych. Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność podłoża, ponieważ hortensje są w tym względzie dość wymagające. Brak wody w okresie rozwoju kwiatów może doprowadzić do ich zniekształcenia, dlatego tak ważne jest regularne podlewanie krzewów jeśli długo nie występują opady deszczu. Hortensje pochodzą z obszarów klimatu monsunowego (Japonia, Korea), gdzie wilgoci w powietrzu bywa bardzo dużo.

Różowe hortensje

Różowe hortensje

Stanowisko


Rośliny te lubią dużo światła jednak nie powinniśmy sadzić ich w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych, gdzie szybko więdną. Bardzo dobrze znoszą półcień. Nie są w zupełności mrozoodporne, dlatego na zimę dobrze jest zabezpieczyć pędy słomianym stroiszem (jeśli pączki przemarzną, roślina nie zakwitnie!) a korzenie okryć warstwą kory sosnowej, torfu lub liści. Wybieramy stanowiska osłonięte od mroźnych wiatrów – w pobliżu budynków, pod drzewami lub żywopłotami. Ze względu na okazałe kwiatostany i duże liście silnie przykuwają wzrok, dlatego szczególnie atrakcyjnie wyglądają posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na środku trawnika. Dobrym towarzystwem dla hortensji podkreślającym ich walory będą krzewy o drobnym, delikatnym ulistnieniu i niewielkich, subtelnych kwiatach.

Krzew hortensji

Krzew hortensjiPielęgnacja


Hortensje zakwitają na pędach rozwiniętych z pąków pędów zeszłorocznych, dlatego nie powinno się ich przycinać wiosną. Obfitość kwitnienia będzie zależała od liczby zeszłorocznych pędów, które roślina wytworzyła. Cięcie, jeśli jest konieczne, powinno być jedynie minimalne (końcówki pędów do pierwszego zdrowego pąka). Ponieważ okazałe baldachogrona kwiatów i dość pokaźnych rozmiarów liście hortensji mocno obciążają pędy, te które po zimie pokładają się na ziemi warto usunąć zawczasu, aby w trakcie sezonu nie utrudniały prac pielęgnacyjnych. Suche kwiatostany z poprzedniego sezonu usuwamy wiosną, podobnie jak wszelkie zdeformowane i chore pędy.

Hortensja

Hortensja

Krzewy dokarmiamy wiosną i zaprzestajemy w pierwszej połowie lata. Nawozy intensyfikują wzrost i rozwój pędów, a te do prawidłowego przezimowania powinny zakończyć swój wzrost i zdrewnieć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz