Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Odpowiadamy!

3,5/5 (398 ocen)

Brak kwitnienia jest częstym problemem w uprawie hortensji ogrodowej, której kwiaty rozwijają się na zeszłorocznych pędach. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn tego niekorzystnego zjawiska.


Przemarznięcie


Hortensja ogrodowa wymaga starannego okrycia na zimę. Należy zadbać o nie już we wrześniu, ponieważ nawet wczesne przymrozki mogą zniszczyć pąki kwiatowe. Jesienią obsypujemy krzew grubą warstwą kory albo suchych liści (10-20 cm). Ponadto otulamy roślinę słomianym chochołem lub gałązkami iglaków i nakrywamy papierem bądź agrowłókniną. Od początku kwietnia stopniowo usuwamy okrycia, a jeśli po zdjęciu osłon spodziewamy się przymrozków, ponownie otulamy hortensję stroiszem.


Usunięcie pąków


Do wazonu odcinamy kwiaty z łodyżkami długimi tylko na kilka centymetrów, by nie usunąć przypadkiem nowych pąków. Podobną ostrożność zachowajmy obrywając przekwitłe kwiaty. Latem zaleca się uszczykiwanie pąków wierzchołkowych, by krzew się zagęścił. Nie należy wykonywać tego zabiegu później niż do połowy sierpnia, ponieważ może on zahamować wytwarzanie pąków.


Zaniedbanie cięcia


Pamiętajmy, że hortensje wymagają dużego nasłonecznienia. Brak kwitnienia może być efektem zbytniego zagęszczenia korony krzewu. Co roku wycinamy pędy trzyletnie i część dwuletnich, by pąki kwiatowe miały dostęp do światła.


Niedobór składników pokarmowych    


Brak kwiatów to niejednokrotnie skutek zaniedbań w zakresie nawożenia. Co roku wiosną zasilamy nasze krzewy, rozkładając pod nimi rozdrobniony kompost lub obornik. Przez całą wiosnę i lato stosujemy również wieloskładnikowe nawozy dla roślin kwitnących.

Hortensje są podatne na chlorozę liści, wywołaną zbyt dużą zawartością wapnia w podłożu. Utrudnia on przyswajanie żelaza i azotu, co objawia się przebarwieniami liści i słabym kwitnieniem lub jego brakiem. Glebę należy zakwasić rozdrobnioną korą, torfem lub siarczanem amonowym.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Warszawa 2011, s. 334, 361.
2. Choroby i szkodniki roślin, red. Sieńko-Holewa I., Warszawa 2008, s. 13, 64.
3. Hortensje. Koronkowe damy, „Ogrody”, nr 12/2005, s. 17-21.
4. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 4, red. Sieńko-Holewa I., Warszawa 2008, s. 56-57.
5. Narkiewicz M., Niezwykłe hortensje, „Kwietnik”, nr 7/2008, s. 7-9.
6. Prat J.-Y., Retournard D., Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin, Warszawa 2002, s. 170-171.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz