Kiedy i jak sadzić magnolię? Sposób i termin sadzenia magnolii

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić magnolię? Sposób i termin sadzenia magnolii

3,4/5 (942 ocen)

Te bujnie kwitnące drzewa i krzewy o orientalnym wyglądzie cieszą się w naszych ogrodach niesłabnącą popularnością. Zanim rozpoczniemy ich uprawę, warto uświadomić sobie, że są to dość wrażliwe rośliny, a o ich przyjęciu się w nowym miejscu decyduje odpowiednia technika sadzenia. Równie ważna jest wiedza o tym, jak wybrać zdrowe sadzonki i kiedy sadzić magnolię.


Wymagania środowiskowe


Każda żyzna, wilgotna i przepuszczalna gleba jest odpowiednia dla magnolii – pod warunkiem, że nie zawiera wapnia. Krzewy te kwitną najbujniej na lekko kwaśnych podłożach o odczynie wynoszącym 5-6 pH. Sadzimy je na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem i w pełni nasłonecznionych.


Zakup krzewu


Kupujemy wyłącznie okazy ukorzenione w doniczkach, ponieważ mięsiste, delikatne korzenie magnolii są wrażliwe na przesuszenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Wizytę w szkółce warto odłożyć do czasu, kiedy na krzewach pojawią się liście, ponieważ tylko wtedy zyskamy pewność, że wybrana przez nas roślina nie jest przemarznięta ani chora. Należy zapytać sprzedawcę, czy nabywamy sadzonkę, czy siewkę. Krzew rozmnożony wegetatywnie obdarzy nas pierwszymi kwiatami już po 2 latach od posadzenia, natomiast na kwitnienie siewki będziemy musieli poczekać nawet 10 lat.


Przygotowanie gleby


Podłoże pod sadzenie magnolii powinno zostać staranie odchwaszczone i spulchnione. Glebę alkaliczną warto zakwasić dodatkiem torfu wysokiego i próchnicy. Zabieg ten wpłynie korzystnie na strukturę podłoża – zarówno ciężkiego oraz zbitego, jak i zbyt lekkiego, piaszczystego. Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, można dodatkowo użyźnić ją niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego. Nie należy stosować preparatów zawierających wapń, dlatego sięgamy po nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych.

Kwitnąca magnolia

Kwitnąca magnolia


Termin sadzenia


Magnolię możemy sadzić od przedwiośnia do końca lata. Wybór terminu jest uzależniony od gatunku, który zamierzamy uprawiać. Krzewy o ulistnieniu sezonowym (takie jak magnolia gwiaździsta, pośrednia, naga, purpurowa czy japońska) zaleca się przenosić do gruntu od kwietnia do sierpnia, zimozielone zaś (magnolia wielkokwiatowa) – na przedwiośniu, zaraz po ustąpieniu mrozów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz