Jak i kiedy sadzić hortensje? Technika i termin sadzenia hortensji

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy sadzić hortensje? Technika i termin sadzenia hortensji

3,4/5 (1739 ocen)

Zadbane hortensje kwitną obficie i długo – od czerwca do września. Warunkiem dobrej kondycji krzewów jest wybór odpowiedniego terminu sadzenia i właściwe przygotowanie stanowiska. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak i kiedy sadzić hortensje.


Wymagania


Wymagania uprawowe wszystkich hortensji są stosunkowo wysokie, dlatego stanowiska pod sadzenie tych krzewów należy przygotować bardzo starannie. Podłoże powinno być wilgotne i żyzne, a jednocześnie przepuszczalne. Większość gatunków – zwłaszcza tych o niebieskich kwiatach – preferuje glebę kwaśną o odczynie 5,5 pH. Odpowiednią strukturę i zakwaszenie podłoża pozwalają uzyskać nawozy organiczne.

Hortensje rosną najlepiej na zacisznych, lekko zacienionych stanowiskach. Pełne nasłonecznienie odpowiada tylko niektórym gatunkom, takim jak hortensja dębolistna i bukietowa. Również odporne na przemarzanie odmiany pnące należy sadzić w miejscach zabezpieczonych przed wiatrem. Spośród wszystkich hortensji tylko pnącza mogą rosnąć w sąsiedztwie innych krzewów oraz drzew, pozostałe nie znoszą konkurencji do wody i składników pokarmowych.

Hortensje doniczkowe kwitną najpiękniej w jasnych miejscach, dlatego poleca się trzymanie ich na parapetach o wystawie wschodniej lub zachodniej. Rośliny te dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach, ale od października do lutego wymagają zimowania w temperaturze 2-8°C, w jasnym i przewiewnym pomieszczeniu.


Przygotowanie gleby


Na kilka dni przed przeniesieniem hortensji do gruntu należy przekopać jej przyszłe stanowisko i starannie usunąć wszystkie chwasty, zwłaszcza wieloletnie, o głęboko sięgających korzeniach. Tuż przed sadzeniem wykopujemy dół o podobnej głębokości, jak doniczka, w której rośnie krzew, lecz o dwukrotnie większej średnicy. Na jego dnie rozkładamy przefermentowany obornik bądź kompost, który mieszamy z ziemią w stosunku 1:2 i przykrywamy warstwą gleby. Podłoże nie powinno być zbite ani zlewne, dlatego jeśli sadzimy hortensje na ciężkiej glebie, warto przed dodaniem nawozu wyłożyć dno dołu kilkunastocentymetrową warstwą grubego żwiru. Zbyt wysoki odczyn podłoża można obniżyć, wymieniając wykopaną ziemię na mieszankę torfu wysokiego, rozdrobnionej kory sosnowej i wierzchniej warstwy gleby w proporcjach 3:1:0,5.

Hortensja wiechowata


Termin sadzenia


Hortensje przesadzamy do gruntu wiosną lub jesienią, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Im większa wilgotność podłoża, tym szybciej rośliny wytworzą silne systemy korzeniowe. Z tego względu krzewy przesadzane wiosną wymagają bardzo obfitego podlewania przez cały sezon wegetacyjny. Wybór jesiennego terminu sadzenia pozwala ograniczyć częstotliwość nawadniania – pamiętajmy jednak, że hortensje należy dokładnie okryć na zimę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz