Kuflik (Kalistemon) - właściwa uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Kuflik (Kalistemon) - właściwa uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (1415 ocen)

Kuflik (Kalistemon - Callistemon) jest niesamowitym, wieloletnim krzewem, który w naszych warunkach zazwyczaj uprawia się w doniczkach. Znamy ponad 25 gatunków tej rośliny. Choć wydaje się ona nie być w dzisiejszych czasach zbyt popularna w naszym kraju, warto posiadać przynajmniej jeden egzemplarz w swojej domowej kolekcji ze względu na to, że roślina jest naprawdę oryginalna i okazała. Jej cechą charakterystyczną są krwistoczerwone, wyraziste, cieniutkie jak niteczki pręciki, zebrane w pęki, które sprawiają, że kwiatostan do złudzenia przypomina szczotkę używaną niegdyś do czyszczenia butelek lub podobny przedmiot. Wygląda to niezwykle dekoracyjnie. Kwiaty pojawiają się wraz z nadejściem pierwszych dni lata. Ozdobą rośliny są też owalne, średniej wielkości skórzaste liście.


Uprawa i pielęgnacja


W warunkach domowych kuflik może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Same kwiaty mają zwykle od 8 do 10 cm długości. Na końcach widowiskowych czerwonych pręcików, których są setki, widoczne są żółte pylniki. Kwiaty kuflika jednak nie pachną. Zwykle po około dwóch miesiącach od rozkwitu nie są już tak świeże i piękne jak na początku, wiec warto cieszyć się każdym dniem kwitnienia rośliny.

Kuflik jest dość łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. W połączeniu z jego uroczym wyglądem sprawia to, że roślina charakteryzuje się praktycznie samymi zaletami.

Kuflik - kwiaty

Kuflik - kwiaty


Rozmnażanie

Rozmnażanie rośliny jest możliwe na dwa sposoby, zarówno z nasion, jak i z wykorzystaniem sadzonek. Nasiona można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych lub czasami w kwiaciarniach. Należy o nie pytać na wiosnę. Najlepiej wysadzić je do doniczek torfowych. Kiedy podlejemy nasiona, to podłoże będzie doskonale absorbowało wodę. Temperatura optymalna dla rozwoju nasion to około 20 - 22 stopnie Celsjusza. W takiej ciepłocie można liczyć na ich szybki rozwój i kiełkowanie. Podłoże powinno być ponadto stale wilgotne, ale musimy uważać, by nie było zbyt mokre. Kiedy nasiona już wykiełkują, doniczkę przenosi się w nieco jaśniejsze miejsce, ale należy zadbać o to, by kiełki nie były wystawione na bezpośrednie działanie palącego słońca. Kiedy sadzonka odpowiednie wyrośnie, przesadzamy ją do właściwej doniczki, pamiętając o warstwie drenażu na dnie pojemnika. Ponadto rośliny nawozimy, jednakże warto mocno rozcieńczyć nawóz. Przy rozmnażaniu z nasion, możemy oczekiwać kwiatów w drugim lub trzecim roku życia kuflika. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz