Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

Jesteś tutaj:

Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

3,5/5 (1102 ocen)

Kamelia japońska (camelia japonica) jest uznawana za roślinę prawdziwie luksusową. Roślina nie jest łatwa w uprawie, można by rzec, że jest kapryśna i ma swoje wymagania, których musimy bezwzględnie przestrzegać. W przeciwnym razie wrażliwa kamelia nie ukaże nam swojego piękna. Jeżeli jednak przyłożymy się do jej pielęgnacji, będzie prawdziwą gwiazdą wśród roślin pokojowych w naszym domu.


Właściwa uprawa


W zależności od odmiany kamelia japońska może dorastać do różnej wysokości, jednak uprawiana jako roślina doniczkowa, co ma miejsce najczęściej, zwykle osiąga około 1 metra wysokości. Oczywiście latem można uprawiać ją na balkonie, jednakże uwzględniając jej specyficzne potrzeby. Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki będzie cieszyć nasze oko pięknymi, sporymi kwiatami, zbliżonymi swym wyglądem do kwiatów róży oraz owalnymi, lekko błyszczącymi, skórzastymi liśćmi. Barwa kwiatów może być zarówno biała jak i różowa czy czerwona. To, co charakterystyczne, to brak ich zapachu, jednak wspaniały wygląd rekompensuje ten niewielki niedostatek. Kamelia japońska kwitnie wiosną, pierwsze kwiaty mogą się pojawić nawet w lutym. Mają one średnicę do 12 cm i koronę składającą się z 5 do 7 płatków.

Roślinie należy zapewnić dużo światła, jednak nie może to być zbyt ostre nasłonecznienie. W okresie od czerwca do września kamelię można wystawić na balkon, albo do ogrodu. Wtedy doniczkę należy umieścić w ziemi i ustawić w miejscu charakteryzującym się półcieniem i osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru i przeciągami. W tym okresie kwiat możemy podlewać deszczówką, albo wodą przegotowaną. Nawozimy go też raz w tygodniu. W okresie zimowym, czyli począwszy od października, kamelię przenosimy do wnętrza i zapewniamy jej temperaturę około 10 - 15 stopni Celsjusza.

Kamelia japońska - kwiaty

Kamelia japońska - kwiaty

Jeżeli nie zatroszczymy się o odpowiednią temperaturę dla kamelii, źle to będzie wpływało na pąki kwiatowe, W lutym, kiedy roślina zakwitnie, przenosimy kamelię w miejsce nieco chłodniejsze. W okresie kwitnienia możemy regulować ilość pąków kwiatowych, poprzez usuniecie kilku z nich. Wtedy inne staną się większe, a z nich powstaną jeszcze efektowniejsze kwiaty.


Kamelię można też odrobinę przyciąć. Przez cały rok ziemia w doniczce dla kamelii musi być wilgotna, jednak w okresie rozwoju pąków kwiatowych nieco ograniczamy podlewanie. Przez cały rok trzeba też nawozić roślinę Nie wolno jej też obracać, ponieważ jest na to szczególnie wrażliwa. Jeżeli chodzi o samo podłoże, to optymalna będzie mieszanka złożona z torfu i ziemi liściowej. Niekorzystnie działa na rozwój kamelii ziemia wapienna. Kwiat przesadza się raz na kilka lat, w miarę potrzeby. Jeżeli będziemy odpowiednio o niego dbać, przetrwa naprawdę wiele sezonów.

Kamelia japońska - kwiat

Kamelia japońska - kwiat czytaj dalej...

Koniecznie zobacz