Amarylis - kwiat wdzięczny w uprawie

Jesteś tutaj:

Amarylis - kwiat wdzięczny w uprawie

3,3/5 (192 ocen)

Amarylis piękny (Amarylis belladonna) należy do rodziny amarylkowatych i jest jej jedynym przedstawicielem. Nie tylko polska ale i łacińska nazwa gatunkowa: belladonna świadczy o jego urodzie, oznacza bowiem „piękną kobietę”. Jest rośliną cebulową pochodzącą gorących rejonów Afryki Południowej. Cebulki amarylisa osiągają od 5 do 10 cm średnicy. Wyrastają z niej równowąskie, intensywnie zielone, długie liście o długości do 50 cm i szerokości do 3 cm. Pojawiają się dopiero po przekwitnięciu rośliny, jesienią i pozostają na roślinie do wiosny następnego roku.

Uprawę amarylisa rozpoczynamy od zakupu cebuli. Należy zwrócić uwagę, aby była ona jędrna, bez uszkodzeń mechanicznych oraz wyraźnych oznak chorobowych. Nadgnite miejsca, ślady pleśni lub brzydkie przebarwienia nie są oznakami zdrowia i zakupu takich roślin powinniśmy unikać.

Cebulki należy posadzić tak, aby górna część cebuli znajdowała się tuż pod powierzchnią gleby. Jeśli zasadzimy amarylisa do gruntu, po pewnym czasie cebula sama „zakopie” się głębiej, nawet na 20 cm! Przy uprawie w doniczce wybieramy naczynie tylko niewiele większe od średnicy cebuli.

Podłoże do uprawy amarylisa musi być przepuszczalne, bogate w humus. Cebulkę należy posadzić tuż po jej zakupie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie domieszanie do podłoża wieloskładnikowego nawozu o przedłużonym działaniu, który będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze.

Amarylis jest popularną rośliną doniczkową, która można uprawiać także w gruncie. Niezależnie od sposobu uprawy, wymaga miejsca słonecznego, ale nie z bezpośrednim słońcem. Cebule zniosą temperaturę do -5°C, dlatego nie mogą pozostać w gruncie na zimę. Przed nadejściem chłodów należy zabrać roślinę do ciepłego pomieszczenia.

Po zakończonym sezonie, około końca września, zaprzestajemy podlewania i pozwalamy na obeschnięcie liści i kwiatów a następnie je usuwamy. Roślina wchodzi wtedy w okres spoczynku i zawiązuje pąki kwiatowe. Cebulę można wyjąć z podłoża (ale nie jest to konieczne) i umieścić w chłodnym miejscu, w temperaturze około 15°C na okres do 6 tygodni. Prawidłowo pielęgnowane rośliny wkrótce zachwycą nas swoimi kwiatami.

Amarylis ogrodowe

Amarylis ogrodowe

Łodygi kwiatostanowe są nagie, bezlistne i osiągają podobna do liści długość, są sztywne, wyprostowane i okrągłe w przekroju. Zwykle z jednej cebuli wyrastają 1-2 pędy zwieńczone kwiatami. Pąków kwiatowych jest zwykle 6-8 (sporadycznie do 12). Po ich rozwinięciu w powietrzu unosi się delikatny, przyjemny zapach. Kwiaty długości 6-10 cm i średnicy 8-10 cm zebrane są w baldachy i wyrastają na fioletowych szypułkach. Do zainicjowania kwitnienia potrzebne jest jasne stanowisko latem.

Amarylisy są dość odpornymi bylinami, jednak jeśli cebule będą zbyt długo przebywały wilgotnym podłożu – grozi im gnicie. Aby do tego nie dopuścić, na dnie doniczki należy umieścić solidny drenaż, np. w postaci keramzytu lub potłuczonych kawałków starych glinianych doniczek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz