Zwartnica (Hipeastrum) - popularna cebulowa roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Zwartnica (Hipeastrum) - popularna cebulowa roślina doniczkowa

3,5/5 (284 ocen)

Zwartnica (Hippeastrum) lub inaczej hipeastrum, to popularna cebulowa roślina doniczkowa, wydająca jedne z największych i najpiękniejszych kwiatów spośród wszystkich roślin pokojowych. Rodzaj ten należy do liczącej ok. 80 gatunków rodziny amarylkowatych, a jego ojczyzną są tropikalne rejony Ameryki Południowej. Aby jednak dobrze zrozumieć tę roślinę i jej potrzeby, należy zacząć przede wszystkim od tego, że hipeastrum to nie amarylis, mimo iż obie nazwy są potocznie używane do określenia tej samej rośliny.


Hipeastrum kontra amarylis


Oba gatunki mają wprawdzie nieco podobne kwiaty i należą do tej samej rodziny, ale ich cechy morfologiczne, pochodzenie, wymagania i pora kwitnienia są już zupełnie różne. Hipeastrum rozwija liście przed lub w trakcie kwitnienia, które przypada na okres zimowych lub wczesnowiosennych miesięcy. Kwiaty są duże i może się ich rozwinąć na pędzie kwiatowym (pustym w środku) maksymalnie sześć. Paleta ich barw jest bardzo szeroka, gdyż spotyka się kwiaty w kolorach bieli, różu, czerwieni, żółcieni, pomarańczu oraz rozmaitych kombinacji tych kolorów. Amarylisy natomiast kwitną pod koniec lata, rozwijając na pędzie kwiatowym (pełnym wewnątrz) od 6-12 pachnących kwiatów, które są jednak mniejsze niż u hipeastrum i występują jedynie w kolorach białym lub różowym. Liście u tego gatunku pojawiają się dopiero po przekwitnięciu kwiatostanu, a ojczyzną amarylisów jest Afryka Południowa. Rośliny różnią się także nasionami i kształtem cebul oraz liści.

Tak więc mylenie tych dwóch całkiem różnych gatunków jest dużym błędem, który może skutkować pozyskiwaniem niewłaściwych informacji na temat uprawy posiadanej przez nas rośliny. Oczywiście w okresie zimowo-wiosennym, w sklepach spotkamy kwitnące okazy właśnie hipeastrum, dlatego warto poznać bliżej potrzeby tej rośliny.

Zwartnica (Hippeastrum)


Warunki uprawowe


Językowate, szerokie, mięsiste i wywijające się na zewnątrz liście oraz sztywny, gruby i pusty w środku pęd kwiatowy wyrastają niemal jednocześnie (czasem liście pojawiają się wcześniej) z dość dużej (śr. 5-12 cm.), pokrytej łuskami cebuli. Cała roślina może wtedy osiągać wysokość ok. 60 cm. Najlepsze warunki dla kwitnącego hipeastrum to widne i ciepłe stanowisko oraz wilgotna, ale nie mokra ziemia liściowa, rozluźniona dodatkiem piasku. Zwartnice pochodzą z rejonów tropikalnych i nie znoszą niskich temperatur, dlatego najlepsza do ich prawidłowego rozwoju temperatura to ok.  20-25 °C. Należy też bardzo uważać, aby podczas podlewania na podstawce nie pozostawał nadmiar wody, gdyż wtedy cebule łatwo ulegają gniciu. Jeśli kupujemy już kwitnący okaz, nie musimy się o nic więcej martwić do czasu, kiedy to roślina przekwitnie i będzie potrzebowała przejścia w okres spoczynku.

Nieco trudniej jest doprowadzić do kwitnienia cebulę hipeastrum zakupioną w sklepie. Wysadzenie rośliny planujemy w okresie od października do grudnia, pamiętając, że do zakwitnięcia potrzebuje od 2 do 4 miesięcy. Cebulę umieszczamy we wcześniej przygotowanym podłożu w taki sposób, aby 2/3 znalazło się ponad powierzchnią ziemi. Następnie solidnie podlewamy i ustawiamy w widnym miejscu o temp. w granicach 20-25 °C. Do czasu pojawienia się pierwszych liści bądź pędów, staramy się utrzymać podłoże w doniczce jedynie delikatnie wilgotne. Kiedy zobaczymy rozwijające się liście, znów zaczynamy regularne podlewanie. Wtedy też wprowadzamy dokarmianie specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących i możemy cieszyć się przez okres ok. 3 tygodni przepięknie kwitnącymi, wielkimi kwiatami, przypominającymi swoim kształtem okazałe lilie.

Zwartnica (Hippeastrum)


Okres wegetacji i spoczynku


Po przekwitnięciu możemy cebulę wyrzucić, traktując roślinę jako jednoroczną, ale możemy też postarać się przechować ją do następnego sezonu, zapewniając zwartnicy odpowiednie warunki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz