Zwartnica (Hipeastrum) - popularna cebulowa roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Zwartnica (Hipeastrum) - popularna cebulowa roślina doniczkowa

3,4/5 (258 ocen)

Kiedy zwiędną kwiaty i zacznie żółknąć pęd kwiatostanowy, usuwamy go całkowicie, pozostawiając w doniczce jedynie liście. Nie są już wprawdzie tak dekoracyjne, ale aby w przyszłym roku mogły znów wydać kwiaty, muszą przez okres lata zebrać w cebuli wystarczającą ilość substancji odżywczych. Dlatego do jesieni powinny nadal pozostawać w ciepłym i widnym pomieszczeniu oraz być w tym czasie regularnie podlewane i nawożone. W październiku zaczynamy podlewać roślinę coraz rzadziej oraz zaprzestajemy nawożenia, kiedy liście zaczną zasychać, przenosimy doniczkę w miejsce o temp. ok. 10-15 °C i tak pozostawiamy na ok. 2 miesiące. Po tym czasie zaczynamy powrotem wprowadzać roślinę w okres wegetacji i kwitnienia.

Zwartnica (Hippeastrum) - cebule


Wielkie bogactwo odmianowe


Odmian mieszańcowych tych wspaniałych roślin jest imponująca ilość i stale pojawiają się na rynku kolejne, oryginalne egzemplarze. Niektóre z nich mają pełne kwiaty (białoróżowa 'Double Record', czerwonobiała 'Exotic Peacock', białoróżowa  'Blossom Peacock', kremowobiała z różowymi smugami 'Nymph', ciemnoczerwona z białymi smugami 'Pasadena'), niektóre nietypowe, cienkie i fantazyjne płatki (biało-zielono-różowa 'Emerald', biało-różowo-zielona 'La Paz', różowo-biało-czerwona 'Sumatra'), a jeszcze inne zachwycają pięknymi zestawieniami kolorów (biało-czerwona 'Temptation', biało-różowo-zielonakawa 'Tres Chic', biało-czerwona  'Ambiance', czerono-biały ‘Gilmar’, białobrzoskwiniowa  'Exotica', białoróżowa  'Novella', kwiaty w biało bordowe smugi 'Rio Negro'). Są też odmiany, posiadające kwiaty w eleganckich, czystych barwach bieli ('Athene', 'Christmas Gift') bądź czerwieni ('Red Lion', 'Royal Velvet').

Zwartnice zwykle są roślinami zdrowymi, choć mogą im zagrażać choroby grzybowe, które pojawiają się najczęściej w wyniku błędów pielęgnacyjnych np. przelania.

Dobre i duże cebule hippeastrum, amarylisów kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz