Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina

Jesteś tutaj:

Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina

3,5/5 (381 ocen)

Kliwie należą do roślin ozdobnych, które bardzo często uprawiamy w naszych mieszkaniach. O dekoracyjności tych roślin decyduje przede wszystkim ciekawy, choć prosty pokrój oraz piękne, wyraziste kwiatostany. Są mało wymagające, tak więc ich uprawa nie powinna być ani absorbująca, ani kłopotliwa.

Rodzaj Clivia zaliczany jest do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), obejmuje kilka gatunków z których na uwagę zasługują dwa, uprawiane w naszych mieszkaniach, zwłaszcza kliwia pomarańczowa.

Czy wiesz że …

Nazwa Clivia została nadana na cześć lady Clive, księżnej Northumberland i obowiązuje od XIX w.


Wybrane gatunki rodzaju


Clivia nobilis
Clivia miniata
Clivia gardenii
Clivia mirabili
Clivia cyrtanthiflora
Clivia caulescens

Naturalne siedliska kliwii występują w Afryce Południowej, gdzie porastają widne lasy.


Najczęściej uprawiane gatunki kliwii


Najbardziej popularnym gatunkiem rodzaju, bardzo często uprawianym przez miłośników roślin jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata). Ciekawym gatunkiem, choć rzadziej spotykanym w uprawie jest kliwia szlachetna (Clivia nobilis). Oba gatunki zasługują na uwagę, a warto jeszcze dodać, że Clivia cyrtanthiflora jest mieszańcem, powstałym w wyniku skrzyżowania powyższych gatunków.

Kliwia

Kliwia

Kilka uwag o budowie


Kliwie należą do bylin, tak więc mogą nam towarzyszyć przez wiele lat, warto o nie zadbać, aby cieszyć się kwitnieniem kliwii przez wiele sezonów. Roślina składa się z części podziemnej oraz nadziemnej. Część podziemną stanowią grube, mięsiste korzenie, natomiast nadziemną część stanowią skórzaste liście, wyrastające parami oraz pęd kwiatostanowy, zakończony kwiatostanem, złożonym z licznych kwiatów. Po przekwitnięciu pojawiają się owocostany, na które składają się czerwonawe jagody (pod dojrzeniu). Kliwie osiągają do około 50- 60 cm wysokości.

Czy wiesz że …

Kliwie należą do roślin trujących (zawierają trujące alkaloidy), dlatego należy zachować ostrożność, jeżeli do rośliny mają dostęp najmłodsi.


Charakterystyka wybranych gatunków kliwii


Kliwia pomarańczowa

Najpiękniejsza z kliwii, osiąga do około 50 - 60 cm wysokości o szerokich liściach i pięknym kwiatostanie, złożonym z licznych jaskrawopomarańczowych kwiatów z jaśniejszym wnętrzem. Ukazują się zazwyczaj w okresie wiosennym i są największą dekoracją rośliny.

Kliwia pomarańczowa doczekała się wielu odmian zróżnicowanych barwą kwiatów (np. kwiaty w barwie słońca) oraz barwnymi liśćmi z licznymi jasnymi przebarwieniami np. odm. ‘Variegata’.

Kliwia szlachetna

Mniej popularna niż kliwia pomarańczowa, osiąga zbliżone rozmiary do kliwii pomarańczowej, przy czym liście są węższe, a kwiaty zwieszone, zebrane w spore kwiatostany. Barwa kwiatów szkarłatna z odcieniem barwy żółtej w szczytowej partii pojedynczego płatka oraz zielonym wierzchołkiem. Gatunek bardzo ciekawy i z pewnością wart uwagi.

Kliwia - kwiat

Kliwia - kwiat

Wymagania kliwii


Z pewnością kliwia nie należy do roślin wymagających, a tym bardziej absorbujących. Aby łatwiej było nam sprostać wymaganiom rośliny, warto zapoznać się z jej naturalnym środowiskiem, które występuje w Afryce Południowej. Jej występowanie w widnych lasach daje nam pewne wyobrażenia odnośnie stanowiska, które najlepiej jej odpowiada.

Stanowisko dla kliwii powinno być jasne do lekko zacienionego. Unikamy bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ na takim stanowisku bardzo łatwo o poparzenia. W zbyt zacienionych zakątkach, może być problem z kwitnieniem. W okresie letnim można ją przenieść do ogrodu czy też na balkon.

Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka, a więc w okresie letnim należy zapewnić jej temperaturę na poziomie 15-20°C maksymalnie do około 25°C. Wyższa temperatura skraca długość kwitnienia. W okresie zimowym, kiedy kliwia przechodzi w stan spoczynku, temperaturę należy obniżyć do poziomu 10- 15°C.

Jako podłoże wystarczy ziemia uniwersalna, ale warto wzbogacić ją o ziemię liściową, torf i glinę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz