Uprawa roślin doniczkowych

Jesteś tutaj:

Uprawa roślin doniczkowych

3,6/5 (52 ocen)

Czasami nie wystarczą dobre chęci, aby móc się cieszyć pięknymi kwiatami doniczkowymi w domu. Aby rośliny ładnie rosły, pięknie kwitły i nie atakowały ich choroby potrzebne jest pewne doświadczenie w uprawie.

Wystarczy zastosować się do paru rad, aby nasze kwiaty długo wyglądały tak ładnie, jak tuż po zakupie w kwiaciarni.


Podlewanie


W uprawie kwiatów doniczkowych istotne jest właściwe podlewanie. Ogólnie kwiaty podlewamy dwa razy w tygodniu latem, a raz w tygodniu w okresie zimowym. Przy czym w upalne dni można to robić częściej. Jednak zawsze przed kolejnym podlaniem podłoże powinno przeschnąć, ale nie zbyt mocno. Jeżeli podlejemy roślinę za mocno to zaczną gnić korzenie, co w konsekwencji może skutkować pojawieniem się choroby grzybowej. Jeśli będziemy roślinę zbyt rzadko podlewać to w końcowym stadium uschnie.

Jeśli podlewamy roślinę zbyt często to objawia się to żółknięciem dolnych liści, a w przypadku cebul podgniwaniem korzeni.
Podlewanie kwiatów zbyt rzadko skutkuje podsychaniem końcówek liści i ich zamieraniem.


Nawożenie


Kolejnym ważnym elementem jest nawożenie. Często chcemy, aby z małej rośliny w miesiąc zrobiła się duża. Dlatego dużo ją nawozimy, nie zgodnie ze wskazaniami producenta nawozu, zawsze zwiększamy dawkę odżywki. Jest to duży błąd. Przenawożona roślina szybciej zamiera, niż ta, która w ogóle nie została nawożona.

Na nawozach nie warto również oszczędzać. Należy kupować tylko produkty znanych i sprawdzonych firm. Tylko po ich zastosowaniu nasze rośliny będą zdrowe i ładne.

Dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o nawożenie roślin doniczkowych są nawozy płynne, które rozcieńcza się z wodą. Polecam, także pałeczki nawozowe oraz koreczki nawozowe o przedłużonym działaniu, które tak jak pałeczki wkładamy do ziemi w doniczkach.

Uprawa kwiatów

Ostatnio na rynku pojawiły się także ściereczki nawozowe do kwiatów doniczkowych. Idealnie nadają się do roślin o mocnych zielonych liściach. Polecam je między innymi do Kliwii, idealnie odkurzają i nawożą roślinę.

Jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych to możemy użyć nawozów naturalnych, takich, jak: skorupki z jajek, piwo rozcieńczone z wodą czy wyciąg z czosnku.

Warto, również pamiętać, że jeżeli nawóz jest przeznaczony tylko do pelargonii, to podlewamy nim tylko pelargonie, jak nam coś zostanie to wylewamy a nie podlewamy inne kwiaty.

Nie bez znaczenia dla rozwoju roślin jest też temperatura w jakiej przebywają. W lecie powinna być niższa niż trzydzieści pięć stopni. Natomiast zimą zawsze dodatnia i nie niższa niż pięć stopni.Stanowisko


Ważny, także jest dobór odpowiedniego stanowiska. Kwiaty najlepiej rosną na północnym i północno zachodnim parapecie okiennym. Południowe okno im nie służy, ze względu na duże nasłonecznienie, co skutkuje także suchym powietrzem w otoczeniu kwiatów. Jest to stanowisko dla pelargonii, a w upalne letnie dni dla kaktus ów i innych sukulentów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz