Kalatea (Calathea) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Kalatea (Calathea) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (1219 ocen)

Stopień dekoracyjności roślin doniczkowych, uprawianych w mieszkaniu, zazwyczaj uzależniony jest od rodzaju, barwy, wielkości kwiatów, a także liści. Rośliny dekoracyjne z kwiatów to m.in. hibiskus, gardenia, cyklamen perski, anturium, pokrzywiec, kliwia pomarańczowa, cymbidium, dendrobium, hipeastrum, Phalaenopsis, fiołek afrykański, skrętnik. W przypadku roślin dekoracyjnych  z liści, warto wymienić m.in. dracenę, jukę, zroślichę, fikusy, szeflerę, monsterę, sansewierię, filodendrony, fitonie, begonie, difenbachę, palmy i wiele innych.

Ci, którzy cenią rośliny ozdobne, charakteryzujące się dekoracyjnymi liśćmi, powinni zwrócić uwagę na Calathea. Ta niezwykła roślina jest bardzo efektowna, mimo tego, że jej wyjątkowość zazwyczaj wynika z barwnych, egzotycznych liści.

Kalatee należą do wymagających roślin, które bez prawidłowych warunków  oraz pielęgnacji tracą na swojej dekoracyjności, a w ostateczności nawet zamierają. Aby cieszyć się pięknem tej rośliny, należy zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju, a poza tym doglądać, pielęgnować, czuwać nad jej zdrowotnością.


Marantowate …


Rośliny marantowate skupiają setki gatunków roślin wieloletnich, zaliczanych do rodziny Marantaceae. Wiele z nich to cenione rośliny ozdobne, uprawiane m.in. w mieszkaniach. Egzotyczne piękno przyciąga wielu, a największe uznanie zyskała tytułowa Calathea oraz Maranta (np. Maranta leuconeura ‘Erythroneura’). Calathea i Maranta, to rodzaje. Najwięcej reprezentantów posiada rodzaj Calathea, a do  najpopularniejszych gatunków tego rodzaju  należy Calathea lancifolia oraz Calathea makoyana.

Kalatea


Kalatea

Calathea - kilka uwag o rodzaju


Kalatee przywędrowały do nas z ciepłych i wilgotnych lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Północnej, będąc jednym z wielu barwnych i wyjątkowych akcentów tego wiecznie zielonego lasu. Kalatea często jest mylona z marantą, ale to dwa odmienne rodzaje roślin, oba niezwykle dekoracyjne.

Rodzaj obejmuje liczne gatunki roślin zielnych, wiecznie zielonych bylin, które w naszym klimacie traktowane są jako rośliny ozdobne, uprawiane w domu, natomiast w krajach charakteryzujących się cieplejszym klimatem, mogą być traktowane jako rośliny ogrodowe. Podstawowym walorem tych roślin są niezwykle dekoracyjne liście, zmienne pod względem kształtu oraz barwy (owalne do bardziej lancetowatych). Liście osadzone na długich ogonkach, z przebarwieniami-  zmiennym rysunkiem zależnie od gatunku (m.in. biało paskowane, wzorki, obrzeża w różnych odcieniach zieleni, fioletu, purpury, srebra, brązu). 

Kwiaty są niepozorne, zebrane w grona, często mało widoczne. Są jednak wyjątki, jak np. szczególnie uznany gatunek kalatea żółtawa (ostrzeszyn), która poza dekoracyjnymi liśćmi, zachwyca żółtopomarańczowymi kwiatami. Wśród licznych gatunków, występuje także kalatea o jadalnej części podziemnej oraz wiele innych gatunków o wartości użytkowej. Wysokość kalatei uprawianej w mieszkaniu jest zmienna i zazwyczaj mieści się w przedziale 30- 100 cm .


Wybrane gatunki rodzaju


Calathea ornata
Calathea allouia
Calathea cylindrica
Calathea crocata
Calathea acuminata
Calathea makoyana
Calathea orbifolia
Calathea lancifolia
Calathea louisae
Calathea bella
Calathea clossonii
Calathea leonia
Calathea picturata
Calathea rufibarba
Calathea majestica
Calathea argyraea
Calathea bachemiana
Calathea lietzei

Czy wiesz że…

Kalateę charakteryzują się obecnością na ogonkach liści poduszek stawowych, które umożliwiają zmianę położenia liści. Dzięki temu roślina ma możliwość efektywniejszego pochłaniania promieni słonecznych, ustawiając liście zgodnie z kątem padania promieni słonecznych.

Kalatea

Kalatea

Zróżnicowanie gatunkowe


Wiele z gatunków rodzaju Calathea to niezwykle dekoracyjne rośliny, które znalazły uznanie jako rośliny ozdobne.
Do najciekawszych gatunków zaliczymy: Calathea makoyana, Calathea lietzei, Calathea rufibarba, Calathea zebrina, Calathea picturata, Calathea majestica, Calathea crocata, Calathea lancifolia.


Wybrane gatunki rodzaju popularne jako rośliny ozdobne  
 

Calathea zebrina – gatunek kalatei jak sama nazwa wskazuje paskowany. Owalne liście, na górnej stronie zielone, z szerokim paskowaniem, natomiast spód jednolicie purpurowoczerwony. Jedna z najbardziej popularnych kalatei. Jej wysokość osiąga do kilkudziesięciu centymetrów.

Calathea crocata - zwana także kalateą żółtokwiatową, zachwyca dekoracyjnymi liśćmi oraz żółtopomarańczowymi kwiatami. Liście owalne, wydłużone, zielone, a od spodu ciemnoczerwone.

Calathea makoyana - również bardzo popularny gatunek kalatei. Jej owalne, duże liście są niezwykle dekoracyjne. Blaszka liściowa w odcieniach jasnej zieleni, barwy kremowej, na której znajdują się wyraźne, mniejsze lub większe, ciemne plamy.

Calathea picturata - zwana kalateą obrzeżoną, charakteryzuje się owalnymi liśćmi. Blaszka liściowa w jasnej zieleni i ciemnozielonym obrzeżem. Jedną z piękniejszych odmian tego gatunku jest ‘Argentea’, bardzo dekoracyjna odmiana o srebrzystych liściach z ciemnym, zielonym obrzeżem. Liście od spodu czerwonopurpurowe, osadzone na długich ogonkach.

Calathea rufibarba - gatunek o zielonych, lancetowatych liściach, delikatnie pofalowanych.

Calathea majestica - zwana kalateą ozdobną, jest jedną z wyższych gatunków kalatei, charakteryzującą się owalnymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach, od spodu czerwonawe, a od góry ciemnozielone z białawymi do różowych paskami.

Calathea lancifolia - gatunek o lancetowatych liściach, od spodu purpurowoczerwonych, a od góry zielonych z ciemniejszymi plamkami. Gatunek bardzo często uprawiany w mieszkaniach i ceniony za swoją dekoracyjność.

Calathea lietzei - gatunek o liściach z rysunkiem w jasnym i ciemnym odcieniu zieleni. Od spodu liście czerwonopurpurowe.

 

Ogólne warunki uprawy


Stanowisko

Kalatea wymaga stanowisk jasnych do półcienistych, które będą osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Na zbyt słonecznym stanowisku, liście stają się blade, mało wyraziste, a do tego może dojść do poparzeń słonecznych. Ustawione w zbyt ciemnym pomieszczeniu, nie będą się ładnie wybarwiać. Unikajmy przeciągów, dużych wahań temperatury, gdyż kalatee tego nie lubią. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz