Fitonia - roślina doniczkowa z oryginalnym ulistnieniem

Jesteś tutaj:

Fitonia - roślina doniczkowa z oryginalnym ulistnieniem

3,6/5 (171 ocen)

Wśród wielu roślin doniczkowych, jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach, znajduje się również niewielka, lecz bardzo interesująca fitonia. Wprawdzie nie jest rośliną zbyt okazałą, ale dzięki oryginalnym barwom i ciekawemu rysunkowi na liściach, zyskuje sobie coraz większe grono miłośników. Aby jednak móc cieszyć się jej urokiem nieco dłużej niż miesiąc czy dwa, należy poznać tę roślinę nieco bliżej i zapewnić jej właściwe warunki uprawowe.


Cechy charakterystyczne


W uprawie doniczkowej najczęściej spotykanym gatunkiem jest fitonia o niedużych liściach (Fittonia Verschaffelta), dostępna w wielu odmianach barwnych. Roślina ta należy do rodzaju akantowatych, a jej ojczyzną są ciepłe rejony Ameryki Południowej (przede wszystkim Peru). W swoim naturalnym środowisku najchętniej zajmuje stanowiska w dolnych partiach lasów, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, a światło słoneczne jest rozproszone. Najczęściej dorasta do ok. 10-20 cm., jednak jej pędy mogą osiągać długość przekraczającą 20 cm, gdyż fitonia jest typową rośliną płożącą. Pęd na którym wyrastają owalne, niezbyt duże liście jest delikatny, kruchy i lekko owłosiony, a główną ozdobą rośliny są kolorowe liście z kontrastowo zabarwionymi nerwami, tworzącymi na ich powierzchni ciekawą mozaikę. Blaszka liściowa może być zielona, brązowa, kremowa, biała, różowa bądź czerwona, natomiast nerwy najczęściej są białe bądź czerwono-różowe. Niektóre odmiany mogą mieć też dekoracyjnie pofałdowany brzeg liścia lub obwódkę w innym kolorze. Do ciekawostek należy zaliczyć interesujące odmiany o liściach w jednolitym kolorze otoczonych kontrastową obwódką (np. „White Star” o niemal białych liściach i zielonej obwódce).


Fitonia

Fitonia

Zastosowanie


Fitonia znakomicie wygląda jako soliter w osobnej doniczce, ale równie dobrze sprawdza się też w kompozycjach z innymi roślinami, o podobnych wymaganiach. Można też zestawić ze sobą kilka odmian fitonii o różnych kolorach liści, tworząc w ten sposób bardzo oryginalną kompozycję.

Fitonia

Fitonia

Wymagania uprawowe


Ze względu na swoje pochodzenie, fitonia oczekuje dość szczególnego traktowania. W związku z tym należy dla niej przeznaczyć stanowisko ze światłem rozproszonym, ale jednak dostatecznie widne, gdyż w miejscu zbyt ciemnym pędy zaczną wybiegać, a liście stracą intensywność barw. Fitonia wymaga również dość wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić ją w pobliżu akwarium lub na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Nie mniejsze wymagania ma też w stosunku do podłoża, które powinno być próchnicze, żyzne, lekkie i przepuszczalne, a jednocześnie zawsze lekko wilgotne. Na przesuszenie bardzo szybko reaguje więdnięciem liści, gdyż korzeni się dość płytko, a jej system korzeniowy nie jest zbyt mocno rozbudowany. Pochodząca z rejonów tropikalnych fitonia nie znosi ani zbyt wysokich, ani też zbyt niskich temperatur (nie może spadać poniżej 15°C, ani też przekraczać 30°C), dlatego najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej wynoszącej ok. 22-25°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz