Fitonia - roślina doniczkowa z oryginalnym ulistnieniem

Jesteś tutaj:

Fitonia - roślina doniczkowa z oryginalnym ulistnieniem

3,6/5 (165 ocen)

Fitonia nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, ale za to na błędy uprawowe reaguje bardzo szybko. O kłopotach może świadczyć więdnięcie liści (np. zbyt suche podłoże) lub zasuszanie brzegów blaszki liściowej (np. zbyt niska wilgotność powietrza), pojawienie się przebarwień i plam ( np. zbyt ostre słońce) lub nawet zamieranie rośliny (np. zalanie korzeni). Nieodpowiednie warunki mogą być też przyczyną pojawienia się przędziorków (zbyt suche powietrze) lub choroby grzybowej (zbyt mokre podłoże).

Rozmnażanie fitonii nie sprawia właściwie żadnych problemów, gdyż pobrane fragmenty pędów bardzo łatwo ukorzeniają się w wodzie lub w wilgotnym podłożu o temperaturze pokojowej.

Fitonia

Fitonia

Uwagi dodatkowe


Chcąc jednak długo cieszyć się ładnym i zwartym pokrojem tej ciekawej rośliny, należy regularnie uszczykiwać jej pędy, gdyż fitonia ma tendencje do zrzucania najstarszych liści i ogałacania pędów. Kiedy więc pozwolimy jej rosnąć bez naszej ingerencji, z czasem stanie się mało dekoracyjna, a nagie fragmenty będą nieciekawe. Z tego samego powodu warto również co kilka lat roślinę odmłodzić za pomocą sadzonek pędowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz