Cantedeskia (kalla, kalia) w uprawie domowej

Jesteś tutaj:

Cantedeskia (kalla, kalia) w uprawie domowej

3,4/5 (852 ocen)

Cantedeskia (Zantedeschia) jest rośliną z rodzaju obrazkowatych. Określana jest błędnie nazwą kalla lub kalia, zapewne ze względu na łatwość wymawiania, zaczerpniętą od gatunku Calla palustris. Cantedeskia pochodzi z Afryki Południowej. Jej naturalnym środowiskiem są subtropikalne moczary oraz obszary powodziowe, które wysychają w czasie suszy. W takich warunkach części naziemne rośliny ulegają obumarciu, a dzięki mięsistemu kłączu roślina jest w stanie przetrwać niesprzyjające warunki. Taki sposób hodowli należy zapewnić cantedeskiom uprawianym w domach i na rabatach, aby prawidłowo wzrastały i długo kwitły.


Charakterystyka


Głównym elementem ozdobnym tej rośliny są piękne i duże kwiaty, zbudowane na zasadzie zwiniętego lejka o wywiniętym brzegu, który otacza kolbę kwiatostanową z drobniutkimi kwiatuszkami w środku. Kolor kwiatów uzależniony jest od odmiany rośliny (od śnieżnobiałych, poprzez różowe, aż po ciemnokasztanowe). Liście cantedeskii są duże, zielone i zazwyczaj nakrapiane. Cantedeskię można określić jako kwiat kontrowersyjny, ponieważ wykorzystywany jest do kompozycji bukietów ślubnych i zarazem uznawany za kwiat pogrzebowy.

Cantedeskia

Cantedeskia

Pielęgnacja wiosną i w lecie


Cantedeskia wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio narażającego na padające promienie słoneczne. Roślina nie powinna znajdować się w zbyt ciepłym miejscu. Od lutego do maja należy trzymać ją w temperaturze 13–16°C. W okresie, gdy kwiaty zaczynają przekwitać i usychać, temperatura optymalna to ok. 10°C. Hodowanie rośliny w wyższych temperaturach naraża ją na skrócenie okresu kwitnienia i przedwczesne usychanie liści. W okresie kwitnienia (zazwyczaj od marca do maja) należy dostarczać jej dużo wody. Roślinę można również spryskiwać, pomijając jednak przy tym kwiatostany. Wskazane jest, aby na podstawce doniczki znajdowała się woda, co stwarza cantedeskii warunki podobne do jej naturalnego środowiska. Po skończeniu kwitnienia stopniowo ograniczamy podlewanie rośliny, a w okresie od czerwca do sierpnia w ogóle nie podlewamy. Jest to tzw. okres spoczynku. Pod koniec sierpnia lub we wrześniu roślinę przesadzamy. Najlepiej pojedynczą cantedeskię umieścić w doniczce o średnicy 15–20 cm z ziemią do kwiatów o większej zawartości torfu. Kłącza umieszczamy na głębokości 5–8 cm. Doniczkę z rośliną stawiamy w jasnym miejscu i podlewamy umiarkowanie.

Pielęgnacja jesienią i w zimie


W tym okresie cantedeskie powinny znajdować się w miejscu, gdzie pada jasne, rozproszone światło, w temperaturze ok. 13°C. Kiedy pojawią się nowe przyrosty, temperaturę należy podwyższyć do 16°C i obficie podlewać roślinę. Od momentu pojawienia się kwiatów (marzec) cantedeskię należy co 2–3 tygodnie zasilać wodnymi roztworami nawozów wieloskładnikowych o stężeniu 0,3–0,4%.

Cantedeskie doniczkowe

Cantedeskie doniczkowe

Rozmnażanie


Cantedeskię można rozmnożyć poprzez odrosty, wyrastające z nowych kłączy. Najlepiej zrobić to pod koniec okresu spoczynku, przy okazji jej przesadzania. Nowe kłącza należy odciąć od kłącza macierzystego. Miejsca przecięcia muszą zostać posypane proszkiem siarkowym o działaniu grzybobójczym, a następnie pozostawione na dwa dni, aby rany przeschły. Tak przygotowane odrosty umieszczamy pojedynczo w małych doniczkach na podłoże uniwersalne, umieszczając je na głębokości 5–8 cm. Po roku rośliny przesadzamy do większych doniczek i zapewniamy takie same warunki jak okazom dorosłym.

Cantedeskia

Cantedeskia

Choroby i szkodniki


Zbyt obfite podlewanie rośliny może prowadzić do powstania mokrej zgnilizny bakteryjnej, która objawia się miękkimi, brązowymi plamami pojawiającymi się u nasady liści. Cantedeskia w tym czasie wydziela nieprzyjemną woń i stopniowo zamiera. Przy zauważeniu pierwszych objawów chorobowych, należy natychmiast reagować, ponieważ silnie zaatakowaną roślinę nie da się odratować. Patogen znajduje się zazwyczaj w podłożu, stojącej wodzie, na narzędziach albo w roślinie, początkowo nie dając żadnych symptomów. Zbyt suche powietrze zaś jest przyczyną pojawienia się na roślinie zielonych mszyc. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz