Cantedeskia (calla, kalia, kalla, zantedeschia) - jakie cebulki wybrać?

Jesteś tutaj:

Cantedeskia (calla, kalia, kalla, zantedeschia) - jakie cebulki wybrać?

3,4/5 (171 ocen)

Cantedeskia to jeden z najbardziej wykwintnych kwiatów dostępnych obecnie na rynku. Najpopularniejszym przedstawicielem tego gatunku była do tej pory biała cantedeskia etiopska, którą uprawia się zarówno w warunkach domowych, jak i w szklarni – z przeznaczeniem na kwiaty cięte. Można ją również potraktować jako roślinę bagienną lub posadzić ją w ogrodzie, jednak tylko w rejonach o łagodnym klimacie.

Poza cantedeskią etiopską w ofercie spotkamy również wielokolorowe mieszańce, które coraz częściej skradają serca ogrodników. Da się je bez problemu uprawiać i w mieszkaniu, i bezpośrednio w gruncie. A warto, ponieważ tęczowe bukiety złożone z tych kwiatów są coraz modniejsze. Obecnie zaczynają dorównywać popularnością cantedeskiom etiopskim, które bardzo często stanowią główny element wiązanek ślubnych.

Na marginesie warto też dodać, że cantedeskie funkcjonują także pod nazwami: kalia, kalla, kalijka oraz Zantedeschia.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


W zależności od tego, uprawą którego gatunku jesteśmy zainteresowani, powinniśmy przy zakupie cebulek zwracać uwagę na inne cechy. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że najlepiej zainteresować się cebulkami cantedeskii na wiosnę, gdy ich jakość będzie najwyższa.

Cantedeskia etiopska – cebule tego gatunku to z botanicznego punktu widzenia kłącza. Mają strukturę pionową – od dołu muszą z nich wyrastać korzenie. Poza tym są dosyć krótkie. Ich konsystencję określić można z kolei jako mięsistą.

Cantedeskie kolorowe – ich część podziemną również stanowią kłącza, jednak mają one nie pionowy, a dyskowaty kształt. Kłącza dwuletnie są już z kolei nieregularne, ale za to cechuje je największy wigor. Natomiast z wiekiem zaczynają się koliście rozrastać i przypominać spłaszczone bulwy. Co ciekawe, część oczek pozostaje w uśpieniu i by pobudzić je do wzrostu, trzeba użyć roztworu gibereliny.


JAKOŚĆ CEBULEK


Cebule cantedeskii muszą być przede wszystkim zdrowe. Wydaje się to oczywistością, jednak często dajemy się zwieść podejrzanie niskim cenom, a potem dziwimy się, że nasze cebulki się nie rozwijają albo kwiaty nie kwitną. Tymczasem cebulki przetrzymywane zbyt długo, na przykład w nadmiernie nagrzanym pomieszczeniu, po prostu wysychają i stają się całkowicie bezużyteczne. Zatem kryterium jędrności i soczystości powinno być dla nas głównym najistotniejsze.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki cantedeskii etiopskiej sadzimy w październiku, tak aby zakwitły w pierwszej połowie następnego roku. Niestety, gatunek ten już latem przechodzi w stan spoczynku, przez co w naszych warunkach klimatycznych uznaje się go za mało przydatny do uprawy gruntowej.

Z kolei cebulki cantedeskii kolorowych sadzi się do pojemników w okresie od lutego do marca. W maju można je przenieść do ogrodu. Możliwe jest również posadzenie ich w tym terminie od razu na rabacie.


JAK I GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Wymagania uprawowe cantedeskii etiopskiej są nieco inne niż gatunków kolorowych. Zatem w warunkach domowych cebulki muszą być przede wszystkim sadzone w obszernych donicach lub sporych pojemnikach z uwagi na to, że z czasem bardzo silnie się rozrastają. Cebulki umieszczamy płytko w ziemi żyznej i ciężkiej; jej optymalne pH powinno wynosić 6,3–7,4. W takiej donicy cebulki cantedeskii etiopskiej mogą zostać do trzech lat, potem należy je przesadzić na świeżo przygotowane stanowisko.

Cebulki cantedeskii kolorowych powinny być zaś sadzone w doniczkach z dużymi otworami odpływowymi. Najlepiej wypełnić je lekką i przewiewną ziemią ogrodniczą o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,0–6,5). Świetnie sprawdza się również mieszanka substratu torfowego z drobno zmieloną korą, wzbogacona nawozem o spowolnionym działaniu. Odczyn takiego podłoża powinien się wahać w granicach od 5,8 do 6,2. W wypadku sadzenia cebulek w gruncie zwróćmy uwagę na to, by znalazły się one na głębokości ok. 5–10 cm. Unikajmy też stanowisk nadmiernie słonecznych.


ROZMNAŻANIE


Cantedeskię etiopską rozmnaża się poprzez podział cebul w sierpniu, natomiast gatunki kolorowe dzieli się na wiosnę. Za pomocą ostrego noża odcinamy cebulki potomne – uzyskają one zdolność do wydawania kwiatów po dwóch latach od ich posadzenia. Nie zapomnijmy też zabezpieczyć ran po cięciu za pomocą węgla drzewnego.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


W przypadku obu gatunków uprawianych w warunkach domowych w około miesiąc po kwitnieniu należy rozpocząć zasuszanie roślin. Następnie powinno się je wynieść najpierw do chłodnego pomieszczenia, a po upływie około dwóch tygodni – na w miarę jasny i ciepły parapet okienny. Z kolei cebulki posadzone w gruncie muszą być z niego wyjęte na zimę – trzeba umieścić je w ażurowych skrzynkach i przykryć trocinami. Temperatura powietrza nie powinna być inna niż 12–15°C. Pamiętajmy, by spoczynek trwał minimum trzy miesiące, w przeciwnym razie cantedeskie mogą nie zakwitnąć w kolejnym sezonie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz