Kwiaty egzotyczne w domu

Jesteś tutaj:

Kwiaty egzotyczne w domu

3,2/5 (221 ocen)

Kwiaty egzotyczne od zawsze fascynowały miłośników roślin i chętnie są hodowane  w naszych mieszkaniach ze względu na swój tropikalny i niecodzienny urok. Niestety tropikalne warunki diametralnie różnią się od klimatu panującego w naszym kraju i nawet w dobrze ogrzanych mieszkaniach hodowla kwiatów egzotycznych jest dość trudna i wymaga sporo pracy i wysiłku, a przede wszystkim znajomości potrzeb poszczególnych gatunków. Oczywiście jest przynajmniej kilkanaście rodzajów kwiatów egzotycznych, co do których istnieje spora szansa na powodzenie w hodowli. Jakie rośliny tropikalne goszczą więc u nas najczęściej?


Storczyki


Najczęściej kojarzymy orchidee z roślinami bytującymi w strefie podzwrotnikowe, ale wiele gatunków żyje także w klimacie umiarkowanym. Rodzina storczykowatych to niesamowite bogactwo gatunków i zarazem kwiatów, które różnią się od siebie wyglądem ale także i wymaganiami. Hodowcy naprawdę mają w czym wybierać. Pewne gatunki orchidei są epifitami. Oznacza to, że żyją na innych roślinach, ale nie pasożytując na nich. Spora część storczyków to gatunki naziemne.

Poszczególne gatunki orchidei różnią się od siebie budową, na przykład niektóre mają kłącza oraz bulwy, a inne zaś w ogóle nie mają korzeni. Różnorodność można też zauważyć jeżeli chodzi o pędy, ponieważ niektóre rośliny mają je zwisające, inne zaś unoszące się, jedne charakteryzują się rozczłonowaną budową a zaś inne nie. Generalnie ozdobą storczyków są kwiaty, u każdego gatunku trochę inne, ale zawsze piękne, co ciekawe mające tylko jedną płaszczyznę symetrii. Warto wspomnieć o najciekawszych odmianach storczyków do których niewątpliwie należą:

• Sabotek
• Motylnik
• Miltonia
• Wanda
• Ćmówka
• Sandałek
• Jęzatka
• Kukułka

Storczyk

Storczyk

Storczyki preferują dobrze oświetlone stanowiska, ale warto zapewnić im takie miejsce do życia, gdzie będą mogły liczyć chociaż na kilka godzin cienia dziennie. Najlepsze będzie dla nich okno  wschodnie i zachodnie. Ważny jest także dostęp do świeżego powietrza, więc także i wietrzenie, oczywiście umiarkowanie chłodnym powietrzem. Rośliny te lubią także wilgotność otoczenia sięgającą nawet do 70%. Zimą, kiedy w pomieszczeniu grzeją kaloryfery, warto postawić obok storczyka naczynie, z którego będzie wyparowywała woda. Kwiaty podlewajmy tylko miękką, przegotowaną woda, pozbawioną wapnia.

Datura

Datura

Datura


To kolejny kwiat egzotyczny, który będzie się bardzo dobrze czuł w naszym domu jeżeli zapewnimy mu odpowiednią pielęgnację oraz warunki. Kwiat pochodzi z Ameryki Południowej a jego cechą charakterystyczną są imponujące, naprawdę wspaniałe i duże kwiaty o lejkowatym kształcie. Swoistą cechą tej rośliny jest także intensywny zapach, który mają jej kwiaty. Latem może on nawet być zbyt intensywny, jeżeli nie wyniesiemy doniczki do ogrodu lub na balkon. Datura preferuje żyzną, bogatą, próchniczą ziemię, a także częste podlewanie, nawet dwa razy dziennie. Jest to istotne zwłaszcza kiedy na dworze jest upalnie lub duszno. Nie wolno w takim wypadku opuścić ani jednego dnia nawadniania. Nawożenie rośliny rozpoczynamy, kiedy egzemplarz ma już dostatecznie rozwinięte liście i wtedy czynimy to od początku okresu wegetacji aż do początku jesieni. Należy to robić najlepiej specjalnym nawozem do tego rodzaju kwiatów, zakupionym, w sklepie ogrodniczym.

Drzewka cytrusowe

Drzewka cytrusowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz