Hiacynt doniczkowy w domu - właściwa pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Hiacynt doniczkowy w domu - właściwa pielęgnacja

3,1/5 (1143 ocen)

Hiacynt jest rośliną cebulkową, która jest wykorzystywana do ozdoby ogrodów, tarasów, balkonów, ale również wnętrz. Kwiat ten cieszy się dużą popularnością ze względu na przyjemny zapach i delikatne, efektowne kwiaty, wyrastające gęsto na łodydze. Występują one w kolorze białym, czerwonym,  niebieskim, fioletowym, różowym, żółtym i pomarańczowym. Imponujący wygląd i niezwykle właściwości aromatyczne tego kwiatu sprawiły, że Hiacynt coraz chętniej jest przesadzany z gruntu do doniczek i umieszczany na domowych parapetach.


Mit


Tak samo jak piękny Narcyz, Hiacynt  ma swoją smutną historię. Legenda głosi, że nazwa kwiatu pochodzi od mitycznego króla Sparty - Amyklasa. Król słynął ze swojej niezwykłej urody, przez co szybko stał się ulubieńcem bogów, a zwłaszcza Apolla. Wspaniały Bóg miał zwyczaj rzucać dla zabawy dyskiem z Amyklasem. Niestety, pewnego dnia, zazdrosny o urodę Amyklasa Bóg wiatru Zefir, skierował dysk w jego stronę i śmiertelnie go zranił. Z krwi króla Sparty wyrósł przepiękny kwiat, którego Apollon nazwał Hiacyntem.

Hiacynty doniczkowe

Hiacynty doniczkowe

Uprawa hiacynta w doniczce, czyli jak pędzić cebulki?


Obecnie hiacynta w doniczce można bez problemu znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym, jednak jeżeli ktoś ma prawdziwą duszę ogrodnika, może sam zasadzić cebulkę w warunkach domowych. Proces ten nazywa się pędzeniem cebulek i nie jest on specjalnie skomplikowany. Cebulki można przygotować już w październiku, jeżeli chcemy aby roślina zakwitła przed wiosną. Powinniśmy wybrać dość duże i zdrowe cebulki i umieścić je w ciemnym i suchym pomieszczeniu o temperaturze od 6 do 9 stopni. Cebulki mogą leżeć w piwnicy, a jeżeli jej nie mamy, to można je przełożyć po prostu do lodówki. Po okresie ok. 10 tygodni z cebulek zaczną wyrastać białe korzonki. To sygnał, że już możemy włożyć sadzonki do doniczek.

Podlewanie hiacynta

Podlewanie hiacynta

Stanowisko i pielęgnacja


Hiacynty mogą stać w każdym pomieszczeniu, najlepiej blisko okna na parapecie. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Jeżeli hiacynt rośnie w przezroczystym pojemniku z wodą, powinno się ją zmieniać każdego dnia. Dobrze nawodniona roślina, przechowywana w temperaturze pokojowej (od 16 do 20 stopni) zakwitnie już po 3 tygodniach.

Kiedy roślina przekwitnie, trzeba kontynuować nawadnianie aż do momentu kiedy uschną wszystkie liście. Następnie trzeba wyjąć cebule z doniczki, dokładnie je oczyścić i zostawić w suchym, zacienionym miejscu. W październiku nasiona można zasadzić w ogrodzie. Nie powinno się ich zasiewać po raz kolejny w doniczce.

Hiacynty w doniczce

Hiacynty w doniczce

Doniczka, naczynie czy szklany pojemnik?


Hiacynta można zasadzić w każdej doniczce. Wybór pojemnika zależy od naszego gustu i fantazji. Hiacynt jest tak pięknym kwiatem, że będzie wyglądał dobrze zarówno w klasycznej doniczce plastikowej, jak i ceramicznej czy metalowej. Osoby, które lubią zasadzać swoje kwiaty w ozdobnych pojemnikach, powinny wybrać białe porcelanowe naczynia, które będą wspaniale kontrastować z kolorowymi kwiatami hiacynta. Pojedyncze kwiaty można także zasadzić w małym dzbanuszku albo w filiżance. Innym ciekawym sposobem na aranżacje hiacynta jest wyeksponowanie go w przezroczystym naczyniu. Na dno szklanego pojemnika można wysypać ozdobny żwirek albo małe kamyczki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz