- 1/6
- Następne
Szafirek (Muscari) jest rośliną cebulową z rodziny hiacyntowatych. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Szafirki są niewielkie, ale bardzo atrakcyjne i łatwe w uprawie. Ta niepozorna roślinka jest dość znaczącym elementem przydomowego ogrodu, ponieważ swym kwitnieniem oznajmia nadejście wiosny. Barwą i nazwą nawiązuje do kamienia szlachetnego – szafiru. Jednak niektóre odmiany szafirka są błękitne, granatowe, a nawet ciemnofioletowe czy białe. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych, na rabatkach lub jako dodatek do krzewów ozdobnych.
Gatunki
Roślina obejmuje około 50 gatunków, które różnią się między sobą głównie osiąganą wysokością i kolorem kwiatów. Najczęściej uprawianymi szafirkami są: armeński, groniasty, drobnokwiatowy, miękkolistny i wąskokwiatowy.
Szafirek armeński (Muscari armeniacum)
Szafirek armeński występuje w kilku odmianach: Grand Maitre – ciemnoniebieskie kwiaty z białymi brzegami, Blue Spike – kwiaty podwójne, intensywnie szafirowe, Fantasy Creation – kwiaty fioletowe, zebrane w gęste grona, Valerie Finnis – kwiaty błękitne. Bylina rośnie na wysokość 10−40 cm. Łodyga rośliny ma około 20 cm długości. Liście są koloru zielonego, zgięte w rynienkę, zazwyczaj kładące się na podłoże.
Szafirki ogrodowe
Szafirek groniasty (Muscari racemosum)
Szafirek groniasty jest byliną cebulową, która osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Liście szafirka są równowąskie, odgięte i o długości 30−60 cm. Podczas kwitnienia liście więdną. Okwiat ma kształt podłużny i jajowaty, o długości dwa razy większej od szerokości. Kwiaty są kuliste w kolorze niebieskim, ciemnoniebieskim lub niebiesko-fioletowe i zebrane w grona. Szafirek groniasty kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Rośnie w miejscach słonecznych, na suchszych łąkach i trawiastych zboczach. Jest kwiatem wonnym.
Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides)
Ten rodzaj szafirka dorasta do wysokości 10−35 cm. Na szafirek drobnokwiatowy składają się 2−3 długie, sztywne i szerokorównowąskie liście. Okwiat ma kształt kulistojajowaty, a kwiaty są lazurowoniebieskie. Szafirek drobnokwiatowy zwykle występuje w lasach liściastych, na miejscach słonecznych. Jest kwiatem bezwonnym.
Szafirki i narcyzy
Szafirek miękkolistny (Muscari comosum)
Szafirek miękkolistny osiąga wysokość 40−70 cm. Liście ma szerokie, równowąskie i rowkowane. Grono rośliny jest 40−100-kwiatowe i składa się z kwiatów płonnych i płodnych. Kwiaty płonne rosną na szczycie łodygi i mają barwę niebieską. Kwiaty płodne umieszczone są niżej niż płonne, mają dłuższe szypułki i są w kolorze brunatnym. Bylina rośnie w miejscach słonecznych, na suchych łąkach i polach. W Polsce szafirek miękkolistny znajduje się pod ochroną. czytaj dalej...