Szafirki - niewielkie kwiaty zwiastujące wiosnę

Jesteś tutaj:

Szafirki - niewielkie kwiaty zwiastujące wiosnę

3,5/5 (160 ocen)

Szafirek (Muscari) jest rośliną cebulową z rodziny hiacyntowatych. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Szafirki są niewielkie, ale bardzo atrakcyjne i łatwe w uprawie. Ta niepozorna roślinka jest dość znaczącym elementem przydomowego ogrodu, ponieważ swym kwitnieniem oznajmia nadejście wiosny. Barwą i nazwą nawiązuje do kamienia szlachetnego – szafiru. Jednak niektóre odmiany szafirka są błękitne, granatowe, a nawet ciemnofioletowe czy białe. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych, na rabatkach lub jako dodatek do krzewów ozdobnych.


Gatunki


Roślina obejmuje około 50 gatunków, które różnią się między sobą głównie osiąganą wysokością i kolorem kwiatów. Najczęściej uprawianymi szafirkami są: armeński, groniasty, drobnokwiatowy, miękkolistny i wąskokwiatowy.

Szafirek armeński (Muscari armeniacum)

Szafirek armeński występuje w kilku odmianach: Grand Maitre – ciemnoniebieskie kwiaty z białymi brzegami, Blue Spike – kwiaty podwójne, intensywnie szafirowe, Fantasy Creation – kwiaty fioletowe, zebrane w gęste grona, Valerie Finnis – kwiaty błękitne. Bylina rośnie na wysokość 10−40 cm. Łodyga rośliny ma około 20 cm długości. Liście są koloru zielonego, zgięte w rynienkę, zazwyczaj kładące się na podłoże.

Szafirki ogrodowe

Szafirki ogrodowe

Szafirek groniasty (Muscari racemosum)

Szafirek groniasty jest byliną cebulową, która osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Liście szafirka są równowąskie, odgięte i o długości 30−60 cm. Podczas kwitnienia liście więdną. Okwiat ma kształt podłużny i jajowaty, o długości dwa razy większej od szerokości. Kwiaty są kuliste w kolorze niebieskim, ciemnoniebieskim lub niebiesko-fioletowe i zebrane w grona. Szafirek groniasty kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Rośnie w miejscach słonecznych, na suchszych łąkach i trawiastych zboczach. Jest kwiatem wonnym.

 
Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides)

Ten rodzaj szafirka dorasta do wysokości 10−35 cm. Na szafirek drobnokwiatowy składają się 2−3 długie, sztywne i szerokorównowąskie liście. Okwiat ma kształt kulistojajowaty, a kwiaty są lazurowoniebieskie. Szafirek drobnokwiatowy zwykle występuje w lasach liściastych, na miejscach słonecznych. Jest kwiatem bezwonnym.

Szafirki i narcyzy

Szafirki i narcyzy

Szafirek miękkolistny (Muscari comosum)

Szafirek miękkolistny osiąga wysokość 40−70 cm. Liście ma szerokie, równowąskie i rowkowane. Grono rośliny jest 40−100-kwiatowe i składa się z kwiatów płonnych i płodnych. Kwiaty płonne rosną na szczycie łodygi i mają barwę niebieską. Kwiaty płodne umieszczone są niżej niż płonne, mają dłuższe szypułki i są w kolorze brunatnym. Bylina rośnie w miejscach słonecznych, na suchych łąkach i polach. W Polsce szafirek miękkolistny znajduje się pod ochroną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz