Szafirki - niewielkie kwiaty zwiastujące wiosnę

Jesteś tutaj:

Szafirki - niewielkie kwiaty zwiastujące wiosnę

3,5/5 (160 ocen)
Szafirek wąskokwiatowy (Muscari tenuiflorum)

Jest byliną ciepłolubną o wysokości 40−70 cm. Liście szafirka wąskokwiatowego są równowąskie, wzniesione i o takiej samej długości jak głąbik. Grono kwiatowe składa się z około stu kwiatów. Kwiaty płonne, znajdujące się u góry, są fioletowoniebieskie, a czasem białe, kwiaty płodne – brązowawe, z zielonymi brzegami. Szafirek rośnie w miejscach słonecznych i trawiastych.

Szafirki uprawiane w doniczce

Szafirki uprawiane w doniczce

Uprawa i pielęgnacja


Bylina nie należy do roślin zbyt wymagających pod względem uprawy. Szafirki mogą rosnąć na każdym stanowisku, preferują jednak słoneczne do półcienia. Gleba powinna być półprzepuszczalna, żyzna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna oraz nie zawierać resztek organicznych. Nasiona wysiewamy jesienią, zaś cebule wykopujemy, przesadzamy i sadzimy od czerwca do września. Rośliny sadzimy w skupiskach, najlepiej w rozsadzie 8×10 cm. Szafirki szybko się rozrastają, więc nie można też sadzić ich zbyt gęsto. Cebulki umieszczamy na głębokość do 10 cm. Rośliny mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 5−7 lat, jednak warto je co kilka lat zmienić, ze względu na wyjaławianie się gleby. Potrzebują regularnego podlewania i nawożenia preparatami wieloskładnikowymi do końca maja, kiedy to przygotowują się do stanu spoczynku. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, dzięki czemu roślina nie wytworzy nasion. Proces ten znacząco osłabia szafirki.

Szafirki

Szafirki

Choroby i szkodniki

 

Szafirki mogą zostać zaatakowane przez zgniliznę trądzikową, którą wywołuje grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Wierzchołki liści rośliny zaczynają więdnąć i żółknąć, łuski cebuli stają się szare, przerośnięte grzybnią z czarnymi przetrwalnikami. Choroba jest o tyle groźna, że przenosi się wraz z cebulami i wykopaną ziemią. Zdrowe cebule, które zostaną uratowane, nie mogą być posadzone na tym samym miejscu, gdzie rosły chore. Rośliny można opcjonalnie opryskać. Bylina narażona też jest na wystąpienie zgnilizny pędzlakowej (penicylioza). Chorobę powodują grzyby z rodzaju Penicillium. Łuski cebul roślin zaatakowanych są twarde, suche, a z czasem stają się gąbczaste. Szczególnie narażone są cebule uszkodzone podczas zbioru, czyszczenia bądź sortowania. Przechowywanie cebul w dobrze wietrzonych pomieszczeniach oraz zaprawianie ich zapobiega pojawieniu się choroby.

Szafirki

Szafirki

Wysokiej jakości cebulki szafirków dostępne są w tym sklepie

Tekst: Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz