Floks (płomyk) szydlasty - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Floks (płomyk) szydlasty - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (245 ocen)

Płomyk szydlasty (Phlox subulata) znany bardziej jako floks szydlasty, to niezwykle wdzięczna, niska bylina okrywowa, której urocze kwiaty zdobią ogród wczesną wiosną, a soczyście zielone liście dodają rabatom uroku przez pozostałą część sezonu.


Opis


Floks szydlasty pochodzi z Ameryki Północnej i jest jednym z dwóch najpopularniejszych gatunków floksów uprawianych w ogrodach. Roślina dorasta zaledwie do ok. 10-15 cm., ale tworzy bardzo rozłożyste, poduszkowate kępy, złożone z płożących, delikatnie owłosionych pędów, gęsto pokrytych drobnymi, cienkimi, igiełkowatymi i soczyście zielonymi liśćmi. Wiosną (IV-V) na szczytach pędów rozwijają się niewielkie baldachogrona pojedynczych kwiatów, zbudowanych z pięciu niemal płasko rozłożonych płatków w kolorach białych, różowych, czerwonych lub fioletowych. W okresie kwitnienia kwiaty pojawiają się na roślinie w tak dużej ilości, że prawie nie widać spod nich liści. Floksy szydlaste to rośliny zimozielone, dlatego ich liście pozostają ozdobą ogrodu również zimą.

Floks szydlasty

Floks szydlasty


Odmiany


Floks szydlasty jest tak interesującą byliną ogrodową, że obecnie doczekał się wielu ciekawych odmian, różniących się między sobą głównie kolorem kwiatów. Wśród nich znajdziemy rośliny o kwiatach białych („Amazing Grace”, „Bavaria”, „Calvides White”, „White Delight”), jasno i ciemno różowych („McDaniel's Cushion”, „Temiskaming”, „Fort Hill”, „Atropurpurea”), czerwonych („Red Wings”, „Scarlet Flame”), fioletowych („Purple Beauty”), błękitnych lub liliowo-niebieskich („Emerald Cushion Blue”, „G.F.Wilson”), a nawet dwubarwnych („Candy Stripes” – kwiaty białe z różowymi, szerokimi paskami biegnącymi przez środek płatków, „Coral Eye” – kwiaty bladoróżowe z koralowym środkiem).

Floks szydlasty - Płomyk

Floks szydlasty


Wymagania uprawowe


Floksy szydlaste to rośliny łatwe w uprawie, gdyż nie mają wygórowanych wymagań i nie oczekują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych (poza ewentualnym odchwaszczaniem ich stanowiska). Najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych oraz w miejscach słonecznych, ale poradzą sobie również na większości typowych gleb ogrodowych i dobrze zniosą przejściową suszę. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do ilości światła nie są już tak tolerancyjne i jeśli zostaną posadzone w cieniu będą kwitły słabo (lub nawet wcale), stracą ładny pokrój i mogą zacząć chorować, mimo iż z reguły należą do roślin odpornych na choroby i szkodniki. Nie zawsze też dobrze znoszą niskie temperatury i choć na ogół w naszym klimacie radzą sobie bez większego problemu, w bezśnieżne, mroźne zimy mogą przemarzać, dlatego jesienią warto okryć ich kępy gałązkami igliwia (dotyczy to w szczególności wielu stosunkowo delikatnych odmian jak np. „G.F.Wilson”, „Red Wings”). Floksy szydlaste to rośliny kępiaste, które dobrze prezentują się jedynie przez pierwszych 4-5 lat uprawy (pomaga ścinanie szczytowych fragmentów pędu z przekwitłymi kwiatostanami,), później jednak należy je odmłodzić, gdyż centralna część kępy częściowo ogałaca się z liści i traci swoje walory dekoracyjne.

Floks (płomyk) szydlasty

Floks (płomyk) szydlasty


Choroby i szkodniki


W uprawie floksa szydlastego choroby i szkodniki zdarzają się rzadko, jednak rośliny posadzone na niewłaściwym stanowisku (np. zbyt mokrym lub zbyt suchym) lub osłabione ciężką, mroźną zimą może zaatakować choroba grzybowa (mączniak prawdziwy) lub przędziorek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz