Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,5/5 (220 ocen)

Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) należąca do rodziny przewiertniowatych jest jednym z piękniejszych krzewów ozdobnych jakie wiosną zakwitają w naszych ogrodach. Pomimo iż do rodzaju zalicza się jeszcze ok. 10 gatunków, pozostałe nie wytrzymują niskich, zimowych temperatur, dlatego nie nadają się do uprawy w naszym klimacie.


Charakterystyka ogólna


Krzewuszka cudowna jest wieloletnim, dość wysokim i rozłożystym krzewem, dorastającym zwykle do 2-3 m. wys. Mimo to gatunek posiada również kilka odmian o znacznie niższym wzroście, które z powodzeniem nadają się do sadzenia w małych ogrodach. Największą ozdobą krzewuszki są dość duże, dzwonkowate kwiaty, które późną wiosną  (V-VII) pokrywają niemal całe pędy rośliny. Wyrastają po kilka w kątach liści i zwykle mają kolor różowy, chociaż odmiany mogą też poosiadać kwiaty białe lub niemal purpurowe. W trakcie kwitnienia pędy krzewuszki pod ciężarem kwiatów przewieszają się na zewnątrz, co wygląda niezwykle malowniczo. Pomimo iż krzewuszka kwitnie przede wszystkim w okresie wiosennym, czasem zdarza się, że powtarza kwitnienie także późnym latem lub wczesną jesienią, chociaż wtedy rozwija o wiele mniej kwiatów, a kwitnienie nie jest już tak efektowne.

Chociaż kwiaty bezsprzecznie są najważniejszą ozdobą krzewuszki, to na uwagę zasługują również duże, gładkie, na brzegach ząbkowane liście, które u odmian mogą być dodatkowo barwne.


Krzewuszka cudowna (Weigela Florida)

Krzewuszka cudowna (Weigela Florida)

Wymagania uprawowe


Krzewuszki nie są roślinami szczególnie trudnymi w uprawie, ale do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają odpowiednich warunków. W ogrodzie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Są krzewami dość żarłocznymi, dlatego wymagają dostatecznie żyznej, próchniczej i zasobnej gleby. Regularne, coroczne nawożenie może znacznie poprawić kondycję i wygląd roślin, dlatego warto zapewnić im systematyczną dostawę składników pokarmowych, najlepiej w postaci dobrze rozłożonego kompostu lub obornika.

Krzewuszki nie lubią też zbyt suchego podłoża, dlatego ziemię wokół krzewów warto jest ściółkować. Pomimo iż gatunek względnie dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, duże mrozy mogą powodować poważne uszkodzenia pędów, dlatego przed zimą warto krzewuszkę kopczykować, a młode egzemplarze okrywać włókniną. Późną wiosną przemarznięte pędy bez obawy można wyciąć, gdyż krzew na ogół dość dobrze odradza się z korzenia.  


Cięcie


W przypadku krzewuszki zabieg cięcia nie jest niezbędny do bujnego kwitnienia, ale co 3-4 lata warto jest roślinę odmłodzić i prześwietlić, wycinając tuż nad ziemią najstarsze pędy. Jeśli chcemy natomiast skorygować pokrój krzewu, możemy przycinać go bez obawy (przede wszystkim gałązki z przekwitniętymi kwiatami), ale dopiero po kwitnieniu. Należy bowiem pamiętać, że krzewuszki kwitną na pędach zeszłorocznych.

Krzew krzewuszki cudownej

Krzew krzewuszki cudownej

Rozmnażanie i zagrożenia


Krzewuszka cudowna wprawdzie może być rozmnażana z nasion, ale siewki często nie powtarzają cech rośliny matecznej, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest uzyskiwanie młodych roślin z sadzonek pędowych (zielnych lub zdrewniałych) pobieranych z krzewu późnym latem lub wczesną wiosną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz