Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,5/5 (220 ocen)

Krzewuszka posadzona na odpowiednim stanowisku na ogół nie sprawia kłopotu i raczej nie choruje, a jej najwięksi wrogowie to susza i niskie temperatury. Dlatego też nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża wokół krzewu i w miarę możliwości zabezpieczać rośliny przed zimą.


Odmiany i mieszańce


Krzewuszka cudowna rzadko jest uprawiana w postaci czystego gatunku, częściej można spotkać jej rozmaite mieszańce o ciekawych liściach i pięknych kwiatach. W ogrodach najczęściej spotyka się odmiany kwitnące na różne odcienie koloru różowego i posiadające kontrastowo zielone, duże liście (np. „Bristol Ruby”, „Eva Rathke”, „Styriaca”), ale czasami można również zobaczyć odmiany kwitnące na biało (np. „Bristol Snowflake”, „Candida”) lub czerwono (np. „Courtared”) oraz o wyjątkowo ozdobnych liściach (np. „Follis Purpureis „ – posiadająca purpurowe liście i różowe kwiaty, „Nana Variegata” – o liściach żółto obrzeżonych i białych kwiatach, „Verweig” – o wielobarwnych liściach i różowych kwiatach czy „Olympiade” – o żółtych liściach i różowych kwiatach). Nie brak tu również oryginalnych ciekawostek do których można zaliczyć „Caricature”, posiadającą liście w interesującym kształcie oraz „Cappuccino” o liściach w dość niespotykanym kolorze mlecznej kawy.

Dla miłośników krzewuszek, którzy posiadają niewielkie ogrody, przewidziano kilka odmian o dość kompaktowym wzroście. Można do nich zaliczyć min.: „Black and White” – dorastającą do ok 50 cm. i posiadającą bordowe liście, pięknie kontrastujące z białymi kwitami oraz  podobnej wysokości „Verweig”. Nieco wyższe, nie przekraczające jednak 1m. są natomiast odmiany.: „Nana Variegata”, „Cappuccino” czy „Nana Purpurea”.

Kwiaty krzewuszki cudownej

Kwiaty krzewuszki cudownej

Zastosowanie


Krzewuszki cudowne (Weigele Florida) w pełni zasługują na swoją nazwę, dlatego najlepiej prezentują się jako solitery, posadzone na tle żywo zielonego trawnika, jasnej ściany lub drewnianego ogrodzenia. Jednak równie pięknie wyglądają posadzone w jednogatunkowych grupach lub w kompozycjach rabatowych. Mogą też posłużyć do utworzenia luźnego, nieformowanego żywopłotu. Niższe odmiany można także sadzić w pojemnikach lub wykorzystywać do tworzenia obwódek.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz