Dereń jadalny (właściwy) - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Dereń jadalny (właściwy) - uprawa i odmiany

3,6/5 (189 ocen)

Dereń jadalny lub inaczej dereń właściwy (Cornus mas) to bardzo cenny, a jednak nieco zapomniany krzew owocowy z rodziny dereniowatych. Dawniej sadzony w wielu ogrodach i parkach, obecnie spotykany dość rzadko. Warto jednak sobie o nim przypomnieć, gdyż nie tylko rodzi bardzo wartościowe owoce, ale może być  również ciekawym krzewem ozdobnym.


Wartości odżywcze owoców


Czerwone, podłużne i mięsiste owoce (pestkowce), zwykle koloru intensywnie czerwonego (u odmian mogą być bordowe, żółte lub białe), dojrzewają pod koniec sierpnia lub we wrzesniu i są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także jadalne. Wprawdzie spożywanie ich na surowo jest dość trudne, gdyż mają cierpki i kwaskowaty smak, ale za to znakomicie nadają się na rozmaite przetwory. Można z nich przyrządzać konfitury, dżemy, kompoty, marmolady oraz soki. Są też podstawowym składnikiem niezwykle popularnej i cenionej nalewki tzw. dereniówki. Owoce derenia można też suszyć i pić pod postacią herbatki, a także przyprawiać nimi marynaty przeznaczone do ciemnych mięs.

Zarówno w postaci surowej jak i suszonej są bogatym źródłem witamin (przede wszystkim C, P, A), garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych, pektyn i olejków eterycznych, a więc znakomicie uzupełniają naszą dietę w wartościowe składki odżywcze.


Dereń jadalny - owoce

Dereń jadalny - owoce

Charakterystyka wyglądu


Wygląd i pewne cechy morfologiczne sprawiają, że dereń jest krzewem bardzo dekoracyjnym. Początkowo ma pokrój wzniesiony, z wiekiem jednak staje się coraz bardziej rozłożysty. Brązowo-zielona kora pokrywająca pędy, ma tendencję do łuszczenia się, co daje ciekawy efekt wizualny. Krzewy zakwitają bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści (III – IV), a ich pachnące, żółte, niewielkie kwiatki, zebrane w kuliste kwiatostany, są jednym z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny. Są one również cennym źródłem pokarmu dla pszczół i wielu innych owadów zapylających, gdyż poza zapachem wydzielają sporo miododajnego nektaru. Po ich przekwitnięciu na roślinie zaczynają pojawiać się jajowato-eliptyczne, zielone liście (od spodu pokryte meszkiem), które jesienią zmieniają barwę na pomarańczowo-brązowo-czerwoną. Wraz z dojrzałymi, czerwonymi owocami, stanowią w ogrodzie ciekawy, barwny akcent.

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Wymagania uprawowe


Dereń jadalny jest krzewem bardzo łatwym w uprawie, gdyż nie ma szczególnych wymagań środowiskowych. Oczekuje wprawdzie miejsc słonecznych i żyznej, zasobnej w wapń  oraz składniki pokarmowe gleby, ale w miejscu półcienistym i na słabszym podłożu też sobie poradzi. Jedynie w cieniu rośnie słabiej i wydaje mniej owoców. Dereń jest stosunkowo odporny na suszę oraz mróz, co w naszym kapryśnym klimacie jest cechą niezwykle pożądaną. Dobrze też znosi zanieczyszczenia miejskie, dlatego poleca się go do nasadzeń parkowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz