Dereń jadalny (właściwy) - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Dereń jadalny (właściwy) - uprawa i odmiany

3,6/5 (189 ocen)

Pewien kłopot może natomiast sprawić wielkość derenia, który zwykle dorasta do wysokości 7- 9 m. Ponieważ jednak dobrze znosi cięcie, jego wzrost oraz pokrój można w pewnym stopniu kontrolować. Z tego względu poleca się go do nasadzeń żywopłotowych. Ważne jest tylko, aby cięcie wykonać latem, gdyż zabieg przeprowadzony wiosną, powoduje intensywny wyciek soków tzw. „płakanie pędów”. Dereń nie jest szczególnie podatny na ataki chorób i szkodników, dlatego nie wymaga jakichś szczególnych środków ochrony.


Rozmnażanie


Derenie można uzyskać zarówno przez wysiew nasion (konieczna stratyfikacja w niskich temperaturach), jak również za pomocą sadzonek pędowych, odkładów oraz okulizacji. Najdłużej czeka się na rośliny rozmnażane z nasion, gdyż mają one tendencję do zalegania w glebie nawet przez kilka lat po wysiewie. Poza tym bardzo późno wchodzą w okres owocowania (kolejne 5-6 lat). Z tego powodu poleca się więc pozostałe metody rozmnażania.

Dereń jadalny - owoce

Dereń jadalny - owoce

Odmiany


Mimo iż dereń jadalny nie jest szczególnie popularnym krzewem, doczekał się wielu odmian, z których godne polecenia są między innymi: „Elegantnyj” (odm. bardzo wczesna, plenna, o niewielkich rozmiarach, rodząca duże, ciemnoczerwone owoce, które po dojrzeniu nie obsypują się z gałązek), „Macrocarpa” (o dużych, smacznych, późno dojrzewających owocach, bardzo plenna), „Jolico” (odmiana bardzo późna, obcopylna, rodząca duże, ciemnoczerwone owoce), „Szafer” (odmiana o ciemnoczerwonych owocach, niezwykle smaczna, dość słodka i zasobna w antocyjany oraz witaminę C), „Flava” (o jasnożółtych, smacznych owocach, w smaku przypominająca ananasa, rośnie dość silnie i niezbyt obficie plonuje), „Swietljaczok” (to odmiana o bardzo dużych, czerwonych owocach, które nie obsypują się po dojrzeniu), „Aurea” (to przede wszystkim odmiana ozdobna, o pięknym, żółtym zabarwieniu wiosennych liści, owoce małe, szybko opadające po osiągnięciu dojrzałości), „Variegata” (kolejna odmiana ozdobna, o pięknych, biało-zielonych liściach, dająca jednak niewielki plon owoców, z małą ilością miąższu).

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz