Dereń pagodowy (drzewiasty). Uprawa i pielęgnacja bez tajemnic

Jesteś tutaj:

Dereń pagodowy (drzewiasty). Uprawa i pielęgnacja bez tajemnic

3,3/5 (107 ocen)

Jeśli poszukujemy nietypowego drzewka soliterowego i mamy dla niego osłonięte przed wiatrem stanowisko, dereń pagodowy o ozdobnych liściach i niespotykanym pokroju będzie strzałem w dziesiątkę.


Opis


Dereń pagodowy (Cornus controversa), nazywany również dereniem drzewiastym, to drzewko o krótkim pniu i poziomo rozpostartych gałęziach, dzięki którym jego kształt przypomina pagodę – piętrową świątynię buddyjską. Gatunek ten występuje w Japonii, Chinach, Korei i na Sachalinie. Ma intensywnie zielone liście, szare od spodu. Osiągają one długość 15 cm i jesienią zmieniają barwę na intensywną czerwień. Liście popularnej odmiany ʻVariegataʼ mają kremowe obrzeża, przez co z daleka ulistnienie rośliny wygląda na białe. W sprzyjającym klimacie utrzymuje się na drzewku cały rok. Przy tak dekoracyjnych liściach drobne białe kwiaty derenia pagodowego prezentują się niepozornie. Rozwijają się w czerwcu, w dużych, płaskich kwiatostanach, z których we wrześniu powstają ciemnoniebieskie jagody. Drzewko rośnie powoli – po 20 latach osiąga rozmiary 6 x 3 m, a ostatecznie dorasta do 15 m.  


Wymagania


Dereń pagodowy wymaga wilgotnej, próchnicznej gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Należy zapewnić mu słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Drzewko wykazuje dużą wrażliwość na suszę i mróz, dlatego sadzimy je w ciepłym, zacisznym miejscu.


Sadzenie


Przed posadzeniem derenia pagodowego przekopujemy i odchwaszczamy podłoże. Ciężką glebę rozluźniamy dodatkiem piasku i kompostu. Dół powinien mieć wymiary 80 x 80 cm, a głębokość podobną do donicy, w której dereń rósł w szkółce. Przed oraz po sadzeniu obficie podlewamy drzewko i ściółkujemy je, by ograniczyć parowanie wody.

Dereń pagodowy variegata

Dereń pagodowy variegata


Pielęgnacja


Najważniejszym elementem pielęgnacji dereni pagodowych jest regularne podlewanie i ściółkowanie. Drzewka nawadniamy obficie do wystąpienia pierwszych przymrozków. Warto podlewać je też w czasie odwilży, o ile ziemia nie jest zamarznięta. Każdej wiosny spulchniamy podłoże wokół dereni, po czym zasilamy je kompostem i przykrywamy świeżą ściółką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz