Dereń rozłogowy - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Dereń rozłogowy - odmiany i uprawa

3,5/5 (52 ocen)

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) to jeden z kilku gatunków derenia uprawianego w ogrodach. Wbrew nazwie nie rozrasta się za pomocą rozłogów, a podatnych na ukorzenianie pędów.


Opis


Krzew dorasta do ok. 2-3 m. wysokości i posiada bardzo rozłożysty pokrój.  Jego czerwonawe, cienkie pędy (u odmian intensywnie żółte lub jaskrawozielone) łatwo się pokładają i szybko ukorzeniają po zetknięciu z wilgotnym podłożem. W ten sposób roślina w krótkim czasie tworzy gęste, rozległe kępy i rozrasta się znacznie szybciej, niż spokrewniony z nią dereń biały. Inwazyjność gatunku sprawia, że poleca się go głównie do uprawy w dużych ogrodach lub parkach miejskich i odradza sadzenie na działkach w pobliżu lasu. Na mniejszych obszarach lepiej sprawdzają się odmiany uprawne derenia rozłogowego jednak one również powinny być pod stałą kontrolą (podłoże warto wyściółkować folią ogrodniczą, uniemożliwiającą zakorzenianie się pędów), inaczej szybko zaczną się rozrastać. Dereń rozłogowy jest dość podobny do swojego kuzyna, gdyż posiada zbliżony pokrój oraz wysokość, a także podobne, zielone, duże, eliptycznie-jajowate liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Dereń rozłogowy zakwita wiosną, wydając na końcach pędów drobne, biało-kremowe kwiaty, zebrane w niewielkie, baldachowate kwiatostany. Jesienią z zapylonych kwiatów rozwijają się drobne, kuliste, niejadalne, zwykle biało-kremowe owoce.


Odmiany


Ze względu na swoją dużą inwazyjność, dereń rozłogowy jest mniej popularny w uprawie od derenia białego, mimo to posiada kilka interesujących odmian, o ciekawych walorach ozdobnych. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim: „Flaviramea” o pięknie ubarwionych, intensywnie żółtych pędach i zielonych liściach, przybierających jesienią barwę żółtą, dorasta do ok. 2-3 m., pędy po zetknięciu z podłożem łatwo się ukorzeniają, „Kelseyi” – odmiana bardzo niska, dorastająca do ok. 1 m. wys., posiadająca zielone liście, przebarwiające sie jesienią na brązowo-pomarańczowy kolor oraz czerwono-brązowe pędy, szczególnie ozdobne w okresie zimowym, pędy także łatwo się ukorzeniają, „White Gold” to odmiana bardzo przypominająca ozdobne odmiany derenia białego, gdyż jej zielone liście posiadają szeroką, białą, nieregularną obwódkę, jednak pędy mają barwę intensywnie oliwkową lub żółtą, odmiana dorasta do ok. 2-3 m. wys., „Cardinal” – odmiana dorastająca do ok. 2-3 m., posiadająca jaskrawo ubarwione, czerwone pędy oraz zielone liście, przebarwiające się jesienią na czerwono-pomarańczowy kolor.

Dereń rozłogowy

Dereń rozłogowy (źródło: wikipedia, Curtis Clark, CC BY-SA 2.5)


Wymagania uprawowe


Dereń rozłogowy jest niezwykle mało wymagający co do warunków uprawy. Poradzi sobie na większości typowych gleb ogrodowych, może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu (jedynie odmiany barwne oczekują więcej światła do lepszego wybarwienia liści), jest odporny na zanieczyszczenia miejskie oraz bardzo odporny na niskie temperatury (nie wymaga zimowego okrycia). Roślina znosi krótkie okresy suszy, ale zdecydowanie lepiej rozwija się na stanowiskach wilgotnych, dlatego w suche lata warto ją dodatkowo nawadniać. Dereń rozłogowy, podobnie jak biały dobrze znosi cięcie, dlatego może być wykorzystywany do zakładania formowanych żywopłotów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz