Dereń rozłogowy - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Dereń rozłogowy - odmiany i uprawa

3,5/5 (52 ocen)

Choroby i szkodniki


Dereń rozłogowy nie jest szczególnie podatny na choroby i szkodniki, ale jego delikatniejsze odmiany mogą być atakowane przez choroby pochodzenia grzybowego (np. zamieranie pędów, mączniak prawdziwy).


Rozmnażanie


Rozmnażanie derenia rozłogowego jest tak proste, że stanowi niemal wadę tego gatunku. Nowe rośliny bez najmniejszego kłopotu można pozyskać za pomocą odkładów lub po ukorzenieniu sadzonek zdrewniałych. Taka łatwość rozmnażania wegetatywnego pozwala zrezygnować z bardziej kłopotliwego rozmnażania derenia rozłogowego za pomocą nasion.


Zastosowanie


Dereń rozłogowy najlepiej sprawdza się jako krzew ozdobny w dużych ogrodach, parkach krajobrazowych lub na rozległych obszarach zieleni miejskiej. W ogrodzie znakomicie wygląda w towarzystwie derenia białego, gdyż jego odmiany o żółtych pędach wspaniale kontrastują z czerwienia pędów derenia białego (obie rośliny warto sadzić obok siebie naprzemiennie). Należy jednak pamiętać o stałej kontroli wzrostu krzewów, gdyż inaczej szybko stworzą gęstą kępę i przestaną wyglądać atrakcyjnie. Dereń rozłogowy nadaje się również do tworzenia żywopłotów i to zarówno formowanych jak i nieformowanych. Żółte pędy odmian uprawnych najmocniej wybarwiają się zimą, stanowiąc piękny akcent kolorystyczny na tle śniegu, ciemnego ogrodzenia bądź jasnej ściany budynku.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz