Dereń biały - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Dereń biały - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,6/5 (174 ocen)

Dereń biały (Cornus alba) to jeden z najbardziej uniwersalnych i mało wymagających krzewów ozdobnych. Od kilku lat cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością, gdyż jest nie tylko łatwy w uprawie, ale też bardzo dekoracyjny.


Opis


Krzew dorasta do ok. 3 m. wys. i osiąga ok. 3 m. szerokości, jednak w razie potrzeby można go dowolnie przycinać, ponieważ dobrze znosi taki zabieg. Największymi walorami dekoracyjnymi derenia białego są intensywnie czerwone, gładkie pędy oraz duże, jajowato-eliptyczne liście, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. U gatunku liście mają barwę zieloną, natomiast u odmian mogą być żółte, pstre lub jasno obrzeżone. Barwne pędy derenia są wyjątkowo dekoracje zimą (szczególnie mocno wybarwione w I-III), gdyż stanowią mocny akcent kolorystyczny zimowego ogrodu. Dereń biały zakwita wiosną (V-VI), jednak pojawiające się na końcach pędów drobne, kremowe kwiaty, zebrane w niewielkie, baldachowate kwiatostany, na ogół nie mają większej wartości ozdobnej. Jesienią kwiaty przekształcają się w drobne, kuliste, niejadalne owoce w białym lub kremowym kolorze.

Dereń biały - owoce

Dereń biały - owoce


Odmiany


W ogrodach rzadko spotyka się czysty gatunek derenia białego, gdyż dużo bardziej ozdobne są jego liczne odmiany. Do najciekawszych można zaliczyć między innymi: „Aurea” - o pięknych, dużych liściach w kolorze żółtym, przebarwiających się jesienią na czerwono, odmiana dorasta do ok. 2 m. wys. i rośnie dość szybko, „Elegantissima” - spotykana również pod nazwą „Argenteomarginata” posiada niezwykle dekoracyjne, zielone liście z wyraźną, szeroką, nieregularną, białą obwódką i dorasta do wys. ok. 2 m., „Sibirica Variegata” - bardzo podobna do poprzedniej, jednak jej pędy są wyjątkowo intensywnie zabarwione na czerwono, natomiast liście ciekawie przebarwiają się jesienią na czerwono-różowy kolor, „Gouchaultii” -  to ciekawa odmiana o zielonych liściach z szerokim, żółtym obrzeżem, wiosną podbarwionym na różowo, dorasta do ok. 3 m. wys.,” Kesselringii” - o lekko poskręcanych liściach w kolorze ciemno-zielonym lub brązowo-zielonym, dorasta do ok. 2 m. wys. „Siberian Pearls” - o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na mono czerwony kolor, ładnie kontrastujący z białymi owocami, dorasta do ok. 2-3 m. wys., IVORY HALO „Bailhalo” - odmiana bardzo podobna do „Elegantissima”, jednak dorastająca do ok. 1-1,5 m. wys. i osiągająca podobną szerokość, „Hessei” – jedna z najoryginalniejszych i rzadko spotykanych odmian derenia białego, o zielonych, mocno poskręcanych, pofalowanych i pomarszczonych liściach, przebarwiających się jesienią na bordowo, dorastająca do ok. 2,5-3 m. wys.

Dereń biały

Dereń biały


Wymagania uprawowe


Dereń biały jest krzewem niezwykle mało wymagającym. Może rosnąć na większości typowych gleb ogrodowych, jest odporny na zanieczyszczenia miejskie oraz niskie temperatury i dobrze znosi cięcie. Zwykle dobrze radzi sobie zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jednak odmiany o barwnych liściach lepiej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Derenie białe znoszą też krótkotrwałą suszę, ale preferują gleby wilgotne, a przedłużający się okres bez deszczu, może negatywnie wpłynąć na wygląd roślin. Z tego względu w suche i upalne lata, derenie dobrze jest dodatkowo nawadniać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz