Dereń biały - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Dereń biały - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (169 ocen)

Cięcie


Derenie białe doskonale znoszą cięcie, które można przeprowadzać wiosną każdego roku, skracając pędy o 1/3 lub nawet o 2/3. Dzięki zabiegowi krzewy nie tylko ładnie się zagęszczają, ale też wypuszczają wiele nowych pędów, o wyjątkowo wyrazistym, intensywnym zabarwieniu. Krzewy warto też silnie przyciąć zaraz po posadzeniu (skracając pędy nad 2-3 oczkiem), dzięki czemu ładnie rozkrzewią się już na samym początku uprawy.

Dereń biały

Dereń biały


Rozmnażanie


Rozmnażanie derenia białego jest niemal tak łatwe, jak jego uprawa. Rośliny można pozyskać za pomocą sadzonek zielnych i półzdrewniałych (VIII-IX) oraz zdrewniałych (wiosna) bądź odkładów (pędy po zetknięciu z wilgotnym podłożem dobrze się ukorzeniają). W przypadku derenia białego do rozmnażania nie wykorzystuje się szczepienia, gdyż ta metoda lepiej sprawdza się w przypadku innych gatunków dereni. Rzadko też rozmnaża się derenie białe za pomocą siewu nasion, ponieważ do dobrego kiełkowania nasiona wymagają szczególnych zabiegów i niemal półrocznego okresu stratyfikacji.


Choroby i szkodniki


Dereń biały nie jest rośliną szczególnie podatną na choroby i szkodniki, ale w szczególnie niesprzyjających warunkach mogą mu zagrozić choroby grzybowe jak np.: antraknoza, zamieranie pędów czy mączniak prawdziwy.

Dereń biały - owoce

Dereń biały - owoce


Zastosowanie


Dereń biały jest krzewem wyjątkowo uniwersalnym. Można go sadzić zarówno jako pojedynczy element wielogatunkowej kompozycji rabatowej, jak i w dużych, jednogatunkowych grupach lub zestawiać z dereniami o żółtych pędach (dereń rozłogowy). Znakomicie nadaje się na żywopłoty formowane lub nieformowane i wspaniale prezentuje się w nasadzeniach zieleni miejskiej.

Dobrze wygląda zarówno w niewielkim ogrodzie (szczególnie odmiany niższe lub krzewy formowane) jak i w dużym parku krajobrazowym. Jego wysoka odporność na niskie temperatury pozwala sadzić krzew na terenie całego kraju i nie wymusza specjalnej ochrony pędów przed zimą.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz