
- 1/5
- Następne
Cięcie
Derenie białe doskonale znoszą cięcie, które można przeprowadzać wiosną każdego roku, skracając pędy o 1/3 lub nawet o 2/3. Dzięki zabiegowi krzewy nie tylko ładnie się zagęszczają, ale też wypuszczają wiele nowych pędów, o wyjątkowo wyrazistym, intensywnym zabarwieniu. Krzewy warto też silnie przyciąć zaraz po posadzeniu (skracając pędy nad 2-3 oczkiem), dzięki czemu ładnie rozkrzewią się już na samym początku uprawy.
Dereń biały
Rozmnażanie
Rozmnażanie derenia białego jest niemal tak łatwe, jak jego uprawa. Rośliny można pozyskać za pomocą sadzonek zielnych i półzdrewniałych (VIII-IX) oraz zdrewniałych (wiosna) bądź odkładów (pędy po zetknięciu z wilgotnym podłożem dobrze się ukorzeniają). W przypadku derenia białego do rozmnażania nie wykorzystuje się szczepienia, gdyż ta metoda lepiej sprawdza się w przypadku innych gatunków dereni. Rzadko też rozmnaża się derenie białe za pomocą siewu nasion, ponieważ do dobrego kiełkowania nasiona wymagają szczególnych zabiegów i niemal półrocznego okresu stratyfikacji.
Choroby i szkodniki
Dereń biały nie jest rośliną szczególnie podatną na choroby i szkodniki, ale w szczególnie niesprzyjających warunkach mogą mu zagrozić choroby grzybowe jak np.: antraknoza, zamieranie pędów czy mączniak prawdziwy.
Dereń biały - owoce
Zastosowanie
Dereń biały jest krzewem wyjątkowo uniwersalnym. Można go sadzić zarówno jako pojedynczy element wielogatunkowej kompozycji rabatowej, jak i w dużych, jednogatunkowych grupach lub zestawiać z dereniami o żółtych pędach (dereń rozłogowy). Znakomicie nadaje się na żywopłoty formowane lub nieformowane i wspaniale prezentuje się w nasadzeniach zieleni miejskiej.
Dobrze wygląda zarówno w niewielkim ogrodzie (szczególnie odmiany niższe lub krzewy formowane) jak i w dużym parku krajobrazowym. Jego wysoka odporność na niskie temperatury pozwala sadzić krzew na terenie całego kraju i nie wymusza specjalnej ochrony pędów przed zimą.
Autor: Katarzyna Józefowicz