Ściany działowe i nośne

Jesteś tutaj:

Ściany działowe i nośne

3,7/5 (46 ocen)
Dom

Prawidłowe wydzielenie pomieszczeń w naszym domu to kwestia odnosząca się do właściwego zaprojektowania jak i samego wykonawstwa ścian. Istotna ze względów funkcjonalnych  jest również możliwość podjęcia modernizacji istniejącego rozkładu pomieszczeń w przyszłości. Zatem ściana ścianie nie równa. Co to oznacza?


Podział ścian


Konstrukcja budynku wpływa na rozmieszczenie przegród budowlanych, jakimi są ściany. Decyduje ona również o zadaniach ścian w zależności od miejsca ich usytuowania. Ściany przenoszą obciążenia oraz stanowią izolację od różnego rodzaju czynników, a równocześnie oddzielają pomieszczenia.

Podstawowym znaczeniem jest zapewnienie przez nie nośności i bezpieczeństwa.  Kryterium podziału stanowi także materiał, z którego są wykonane. Należy zaznaczyć, że wybór materiału będzie wynikał bezpośrednio z usytuowania oraz z pełnionych przez ścianę funkcji.

Tabela przedstawiająca klasyfikację ścian
 

Kryterium podziału

Rodzaj ściany

Usytuowanie

· zewnętrzne

· wewnętrzne

Materiał

· drewniane

· ceramiczne

· betonowe

· żelbetowe

· gipsowe

· metalowe

· szklane

Ułożenie materiału

· jednolite

· szczelinowe

· warstwowe

Konstrukcja i funkcje

· nośne

· samonośne

· osłonowe

· działowe

 

Ściany nośne


Bardzo często nazywa się je ścianami konstrukcyjnymi. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do ścian samonośnych nie przenoszą tylko obciążeń własnych. Zapewniają także przekazywanie obciążeń pochodzących ze stropów, ścian wewnętrznych czy dachu. Współpracują zatem z fundamentami, które przenoszą obciążenia na podłoże gruntowe i umożliwiają prawidłową pracę całej konstrukcji, zapewniając jej odpowiednią nośność. Równocześnie ściany nośne pełnią funkcję usztywniającą i zapobiegają przemieszczaniu się konstrukcji.


Materiał

Grubość ściany nośnej wynosi zazwyczaj powyżej 20 cm. Wynika ona z technologii wznoszenia budynku, czyli z zastosowanego materiału do budowy ściany. Wykorzystuje się przede wszystkim ceramikę tradycyjną, czyli popularną cegłę pełną (25 x 12 x 6 5 cm), ale również pustaki. Ponadto stosuje się bloczki z ceramiki poryzowanej, pustaki gipsowe, a także wyroby z betonu, betonu komórkowego, keramzytobetonu czy wyroby wapienno – piaskowe (silikaty). Popularnym rozwiązaniem stają się również kształtki styropianowe.

Ze względu na funkcję, jaką spełniają ściany nośne, warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z rynkiem dostępnych i przeznaczonych do wznoszenia ścian nośnych materiałów budowlanych. Producenci tego typu wyrobów uniemożliwiają konkretne sprecyzowanie materiałów do wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Wynika to z szerokiego zakresu ofert.

Ściana nośna


Ściany działowe


Tego typu przegrody różnią się znacznie od przedstawionych powyżej ścian nośnych. Ściany działowe to ściany wewnętrzne. Ich funkcje ograniczają się tylko i wyłącznie do wydzielenia pomieszczeń. Przenoszą jedynie ciężar własny, dzięki czemu ich zaprojektowanie nie wymaga tak dużego zaangażowania projektanta jak w przypadku ścian konstrukcyjnych.

Materiał

Grubość ścian działowych jest mniejsza od grubości ścian nośnych. Maksymalnie wynosi 25 cm. W rozwiązaniach typowych ściany działowe wykonuje się jako 12 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz